Cena povinného ručení

 • Porovnání cen povinného ručení online
 • Přehledný ceník a tabulka povinného ručení
 • Nejlevnější povinné ručení již od 968 Kč

Povinné ručení

Najít cenu nejlevnějšího povinného ručení může být vzhledem k velkému množství nabídek obtížné. Mnohem jednodušší než porovnávání jednotlivých ceníků povinného ručení je vyhledat nejlevnější autopojištění pomocí kalkulačky pojištění auta.

Kalkulačka na základě vyplněných informací vyhledá a doporučí vhodné varianty zákonného pojištění. Aktuální nabídky pojišťoven porovná a přehledně seřadí od nejnižší ceny.

Využijte kalkulačku a porovnejte ceny povinného ručení. Pokud si sjednáte zákonné pojištění vozidla online, ušetříte až 50 % oproti vyřízení na pobočce.
Porovnat ceny povinného ručení >

Rychlý přehled lze získat také díky níže uvedené tabulce povinného ručení, která uvádí vybrané dostupné varianty zákonného pojištění vozidel. Přesnější výpočet ceny poskytne již zmíněná kalkulačka, s jejíž pomocí je možné povinné ručení sjednat online.

Pojištění auta – cena v kalkulačce

Využití kalkulačky povinného ručení je jedním z nejsnazších způsobů, jak najít nejvýhodnější ceny pojištění auta vzhledem k nabídce a rozsahu služeb. Jedná se o mnohem pohodlnější alternativu, jak sjednat povinné ručení, než jsou jednotlivé nabídky na stránkách pojišťoven, jelikož jednotlivé nabídky a ceny pojištění auta se přehledně zobrazí na jednom místě.

Online kalkulačka pracuje s mnoha dostupnými ceníky povinného ručení, díky čemuž dokáže porovnat dostupné nabídky a doporučit tu nejvýhodnější.
Online kalkulačka pracuje s mnoha dostupnými ceníky povinného ručení, díky čemuž dokáže porovnat dostupné nabídky a doporučit tu nejvýhodnější.

Díky srovnání ceny pojištění auta lze ihned zjistit, jaký produkt je pro dané vozidlo nejvhodnější. Řidiči, kteří zvolí nabídku nejlevnějšího povinného ručení, mohou ušetřit až několik tisíc korun ročně.

K vyplnění formuláře je potřeba jen technický průkaz a internetové připojení. Srovnávač cen povinného ručení ihned doporučí vhodné nabídky, ze kterých si stačí jen vybrat.

Využití kalkulačky je nezávazné a zdarma. Lze si tedy pouze prohlédnout nabídky, které jsou na trhu aktuálně dostupné, nebo povinné ručení rovnou uzavřít.

V případě online sjednání pojištění auta se pojistník nemusí prakticky o nic starat. Veškerá dokumentace včetně pojistné smlouvy mu bude zprostředkována e-mailem. Velkou výhodou je i fakt, že zelená karta dorazí na email do několika minut.

Na čem závisí cena povinného ručení

Výše pojistného se u pojištění auta stanovuje na základně specifických údajů o vozidle a pojistníkovi, proto jsou ceny a tabulky povinného ručení pouze orientační.

Mezi důležitá kritéria pro výpočet ceny povinného ručení patří:

 • objem a výkon motoru vozidla
 • druh vozidla (osobní automobil, motocykl, nákladní automobil apod.)
 • užití vozidla (běžný provoz, taxislužba, autoškola apod.)
 • věk vlastníka vozidla
 • lokalita bydliště vlastníka vozidla
 • typ subjektu, který je vedený jako vlastník (fyzická osoba, OSVČ, právnická osoba)
 • délka bezeškodního průběhu

Existuje velké množství parametrů, které mají na cenu autopojištění vliv. Z tohoto důvodu není možné stanovit obecné ceny povinného ručení. Výši pojistného lze vypočítat pouze s ohledem na konkrétní automobil a konkrétního pojistníka.

Zajímají vás ceny povinného ručení pro váš vůz? Pak využijte online kalkulačku a prohlédněte si aktuální nabídky pojišťoven.
Spočítat ceny povinného ručení >

Cena povinného ručení

Nejsnazší a nejrychlejší cestou, jak ceny povinného ručení zjistit, je použití bezplatné kalkulačky, která všechna zmíněná kritéria zohledňuje. Do formuláře stačí vyplnit údaje o řidiči a vozidle a poté je již možné prohlížet aktuálně dostupné nabídky pojišťoven.

Běžné ceny zákonného pojištění lze zjistit v tabulce povinného ručení uvedené níže.

Zákonné pojištění vozidel – ceník

Uzavření povinného pojištění na auto je za zákona povinné. Není možné vyjet s autem na silnici bez sjednaného pojištění. Pokud tak řidič vyjede, může ho při náhodné kontrole Policií ČR vyjít pokuta velmi draho. 

