Kalkulačka havarijního pojištění

 • Všechny nabídky havarijního pojištění na jednom místě
 • Uzavření havarijního pojištění bez nutnosti prohlídky v servisu

Co je havarijní pojištění? Jak se liší od povinného ručení?

Řidiči často tápou nad tím, co je havarijní pojištění a jaký je rozdíl mezi ním a povinným ručením. Havarijní pojištění kryje škody způsobené na vozidle majitele. Nejčastěji zmiňovaným důvodem pro uzavření se staly havárie, při které klient může pojištění využít, i přestože nehoda byla klasifikována jako jeho vina. Mezi další pojistné události se řadí vandalismus, odcizení automobilu či srážka se zvířetem

Na rozdíl od povinného ručení není ze zákona dané, i přesto ho však v poslední době uzavírá stále více lidí. Dnes lze havarijní pojištění uzavřít online a bez nutnosti návštěvy servisu. Ověřit cenu havarijního pojištění >

Povinné ručení – rozdíly

Povinné ručení je zákonné pojištění vozidla, jinak nazývané pojištění odpovědnosti z provozu. Byť se to mnohým může zdát jako zbytečná investice, pokud dojde na autonehodu, člověk nemusí platit škodu cizí osobě v plné výši z kapsy.

Povinné ručení stejně jako havarijní pojištění lze sjednat jednoduše online. To ocení ti, kteří nechtějí promarnit čas čekáním na pobočkách pojišťoven a ve výsledku se pro danou pojistnou smlouvu ani nerozhodnou. I ceny za povinné ručení se odvíjí od parametrů vozidla včetně samotného pojistitele.

Co pokryje povinné ručení? Škody, které vzniknou zničením, ztrátou nebo poškozením vozidla, škody vzniklé na zdraví nebo ušlý zisk. Z povinného ručení se vyplácí též náklady, které jsou spojeny s právním zastoupením. 

U pojistitele hraje velkou roli adresa trvalého pobytu a věk. Osoby do 26 let společně se seniory patří do rizikové skupiny. Pro ty platí, že za pojištění platí více, protože se u nich předpokládá vyšší riziko nehodovosti než u zkušených řidičů.

Stejně tak jako věk je rozhodující adresa trvalého pobytu pojistitele. Pokud pojistitel bydlí v Praze nebo v jednom z velkých měst v České republice, zaplatí za pojistku více než občan Vysočiny. Ve městech je nejvyšší koncentrace vozidel, a tak hrozí více dopravních nehod než na silnicích mezi vesnicemi. 

Kalkulačka povinného ručení a havarijního pojištění

Kalkulačka povinného ručení a havarijního pojištění usnadní nejen čas, ale i mnoho peněz. Cenu za povinné ručení ovlivňuje věk řidiče, získané bonusy, bydliště a technické parametry automobilu. Pojišťovny stanovují výši pojistného i na základě ročního nájezdu. Řidič, který nejezdí po silnicích pravidelně, zaplatí méně než ten, kdo jezdí do práce každodenně. 

Mezi nejoblíbenější pojišťovnu uzavírající povinné ručení patří Kooperativa, ČSOB nebo Generali.

Kalkulačka havarijního pojištění má též své parametry. Zásadní je limit pro plnění. Limit plnění se poskytuje v případě vzniku pojistné události. Havarijní pojištění kryje havárie na vlastním vozidle, zničení vozidla přírodními katastrofami, poškození vozidla nebo krádež.

Cena za havarijní pojištění vychází z frekvence platby, parametrů vozidla, zvoleného rizika pojištění a s ním spojenou spoluúčastí. Pořizovací cena ovlivňuje do značné míry cenovou nabídku kalkulačky. 

Online kalkulačka havarijního pojištění

Využití online kalkulace klientům šetří nejen čas, ale i peníze. Některé pojišťovny nabízí uzavření pojištění online levněji. Navíc je možné z pohodlí domova porovnat všechny nabídky a najít druh pojištění auta, který pro klienta bude nejvýhodnější.

Online kalkulačka havarijního pojištění za klienta najde a seřadí ty nejvýhodnější nabídky na trhu.
Vyzkoušet online kalkulačku havarijního pojištění >

Po výběru té nejvýhodnější nabídky je možné uzavřít havarijní pojištění odkudkoliv na světě. Výhodou, kterou dnes již mnoho pojišťoven poskytuje, je fotodokumentace vozidla z domova.

Není tedy nutné vozit auto do servisu a podstupovat dlouhé procedury. Díky online sjednání lze uzavřít havarijní pojištění rychle a bezpečně. Využít kalkulačku havarijního pojištění >

Každý očekává od havarijního pojištění vozidla jiné výhody. Kalkulačka tak na míru najde každému po zadání potřebných údajů tu nejlepší nabídku. 

