Havarijní pojištění – cena a výpočet

 • Nejlevnější havarijní pojištění All Risk – cena od 2 153 Kč
 • Kalkulačka online a uzavření bez nutnosti prohlídky v servisu
 • Kalkulačka online také pro havarijní pojištění motocyklu

Co je havarijní pojištění?

Co je havarijní pojištění? Havarijní pojištění, jindy nazývané kasko pojištění, je dobrovolné smluvní pojištění, které se sjednává za účelem pokrytí škod na vozidle. Kryje škody způsobené havárií, odcizením, vandalismem a podobně. Nejlevnější havarijní pojištění lze sjednat online z pohodlí domova nebo na kterékoliv pobočce pojišťoven.

Pokud má majitel automobilu uzavřené havarijní pojištění, pojišťovna v případě nehody z níže uvedených případů vyplatí náhradu škody na vozidle, kterou utrpí.

Na rozdíl od povinného ručení pojišťovna v případě havárie, kterou zaviní pojistník, uhradí škodu na automobilu toho, kdo má sjednané havarijní pojištění. Je tak ideálním doplněním povinného ručení, které kryje škody na cizím nabouraném vozidle.

Mnohé z pojišťoven nabízí sjednat rovnou obě možnosti. jak povinné ručení, tak havarijní. Výjimkou není ani pojišťovna VZP nebo Allianz, která poskytuje pojištění na základě ujetých kilometrů.

K havarijnímu pojištění vozidla se sjednává též tzv. spoluúčast. Což je předem určená částka, kterou se pojištěný podílí na pojistné události. Spoluúčast je předem dohodnutá v rámci pojistné smlouvy.

Havarijní pojištění kryje na rozdíl od povinného ručení škody způsobené klientem.

Spočítat cenu havarijního pojištění >

TIP: Při kontrole havarijního pojištění auta je nutné dbát pozornosti především v oblasti ceny za pojištění. Může se stát, že mohl koronavirus ovlivnit nabídky pojišťoven.

Havarijní pojištění kryje škody na vozidle, které nezpůsobil jen řidič, ale například zvíře nebo vandal.

Povinné a havarijní pojištění

Na rozdíl od povinného ručení si majitel vozidla může vybrat, zda chce havarijní pojištění sjednat. Rozdíl těchto pojištění je i v událostech, které kryjí. Povinné ručení v případě havárie proplatí pouze způsobené cizí škody.

Povinné a havarijní pojištění se dají sjednat v jednom balíčku, což může mít za důsledek mnoho výhod jako slevy, bonusy apod. Havarijní pojištění může být zakoupeno i pouze jako doplněk. Obě varianty lze navíc sjednat z pohodlí domova pomocí online kalkulačky.

TIP: Havarijní pojištění lze sjednat také v rámci tzv. flotilového pojištění. Jedná se o cenově výhodné pojištění pro tři a více aut.

Jak se počítá cena havarijního pojištění?

Pojistná částka určuje cenu havarijního pojištění. Musí odpovídat obvyklé ceně vozidla, tu ovšem není jednoduché určit, protože je u každého automobilu individuální. Cena havarijního pojištění auta tedy není jednotná.

Obvyklá cena vozidla ovšem průběžně klesá. Proto je možné v průběhu let snížit pojistnou částku, čímž klesne i cena havarijního pojištění.

Havarijní pojištění online

Naším cílem je sjednat nejvýhodnější havarijní pojištění vozidla, tedy kasko pojištění. Připravili jsme online kalkulačku havarijního pojištění, která pomáhá najít nejlevnější havarijní pojištění i nabídky s řadou doplňkových služeb a připojištění.

Porovnání pojištění vozidla v kalkulačce je zcela zdarma a zabere jen chvilku. Kalkulačka havarijního pojištění bez osobních údajů zatím bohužel neexistuje, i ony totiž mají vliv na výslednou cenu.

Z pohodlí domova lze sjednat také online povinné ručení. Jaká jsou nejčastější kritéria pro výběr povinného ručení se dočtete zde >

Vyzkoušejte sjednání havarijního pojištění online a z pohodlí domova.