Zaplatit si zákonné pojištění není nejen nutné, ale i velmi užitečné. Při případné dopravní nehodě chrání pojištěného před platbou škody na zdraví a majetku z vlastní kapsy. Součástí povinného ručení je i škoda mající povahu ušlého zisku a náklady na případné právní zastoupení při uplatňování nároků nebo prodlení pojistitele.

Zjistit si ceny za zákonné pojištění nebylo nikdy snadnější a rychlejší. Co je třeba ke srovnání cenových nabídek, aby člověk vybral tu nejlevnější a zároveň nejvýhodnější, co se týká obsahu? K rychlému prozkoumání nabídek je třeba jen SPZ vozidla, které bude pojištěné.

Většina kalkulaček v dalším kroku potřebuje vyplnit údaje o pojistiteli jako je jméno a příjmení, věk a místo bydliště. Byť to může člověka hned ze začátku obtěžovat, má to svoje opodstatnění. Na základě těchto údajů můžou jednotlivé pojišťovny nabídnout klientům bonusy za beznehodovou jízdu.

Po uvedení údajů o osobě se může cena za pojištění zvýšit, a to z důvodu takzvaných malusů, které vznikají po vzniku škodné události. 

Jak se stanovují ceníky povinného ručení

Záleží na každé pojišťovně, jakým způsobem ceník povinného ručení stanoví, proto se kritéria důležitá pro výpočet ceny mohou nepatrně lišit. Pojišťovny mohou také jednotlivým parametrům vozidla přičítat jinou váhu. V důsledku toho se jeden a ten samý řidič v různých pojišťovnách setká s různými ceníky povinného ručení.

Cena povinného ručení se odvíjí v neposlední řadě od parametrů vozidla a věku a místa bydliště pojistníka.
Cena povinného ručení se odvíjí v neposlední řadě od parametrů vozidla a věku a místa bydliště pojistníka.

Cena povinného ručení se stanovuje na základě následujících kritérií:

 • objem motoru automobilu

V tomto případě vždy platí přímá úměra –⁠ čím vyšší objem motoru dané vozidlo má, tím vyšší bude také cena povinného ručení.

 • výše limitů

Podle platné legislativy je minimální limit pojištění odpovědnosti z provozu vozidla částka 35 milionů korun. Pojišťovny běžně nabízejí vyšší pojistné limity, a to až do výše 200 milionů korun. A opět platí, že čím vyšší je pojistný limit, tím více si klient za pojištění připlatí.

TIP: U České podnikatelské pojišťovny má každý řidič na výběr až ze 3 různých balíčků povinného ručení.

 • lokalita bydliště pojistníka

I zde lze uplatnit jednoduché pravidlo –⁠ čím větší obec, tím vyšší cena za povinné ručení. Důvodem jsou výsledky statistik, které dokazují, že větší riziko nehody hrozí v obcích a městech s více obyvateli. Pojišťovny tyto statistiky monitorují a ceníky povinného ručení jim přizpůsobují.

 • délka bezeškodního období

Řidiči, kteří jezdí bezpečně, plynule a bez nehod, mají vystaráno. Delší bezeškodní období neboli období, během něhož pojistník nezpůsobil žádnou autonehodu, znamená i vyšší bonusy a srážky z ceny ze strany pojistitele. V minulosti například Česká pojišťovna nabízela bonus až 55 %.

 • typ vozidla

Na cenu zákonného pojištění má vliv také typ vozidla. Řidič osobního automobilu obdrží jiné ceny povinného ručení než například řidič nákladního vozu nebo motocyklu.

Sjednejte si povinné ručení online a ušetřete tak čas, peníze i starosti. Pojistnou smlouvu a zelenou kartu obdržíte e-mailem.
Sjednat povinné ručení >

Vzhledem ke všem zmíněným cenotvorným faktorům je nemožné stanovit jednotnou tabulku povinného ručení. Tabulky cen povinného ručení je proto vždy nutné považovat spíše za orientační.

Přesnější výpočet ceny pojištění poskytne kalkulačka povinného ručení, která se všemi důležitými údaji o dotyčném řidiči a jeho vozidle pracuje.

Ceny povinného ručení podle obsahu – příklad

Pro přesnější představu lze uvést dva odlišné muže, kteří si chtějí pojistit svůj automobil. Jedním z nich je Jan z Prahy, který získal čerstvě řidičský průkaz a chce si pojistit svoje první vozidlo. Jelikož na silnice vyjede poprvé bez pomoci autoškoly, nemá žádné bonusy. Na druhé straně je Tomáš bydlící ve vesnici v Jihočeském kraji, který jezdí na silnicích 30 let.