U online kalkulačky havarijního pojištění je nutné vyplnit nezávazný formulář, díky kterému si klient může vybírat z personalizovaných nabídek havarijního pojištění.

Havarijní pojištění se navíc stává stále výhodnějším. Nejen díky možnosti zvolení počtu pojistných událostí se jeho cena často velmi liší. Další faktory, které hrají roli v ceně havarijního pojištění:

 • údaje o automobilu
 • údaje o řidiči
 • spoluúčast
 • povinné ručení u stejné pojišťovny

Při zadávání údajů o automobilu poslouží klientovi malý a velký technický průkaz. V něm je možné najít všechny potřebné údaje, jako je rok výroby vozidla či jeho hmotnost. Zadat údaje do kalkulačky havarijního pojištění >

Jak se počítá havarijní pojištění

Havarijní pojištění se dle některých názorů vyplatí uzavírat pouze pro nové automobily. Byť se časem auto opotřebovává a jeho obvyklá cena tím klesá, stále se havarijní pojištění vyplatí. Stáří vozidla, které se vyplatí pojistit, se udává 8 let, a to v případě, pokud je obvyklá cena stále vysoká. Pojišťují se i starší vozidla, jedná se ale o havarijní pojištění na zůstatkovou cenu nikoliv na pořizovací. 

Jak již bylo zmíněno výše, cena za uzavření povinného ručení se odvíjí od výše spoluúčasti a údaji o řidiči a automobilu. Mimo to je možné sjednat i připojištění k havarijnímu pojištění. Od toho se odvíjí to, jak se počítá havarijní pojištění. Mezi nejčastěji sjednávané patří pojištění skel, osob ve vozidle či zavazadel.

Jak pracovat s kalkulačkou havarijního pojištění?

Nabídky pojišťoven jsou vždy seřazené od nejlevnějších po ty nejdražší nabídky. Objevují se nabídky od oblíbených pojišťoven jako Allianz, Kooperativa, Generali či ČSOB. U výběru havarijního pojištění se doporučuje dávat pozor i na jiné údaje než jen na cenu. Těmi je kvalita asistenčních služeb a rychlosti likvidace (za jak dlouho se pojistná událost vyřeší). 

Asistenční služba se hodí zejména těm, kterým zůstalo vozidlo po cestě nepojízdné. Asistenční služba dorazí na místo a s opravou vozidla pomůže. Je-li vozidlo neopravitelné na místě, asistence automobil odtáhne a zařídí náhradní vozidlo. Asistenční služba funguje i v zahraničí po celé Evropě.

Pokud člověk ve stresu před cestou do cílové dovolenkové destinace zapomene natankovat, a dojde mu benzín nebo nafta, může zavolat na nonstop telefonní linku asistenční služby, která do několika minut dorazí s palivem.

Kalkulačka havarijního pojištění počítá cenu i z údajů o vozidle. V kalkulačce klient zadává:

 • typ vozidla (osobní automobil, motocykl apod.)
 • užití vozidla (běžný provoz, vozidlo taxislužby, rozvoz zboží)
 • značka a rok výroby vozidla
 • cena vozidla 
 • zabezpečení vozidla

Některé pojišťovny totiž nabízí výhodnější cenu, pokud je vozidlo již nějakým způsobem zabezpečené. Sleva se dá uplatnit, pokud je automobil vybavený např. satelitním vyhledáváním nebo mechanickým zabezpečením. Tuto výhodu lze uplatnit pouze v případě krádeže aut.

Kalkulace havarijního pojištění

Pro lepší výpočet ceny se doporučuje zadat i SPZ vozidla. Ta napomůže vypočítat cenu pojištění téměř přesně. Spočítat nejvýhodnější nabídku havarijního pojištění >

V další části havarijní kalkulačky se zadávají údaje o vlastníkovi. Ty sice nemají na výslednou cenu tak velký vliv jako jiné faktory, pro přesnost se ale udávají. Mezi tyto údaje patří:

 • vlastník (fyzická osoba, OSVČ)
 • jméno a příjmení
 • věk vlastníka
 • PSČ a město
 • e-mail a telefon

V poslední části lze zadat i bonus za jízdu bez nehod. Pokud klient měl již dříve sjednané pojištění a nepotkalo ho tolik pojistných událostí, může získat bonus – procentuální slevy na pojištění. Je-li řidič opatrný a nezpůsobí žádnou nehodu, může počítat až se slevou 60 % z ceny pojištění na povinném ručení. Jezdit bez nehod tak ušetří člověku nejen starosti, nýbrž mnoho peněz. 

Bohužel tomu může být i naopak, a pokud klient způsobil více pojistných událostí, může pojišťovna využít tzv. malus. Tedy přirážku na pojištění, která je způsobena vyšší pravděpodobností rizika, i to ovlivní kalkulaci havarijního pojištění.

