Zájem o cestovní pojištění proti covidu roste – kdo jej nabízí a jak funguje?

Čím dál více turistů, kteří i během pandemie podnikají cesty do zahraničí, stojí o sjednání připojištění proti koronaviru. Většina tuzemských pojišťoven toto připojištění nabízí v rámci svých balíčků cestovního pojištění, nicméně jejich platnost je omezena na základě rizikovosti jednotlivých destinací. Speciální pojištění proti covidu by v budoucnu mohlo oživit cestovní ruch. Jaké pojišťovny již tento druh pojištění nabízejí?

Cestovní pojištění by mělo být nezbytnou součástí výbavy každé zahraniční cesty, nicméně v následujících měsících bude důležitost tohoto pojištění rapidně růst. A proč cestovní pojištění nepodcenit? Klasické cestovní pojištění kryje léčebné výlohy a nenadále komplikace, se kterými se na své dovolené může setkat kdokoliv.

Cestovní pojištění lze sjednat online během několika minut, třeba z pohodlí gauče.

Sjednat cestovní pojištění >

I to nejlevnější cestovní pojištění na trhu však může klientovi ušetřit peníze i nervy. A nemusí se jednat pouze o covid, nemocniční ošetření v zahraničí jsou oproti České republice na značně vyšší cenové hladině. Právě pandemie koronaviru nyní balíčky cestovního pojištění lehce pozmění, přičemž i samotné pojišťovny z této situace mohou těžit.

Jak jsou na tom cestovní pojišťovny po koronaviru, který navíc stále nekončí, je zcela zřejmé. Například Evropská pojišťovna byla minulý rok ve ztrátě milionů korun. A právě proto mohou pojišťovny speciální pojištění proti tomuto onemocnění využít ve svůj prospěch.

Tuzemské pojišťovny a covid

Pojištění proti covidu bude pravděpodobně v nadcházející sezóně velmi žádaným a rovněž přináší určitou naději pro cestovní ruch. Turisté však začínají mít obavy ohledně léčebných výloh, které mohou v souvislosti s tímto onemocněním nastat. Některé země, například Thajsko, již navíc pro lidi cestující do dané země speciální pojistku proti covidu vyžadují.

České pojišťovny v minulé letní sezóně svá pojištění kvůli koronaviru upravovaly. Většina z nich však události spojené s covidem zahrnovala přímo do svého komplexního balíčku pojištění na cesty a speciálnímu pojištění proti covidu se prozatím vyhýbají.

Kupříkladu PVZP pojišťovna pojištění na covid nenabízí, kvůli celkově vyšší sazbě, kterou by klienti za pojištění museli hradit. V případě, že se jejich klienti v zahraničí nakazí, pojistka jim bude hrazena přímo ze standardního balíčku cestovního pojištění. Cestovní pojištění VZP i v té nejlevnější variantě ušetří spoustu trápení.

Cestování během pandemie je poměrně rizikové, s čímž je třeba náležitě počítat.

Sjednání cestovního pojištění na covid doporučují i nabízejí již samotné cestovní kanceláře. Cestovní kancelář Fischer nabádá své klienty k jeho sjednání víc než dříve.

Situace, kdy člověk zůstane kvůli onemocnění v zahraničí bez možnosti návratu, jsou v současnosti značným rizikem. Většina turistů tak k zájezdu rovnou přikupuje i připojištění proti covidu.

Řada pojišťoven umožňuje uzavřít speciální pojistku pouze pro ty země, do kterých je dle současných opatření umožněno cestovat. Destinace z rizikových oblastí tak spadají do kategorie, ve kterých klienti nárok na pojištění nemají. Například i cestovní kancelář Čedok svým klientům nabízí připojištění proti covidu přímo k zájezdu.

Pojišťovna Allianz je jednou z pojišťoven, jež neproplácejí náklady spojené s koronavirem v oblastech, které Ministerstvo zahraničí označilo jako rizikové. Generali pojišťovna a Česká podnikatelská pojišťovna se cestovním semaforem řídí také. Náklady spojené s covidem pak nejsou propláceny v situacích, kdy klient vycestoval do červeně označené země.