Jan zaplatí až desetinásobně více než Tomáš. Je tomu tak jednak z důvodu toho, že je z Prahy, kde se v průměru více bourá. Dalším důvodem je jeho nízký věk a to, že je začínající řidič, u kterého se počítá s větší pravděpodobností způsobení autonehody než u zkušeného řidiče. Jak ušetřit na povinném ručení jako student?

Tomáš naopak zaplatí méně. Je z vesnice a přes 30 let neboural, díky čemuž se mu na kontě střádají bonusy za jízdu bez nehod. Ceny povinného ručení podle obsahu se velmi liší. 

Pro oba však platí, že kdyby řídili pod vlivem alkoholu nebo omamných látek, pojišťovna by jim nevyplatila ani korunu. Zákonné pojištění má své hranice, kdy neproplácí způsobenou škodu. Ukáže-li se, že škoda byla způsobena nevhodným používáním automobilu nebo vznikl střet mezi auty stejného majitele, pojišťovna škodu neuzná.

Cena pojištění auta

Cena za pojištění auta se liší na základě výše zmíněných parametrů. Jak na takovém povinném ručení ušetřit co nejvíce? Rozhodně se nedoporučuje zvolit takové pojištění, které vychází cenově nejníže na úkor obsahu pojištění. Někteří vychází z myšlenky, že když se jedná o zákonné pojištění, parametry u jednotlivých pojištění nejsou důležité.

Může se stát, že pojištění od jiné pojišťovny může být sice o pár stovek dražší, ale součástí ceny za povinné ručení automobilu je připojištění skel nebo asistenční služby, za které se u ostatních musí připlatit. 

U asistenčních služeb doporučujeme sledovat, zda v rámci koupi nového auta není tato služba zdarma, a tak není třeba si ji za další peníze připojistit. V české republice je takovým dealerem Škoda assistance

Sjednání povinného ručení přes internet může ušetřit spoustu peněz a času. Sjednáním na pobočce stráví člověk několik hodin, a nemusí mu ve výsledku podmínky ani vyhovovat, a tak smlouvu nemusí podepsat. Na internetu vidí nabídku většiny pojišťoven. Při online uzavírání ušetří až 85 % lidí. 

Cena pojistky na auto

Cena za povinné ručení od roku 2018 rapidně stoupá, a to nejen těm, kteří měli v uplynulém roce autonehodu. Důvodem je častější nehodovost řidičů na silnicích a zvýšení cen za škody na majetku a na zdraví. 

Ceny za povinné ručení jsou u každé pojišťovny jiné. Člověk by se při výběru měl zaměřit kromě výše ceny také na obsah. Výhodou je asistenční služba a pojištění skel v ceně.

Mezi skupinu, které se zaručeně cena pojistky na auto zvýší, patří ti, kteří havarovali a rizikové skupiny, do kterých patří mimo seniory začínající řidiči. V takovém případě lze uzavřít pojištění na osobu odlišnou od majitele auta. Může jim být partner, rodič nebo sourozenec. Zkrátka kdokoliv, kdo je ochotný. 

Jelikož tuto variantu využívalo mnoho řidičů, některé z pojišťoven zavedly poplatky za sjednání pojištění na jinou osobu než je majitel vozidla. Proto je na místě si pořádně přepočítat případnou cenu, aby ve výsledku nevyšlo uzavření pojištění klasickou cestou méně.

Srovnání cen povinného ručení

Online kalkulačka porovná nabídky povinného ručení tuzemských pojišťoven. Pracuje mimo jiné s:

 • ceníky povinného ručení Allianz
 • ceníky povinného ručení Kooperativa
 • ceníky povinného ručení ČPP
 • ceníky povinného ručení Generali

V případě zájmu lze využít také kalkulačky havarijního pojištění či cestovního pojištění, které rovněž doporučí aktuálně nejvýhodnější nabídky českých pojišťoven.

Povinné ručení Allianz – ceny

Pojišťovna Allianz nabízí celkem 4 balíčky povinného ručení – KOMFORT, PLUS, EXTRA a MAX. Vedle povinného ručení automobilu je možné sjednat například povinné ručení pro motocykl nebo čtyřkolku. Nejvyšší možný limit u povinného ručení Allianz je 200/200 mil. Kč.

Povinné ručení Allianz zahrnuje asistenci na telefonu 24 hodin denně a také možnost přímé likvidace škod.