Existuje takzvané mini havarijní pojištění. V rámci pojištění je možné pojistit jen vybraná rizika, a to za velmi výhodnou cenu. Oproti tomu all risk havarijní pojištění kryje veškerá volitelná rizika. Kalkulace havarijního pojištění dává na výběr z obou variant.

Cena havarijního pojištění se určuje dle několika kritérií. Mezi ně patří např. parametry vozidla, údaje o majiteli či výše spoluúčasti.

Výpočet havarijního pojištění 

Pro výpočet havarijního pojištění je důležitý parametr počet ujetých kilometrů. Čím méně člověk jezdí, tím méně platí. Dražší pojištění vyjde bezpochyby za takové havarijní pojištění, které obsahuje bezlimitní pojištění skel nebo asistenční služby

Velmi důležitým údajem pro výpočet ceny havarijního pojištění je spoluúčast. Tento pojem určuje, jaká částka nebo míra (v procentech) bude v případě pojistné události zaplaceno samotným pojistníkem. Každý klient si ji určuje individuálně, je však možné, že některé pojišťovny mají určenou minimální částku či míru. 

U spoluúčastí platí, že čím vyšší klient má, tím nižší je cena jeho havarijního pojištění.

Jak na nejlevnější havarijní pojištění?

Na výši havarijního pojištění má vliv dalších několik faktorů. Po zadání údajů, které se těžko mění, lze pro získání té nejlepší nabídky použít další tipy. Největší dopad na cenu má počet pojistných událostí, které jsou pojištěním pokrývané. Pokud klient chce ušetřit a je si jistý, že mu například ve městě nehrozí srážka se zvířetem, může ušetřit na pojištění mini casco, které pokrývá pouze konkrétní událost.

Havarijní pojištění se vztahuje na škody způsobené krádeží, vandalismem i srážkou se zvířetem.
Získat nejvýhodnější nabídku havarijního pojištění>

Další cestou, jak získat to nejlevnější havarijní pojištění, je zvolení správné pojišťovny. Některé totiž nabízí slevy, pokud zde klient má již uzavřené povinné ručení. Podobně tak se dá ušetřit i s cestovním pojištěním. Najít nejvýhodnější cestovní pojištění >

Povinné ručení je však zákonné pojištění vozidla, a tak se opravdu vyplatí uzavřít ho u stejné pojišťovny jako havarijní pojištění a naopak. U povinného ručení probíhá výpočet také na bázi údajů. Havarijní kalkulačku je možné vyzkoušet zde.

Každý rok se také mění hodnota vozidla. Čím mladší automobil je, tím rychleji jeho cena klesá. Aktualizací této hodnoty se dá každým rokem snížit také cena havarijního pojištění.  

Jak bylo již několikrát zmíněno cena pojistného se určuje dle specifických parametrů a každý klient dostává individuální nabídku. Nedá se tedy přesně určit, které havarijní pojištění je nejvýhodnější. Přesně proto může být skvělým pomocníkem kalkulačka. Vyzkoušet online kalkulačku havarijního pojištění >

Výpověď havarijního pojištění

Může se stát, že klient objeví výhodnější nabídku havarijního pojištění, i přestože ho má již uzavřené u jiné pojišťovny. V tomto případě je velmi složité vypovědět smlouvu dříve než po konci pojistného období. To se uzavírá na dobu určitou, která se napříč pojišťovnami liší, většinou se však jedná o jeden rok. Podmínky bývají dost podobné jako u výpovědi povinného ručení.

Tyto smlouvy jsou tvořeny tak, že pokud klient neurčí jinak, automaticky se prodlužují. Pro odstoupení od smlouvy je nutné poslat výpověď 6 týdnů před koncem pojistného období. Některé události umožňují odstoupit i dříve, patří sem např. prodej automobilu či jeho vyřazení z registru.

Ve všech případech se musí klient řídit aktuálními podmínkami dané pojišťovny.

Důvody pro výpověď havarijního pojištění jsou:

 • při prodeji vozidla 
 • po sjednání smlouvy do 2 měsíců
 • při odhlášení vozidla z registru vozidel
 • z důvodu odcizení vozidla
 • výpověď dohodou

Nejčastější výpovědí havarijního pojištění je při prodeji vozidla. Pojišťovna může požadovat po klientovi kupní smlouvu prokazující prodej vozidla. Je na místě oznámit tuto událost co nejdříve, nejlépe ihned. Pojišťovna vrátí zbylé pojistné na účet pojistníka od doby oznámení prodeje vozidla nikoliv ode dne samotného prodeje. 

Co musí výpověď obsahovat

Pojistník musí uvést své jméno a příjmení včetně rodného čísla. Ve výpovědi by mělo být uvedeno číslo pojistné smlouvy. Pojišťovna vyžaduje napsat důvod, proč chce klient od pojistné smlouvy odstoupit. K výpovědi se doporučuje přiložit kopie dokazující důvod, tedy při prodeji kupní smlouvu, při krádeži protokol od Policie ČR.