Spočítat cenu havarijního pojištění je možné zde >

TIP: Havarijní pojištění online nabízí také pojišťovna Pillow, která funguje digitálně. Všechny úkony lze vyřešit pomocí přehledné mobilní aplikace.

Výhody sjednání online havarijního pojištění

Dnes již není nutné chodit na pobočky pojišťoven, vše lze sjednat z pohodlí domova. Jaké jsou další výhody sjednání havarijního pojištění online?

 • vyplnění formuláře trvá méně než 2 minuty
 • smlouva je odesílána mailem i poštou
 • veškeré právní zastoupení nemusí pojistník řešit
 • srovnání havarijního pojištění během pár vteřin

Navíc srovnání lze zvládnout pomocí údajů z hlavy nebo za použití malého a velkého technického průkazu. Některé pojišťovny dokonce nabízí kalkulaci online havarijního pojištění bez osobních údajů.

Na jaká vozidla havarijní pojištění lze zařídit?

Havarijní pojištění se netýká pouze osobních automobilů. Pojistit lze také například obytné vozy, dále dodávky, nákladní či montážní vozidla do celkové hmotnosti 3,5 t. Lze pořídit i havarijní pojištění motocyklu.

Mnohé pojišťovny také nabízí havarijní pojištění přímo na míru starým automobilům. To znamená, že cena havarijního pojištění auta za starší model není příliš vysoká, jako tomu bylo v minulosti, a je možné sehnat i výhodné pojistné balíčky.

Havarijním pojištěním lze pojistit i starší vozy. Některé pojišťovny mají nabídku přímo uzpůsobenou starým vozidlům.

Havarijní pojištění motocyklu

Podobně jako jiná vozidla i motocykly jsou denně vystavovány nebezpečím, na které se nevztahuje povinné ručení.

Podmínky pro zařízení havarijního pojištění motocyklu jsou stejné jako u jiných vozidel, cena se vypočítává z údajů o motocyklu, majiteli a dalších faktorů. Nehody na motocyklu mnohdy mohou mít za důsledek vysoké ceny oprav, které převyšují samotnou cenu motocyklu, havarijní pojištění takové události pokrývá.

Rozdílem může být zvolení sezónního havarijního pojištění motocyklu. V zimě totiž často motocykly zůstávají v garáži, avšak i v tuto dobu jej lze pojistit alespoň proti krádeži či vandalismu.

Proč mít sjednané havarijní pojištění auta?

Na rozdíl od zákonného pojištění automobilu není pro řidiče v České republice povinné havarijní pojištění. Podle řady statistik se rozhodně vyplatí zvážit sjednání havarijního pojištění. Už jen proto, že zhruba každou hodinu dojde v tuzemsku k deseti nehodám. Pominout nelze ani počet odcizených automobilů, který dlouhodobě neklesá.

V případě, že nehodu nezpůsobí pojistník jsou výdaje na poškozené vozidlo zaplaceny z povinného ručení viníka. Pokud ale nehodu zaviní sám, povinné ručení škodu na autě krýt nebude.

Podobné to je, když je automobil odcizen. V případě, že není sjednáno pojištění, pojišťovna nic neuhradí. Dalším rizikem je také poškození vozu v důsledku přírodních katastrof či srážce se zvířetem.

V případě, že není klient s nabídkou pojišťovny spokojeni a toužíte po nejlevnějším havarijním pojištění, je možné vypovědět smlouvu. Většinou se ale uvádí cena havarijního pojištění na rok. Je to z toho důvodu, že smlouvy jsou podepisovány na takto dlouhé pojistné období. Krátkodobé havarijní pojištění existuje, ale není moc výhodné.

Díky kalkulačce havarijního pojištění lze vybrat to nejvýhodnější – a to přímo z domova.

Spočítat havarijní pojištění je možné zde >

Co havarijní pojištění vozidla tedy kryje?

Při srovnání havarijních pojištění je důležité vybrat i události, které bude pojištění pokrývat. Na co se může vztahovat havarijní pojištění?

 • havárii – klientem zaviněná autonehoda
 • odcizení, tedy krádež vozidla
 • poškození nebo úplné zničení vozidla živelnými pohromami
 • vandalismus nebo škodu způsobenou zásahem cizí osoby
 • pád předmětu na vůz
 • střet se zvěří

Havarijní pojištění vozidla lze u každé pojišťovny sjednat v několika variantách. Většinou je nabízeno v podobě různých balíčků, popřípadě si sám klient může vybrat krytí rizik dle vlastní potřeby.

