Povinné ručení a sleva pro studenty – jak ušetřit na povinném ručení jako student?

Mnoho studentů si život bez auta nedovede představit. Dojíždějí jím do školy, na víkendy domů, na brigády. Jedná se však o finančně velice náročnou položku. Kromě paliva a servisu musí hradit několik tisíc ročně za pojištění. Jak získat slevu na povinné ručení?

Jak již z názvu produktu vyplývá, nařizuje jej zákon o povinném ručení. Podle tohoto zákona povinné ručení krývá škody způsobené vlastním vozem na majetku či zdraví ostatních a jeho případné neplacení znamená pokutu ve výši až 40 000 Kč.

Slyšeli jste o pronájmu Beast? Můžete si pronajmout Teslu přímo na ulici. Neváhejte použít slevový kód RU1RW5CPUU a stáhnout aplikaci zde >

Povinné ručení však rozhodně není levnou záležitostí. Své o tom vědí zejména studenti, kteří jsou zvyklí čerpat slevy, kde se dá, zákonné pojištění ovšem musí platit v plné výši stejně jako všichni ostatní. A co víc, často je pro ně kvůli chybějícím zkušenostem ještě dražší.

Nemusejí však zoufat. Existuje řada způsobů, jak získat slevu na povinné ručení až 50 % a své povinné ručení nepřeplácet tak, jak to dle průzkumů dělají 4 z 5 lidí. Stačí vědět, jak na to a kde hledat.

S online kalkulačkou je povinné ručení až o 50 % levnější

Kdo by v dnešní době ztrácel čas chozením do pojišťovny, když se dá každý produkt sjednat z pohodlí domova? Stačí k tomu chytrý telefon nebo notebook s připojením k internetu a zabere to jenom pár minut.

Kalkulačka povinného ručení každému najde produkt přímo na míru. A co víc, už během pár minut a za tu nejvýhodnější cenu!
Získat povinné ručení až o 50 % levněji >

Může být sjednání online povinného ručení pro studenty ještě lákavější? Může – jeho ceny totiž začínají již na 968 Kč ročně, což je až o 50 % méně než při sjednání na pobočce. A to už jsou slušné slevy povinného ručení.

Studentské slevy na povinném ručení žádná z pojišťoven bohužel nenabízí.

A kde takové nízké ceny hledat? V kalkulačce povinného ručení od portálu 123ruceni.cz. Uživatel do ní zadá parametry svého vozu a své osobní údaje a během pár vteřin získá ten cenově nejvýhodnější produkt, který bude přesně odpovídat požadavkům jeho a jeho auta.

TIP: Povinné ručení se nevyplatí přeplácet, proto je dobré zjistit si cenu nejlevnějšího možného povinného ručení.

Povinné ručení srovnání sdružuje nabídky desítek ověřených pojišťoven. Řadí je vzestupně, takže uživatel okamžitě vidí to nejlevnější zákonné pojištění auta. Porovná ho s ostatními, vybere to povinné ručení, které se mu zamlouvá nejvíce a pokročí k samotnému sjednání.

Věk a zkušenosti šetří peníze

Jednou z věcí, která zásadně ovlivňuje cenu povinného ručení, je věk. Není žádnou novinkou, že 35 letý řidič platí méně než student, který nedávno získal řidičský průkaz. Mladí řidiči od 18 do 25 let jsou pro pojišťovny totiž nejrizikovější skupinou, a proto jim také účtují ty nejvyšší ceny.

S věkem souvisí i zkušenosti. Za každý rok bez nehod a celkově bez pojistných událostí pojišťovny klientům poskytují bonus ve výši 5 až 10 % slevy na povinném ručení, záleží na konkrétní společnosti. Sleva se rok co rok zvyšuje a po několika letech může činit i více než 50 %.

Kdo chce na povinném ručení ušetřit, měl by si u té stejné pojišťovny sjednat ještě nějaký další produkt. Velice užitečné je zejména havarijní pojištění.
Najít nejlevnější havarijní pojištění >

Jak ale tyto výhody souvisí s povinným ručením pro studenty, kteří svůj věk ani zkušenosti neovlivní?

Podle české legislativy totiž může povinné ručení uzavřít i jiný člověk, než je vlastník vozidla. Mnoho mladých této skutečnosti využívá a sjednává si povinné ručení třeba na jméno rodičů.

Zkrátka stačí poprosit jakéhokoliv příbuzného či známého v produktivním věku, který řídí bez nehod, a nemalé slevy povinného ručení jsou na světě. Tratit nebude žádný ze zúčastněných. Jeden člověk totiž může mít podepsané smlouvy na více aut, nikoliv pouze na jedno.

Průzkumy ukazují, že až 4 z 5 řidičů své povinné ručení přeplácí.

Na druhou stranu v takovém případě student nemá šanci vybudovat si svůj vlastní bezeškodní průběh. Na maximální bonus 60 % některých pojišťoven lze přitom dosáhnout již po 7 letech. Pokud má tedy student sjednané povinné ručení na své jméno od 18 let, už čerstvě po 20 může čerpat velice lákavou slevu.

Další slevy na povinné ručení pro studenty

Pojišťovny lákají i na další slevy na povinném ručení, které mohou čerpat mimo jiné také studenti. Nejlákavější je ta za online sjednání. U jednotlivých pojišťoven se její výše liší, obvykle se však pohybuje mezi 10 a 20 %. ČSOB poskytuje dokonce 25% slevu.

Výhodný je například i bonus za věrnost ve výši 5 až 10 %, kterým společnosti odměňují stálé klienty. Stačí mít u jedné a té samé podepsaných více smluv, k povinnému ručení se skvěle hodí například pojištění motocyklu nebo pojištění auta proti krádeži.

U pojištění auta cena vzniká také na základě frekvence placení. Jak tomu bývá i u jiných produktů na splátky, také zákonné pojištění vozidla se vyplatí uhradit najednou. Rozdělení na půlroční či dokonce čtvrtletní splátky jeho cenu zvýší klidně o několik desítek procent.