Stejné podmínky pak mají nastavené i další pojišťovny, mezi nimi například AXA, ERV – Evropská pojišťovna, UNIQA pojišťovna nebo pojišťovna Slavia.

Jelikož je momentálně cestování striktně omezené, pojistných událostí s tímto onemocněním existuje zatím pramálo. Pokud však dojde ke komplexnímu rozvolňování, zájem o cestovní pojištění proti covidu s největší pravděpodobností poroste.

Jak funguje pojištění proti covidu?

V prvé řadě si je nutné uvědomit, že cestování je v současné situaci zkrátka rizikové. Právě cestovní semafor je pro zahraniční cesty stěžejní.

Různé pojišťovny mají různé pojistné podmínky, ve své podstatě však většina institucí funguje obdobným způsobem. Pojišťovna PVZP například hradí léčbu spojenou s nákazou koronavirem i nad rámec pojistných podmínek v případě, že člověk do dané oblasti cestovat skutečně musel. Může se jednat například o studium či práci.

Mnoho lidí pak bude jistě zajímat situace, kdy je v daném státě vyhlášena celoplošná karanténa. U stejnojmenné pojišťovny je cestovní pojištění zdarma prodlouženo o dobu, která je nezbytná pro návrat do místa bydliště. Takové podmínky však nabízí celá řada dalších pojišťoven.

Cestovní pojištění může být během pandemie naprosto stěžejním.

Pokud má například člověk sjednané pojištění stornovacích poplatků, může toto plnění využít v situaci, kdy mu bude v České republice nařízená karanténa kvůli onemocnění. Avšak v rámci preventivní karantény, kdy se onemocnění neprokáže, nelze vzniklou událost považovat za pojistnou.

U PVZP se například pojištění nevztahuje ani na případ, kdy je zájezd zrušen samotnou cestovní kanceláří. V takovém případě je nutné apelovat právě na tuto společnost.

Celá řada pojišťoven svým klientům hradí události spojené s covidem i v situacích, kdy se konkrétní destinace na semaforu náhle změní na červenou barvu. Zvolené cestovní pojištění pro tuto cestu pak funguje odlišně oproti stavu, kdy by člověk do dané země cestoval na vlastní pěst během červeného rizika.

Nejlevnější cestovní pojištění na míru lze spočítat pomocí online kalkulačky.

Spočítat cenu cestovního pojištění >

Jak sjednat cestovní pojištění?

Pojistné podmínky jsou v rámci koronaviru nuceny měnit všechny pojišťovny. Většina institucí však zatím nabízí toto opatření již ve svých komplexních cestovních pojištěních, a tak může být složité se v jejich nabídce zorientovat.

Kalkulačka cestovního pojištění může výběr ideální varianty výrazně ulehčit. Nejlepší cestovní pojištění přímo na míru již od 7 Kč na den, avšak i takto nízká částka může při náhlé události výrazně pomoci.

Každá destinace uplatňuje odlišné restrikce, a tak je nutné si danou zemi náležitě nastudovat.

Existuje celá řada balíčků, dle kterých se lze v nabídce řídit a případně si tak uzpůsobit výběr přímo na tělo. Jedná se například o:

Oblíbenými pojistnými produkty jsou také balíčky do konkrétních oblastí. V minulosti tak stoupá obliba o cestovní pojištění do Německa, cestovní pojištění do Rakouska nebo cestovní pojištění do Egypta.

Pojištění na dovolenou a jiné zahraniční cesty pak poskytuje většina tuzemských pojišťoven. Mezi své produkty ho mimo výše zmíněné řadí například pojišťovna Kooperativa, ČSOB nebo Direct pojišťovna. Události v souvislosti s covidem-19 pak v rámci svého pojištění nabízí i Colonnade pojišťovna.