Výpočet ceny povinného ručení pro řidiče ve věku 40 let s bydlištěm v Praze na pět let staré vozidlo s motorizací 1.2 77 kW:

Povinné ručení AllianzLimity pojistného plněníCena (bez bonusu)
COMFORT35/35 mil. Kčod 2 392 Kč ročně (199 Kč měsíčně)
PLUS70/70 mil. Kčod 3 289 Kč ročně (274 Kč měsíčně)
EXTRA150/150 mil. Kčod 5 340 Kč ročně (304 Kč měsíčně)
MAX200/200 mil. Kčod 6 077 Kč ročně (506 Kč měsíčně)

Ceny povinného ručení Allianz lze spočítat prostřednictvím online kalkulačky autopojištění.

Povinné ručení Kooperativa – ceny

Povinné ručení Kooperativa je dostupné ve 3 variantách s limity 35/35 mil. , 70/70 mil. Kč a 100/100 mil. Kč. K povinnému ručení lze uzavřít také pojištění NA100PRO, které hradí škody za nezaviněnou nehodu v plné výši a zajistí přímou likvidaci škod, rychlou opravu a zapůjčení náhradního vozidla.

Za bezeškodní průběh je klientům nabízen bonus až 50 % na pojistném, sleva až 74 % na cestovní pojištění online a mnoho dalších výhod.

Výpočet ceny povinného ručení pro řidiče ve věku 34 let s bydlištěm v Praze na pět let staré vozidlo s motorizací 1.6 75 kW:

Povinné ručení KooperativaLimity pojistného plněníCena (bez bonusu)
Varianta 35/3535/35 mil. Kčod 9 141 Kč ročně
Varianta 70/7070/70 mil. Kč od 9 423 Kč ročně
Varianta 100/100100/100 mil. Kčod 9 895 Kč ročně

Povinné ručení Kooperativa lze sjednat prostřednictvím online kalkulačky autopojištění.

Povinné ručení ČPP – ceny

Povinné ručení od České podnikatelské pojišťovny je nabízeno ve 3 variantách – SPOROPOV, SPECIÁLPOV a SUPERPOV. Součástí pojištění vozidla jsou asistenční služby při nehodě i poruše a bleskové vyřízení pojistné události.

Česká podnikatelská pojišťovna svým klientům nabízí řadu benefitů, například slevu 5 % na havarijní pojištění nebo slevu 15 % na pojištění majetku a odpovědnosti.

Výpočet ceny povinného ručení pro řidiče ve věku 40 let s bydlištěm v Praze na pět let staré vozidlo s motorizací 1.2 77 kW:

Povinné ručení ČPPLimity pojistného plněníCena (bez bonusu)
SPOROPOV45/45 mil. Kčod 2 804 Kč ročně (233 Kč měsíčně)
SPECÁLPOV100/100 mil. Kčod 3 055 Kč ročně (254 Kč měsíčně)
SUPERPOV200/200 mil. Kčod 3 970 Kč ročně (330 Kč měsíčně)

Ceny povinného ručení ČPP lze spočítat prostřednictvím online kalkulačky autopojištění.

Povinné ručení Generali – ceny

Povinné ručení Generali lze sjednat ve variantě Start, Standard, Exclusive nebo Comfort. Nejvyšší možný limit u povinného ručení Generali je 150/150 mil. Kč.

Pojišťovna Generali nabízí bonus až 55 % za jízdu bez nehod a garantuje výplatu pojistného plnění do 5 dní od doložení všech podkladů. Součástí povinného ručení je non-stop asistenční služba a přímá likvidace škod.

Povinné ručení vozidla od pojišťovny Generali se sjednává již od 5 Kč za den.

S cenami povinného ručení Generali v současnosti online kalkulačka nepracuje.

Povinné ručení –⁠ tabulka, ceny

Cena a tabulka povinného ručení slouží k lepší orientaci v jednotlivých nabídkách. Pro přesný výpočet povinného ručení je třeba zohlednit parametry daného vozidla a určité charakteristiky jeho vlastníka.

V níže uvedené tabulce cen povinného ručení lze vidět obvyklé ceny zákonného pojištění dle objemu motoru.

Objem motoruBěžná cena povinného ručení (bez bonusu)
do 1 000 ccm3 740 Kč ročně
1 001 – 1 350 ccm4 221 Kč ročně
1 351 – 1 650 ccm5 471 Kč ročně
1 651 – 1 850 ccm6 119 Kč ročně
1 851 – 2 500 ccm7 390 Kč ročně

Ceny povinného ručení

Ceny povinného ručení jsou výrazně nižší po započítání bonusu za bezeškodní průběh a při sjednání online. Díky online vyřízení zákonného pojištění prostřednictvím kalkulačky je možné získat až 50% slevu na pojistném.

Proces sjednání povinného ručení je rychlý, intuitivní a probíhá z pohodlí domova. Pojistná smlouva a zelená karta budou zaslány na e-mail pojistníka a následně i poštou. V okamžiku, kdy jedna podepsaná kopie pojistné smlouvy dorazí zpět, bude pojistka uzavřena.