Varianta havarijního pojištění, která kryje veškerá možná pojistitelná rizika, se nazývá havarijní pojištění all-risk.

Dnešní doba umožňuje také online likvidaci škod, nabízí to například Kooperativa havarijní pojištění.

Na čem závisí cena a výpočet havarijního pojištění?

Hledat nejlevnější havarijní pojištění může být obtížné, protože na jeho cenu má vliv mnoho faktorů. Mezi hlavní faktory pro výpočet havarijního pojištění lze řadit:

 • pojistná rizika – tedy vámi zvolená rizika, která bude havarijní pojištění vozidla krýt. V případě zvolení balíčku all-risk se zaplatí více než při výběru jednoho či dvou zmíněných rizik
 • účel vozidla – při ceně havarijního pojištění se zohledňuje také užití vozidla a účel, jakým bude užíváno
 • druh vozidla – jinou částku zaplatí majitel osobního automobilu, jinou vlastník dodávky apod.
 • spoluúčast – obecně platí, že čím vyšší je spoluúčast, tím nižší je pak cena havarijního pojištění
 • značka vozidla – značky vozidel se při určování výše ceny pojistného zohledňují hlavně z toho důvodu, že náhradní díly automobilů určitých značek jsou lákavější pro zloděje
 • stáří a cena vozidla – čím starší a levnější vůz, tím nižší výše ročního pojistného
Výši havarijního pojištění určuje hned několik faktorů – například užití vozidla, jeho stáří nebo stav.

Do kalkulačky havarijního pojištění je třeba zadat všechny údaje, aby byla zjištěná částka ve výpočtu havarijního pojištění správně. K vyplnění technických údajů pomůže malý nebo velký technický průkaz.

Havarijní pojištění srovnání

Existuje samozřejmě hned několik možností, jak a kde uzavřít havarijní pojištění. Pojišťoven nabízejících havarijní pojištění auta je celá řada a v nabídkách může být složité se zorientovat. Havarijní pojištění motocyklu nabízí naopak jen některé. Srovnání havarijního pojištění může být snadné a hotové za pár minut díky online kalkulačce havarijního pojištění.

Srovnání havarijních pojištění je však individuální záležitostí. Nelze objektivně říct, která pojišťovna nabízí nejvýhodnější nabídku. Ta se liší dle údajů o vozu i řidiči. Záleží i na dalších faktorech, které mohou cenu havarijního pojištění snížit či naopak zvýšit.

Jak vybrat to nejlepší a nejlevnější havarijní pojištění?

S výběrem nejvýhodnější nabídky mohou pomoci různé online srovnávače havarijního pojištění. Rozhodujícím kritériem by neměla být pouze cena havarijního pojištění, je dobré se zaměřit také na kvalitu asistenčních služeb a rychlost likvidace.

TIP: Česká podnikatelská pojišťovna nabízí asistenční služby k povinnému ručení zdarma.

Cena havarijního pojištění se odvíjí od parametrů vozidla, charakteristik řidiče, zvolených rizik a spoluúčasti. Cena za nejlevnější havarijní pojištění tedy nelze jednoznačně určit.

Při výběru balíčku se doporučuje zohlednit osobní situaci a míru rizika. Například majitele starších vozů nebudou tolik trápit odřeniny a škrábance jako majitele nového auta. Podobně vzniká větší riziko krádeže u aut zaparkovaných na ulici než v garáži.

Některé pojišťovny nabízí také slevu, pokud pojistník zařizuje u stejné pojišťovny havarijní pojištění a povinné ručení.

V případě častého pohybu na komunikacích, kde hrozí zvýšené riziko srážky se zvěří, by se nemělo zapomínat také na fakt, že nehody se zvěří způsobují i ranní mlhy.

Ke srážkám vozu se zvěří nejčastěji dochází za mlhavého počasí. Havarijní pojištění pomáhá s řidičům v řešení následných škod.

Kalkulačka havarijního pojištění

Pro výpočet havarijního pojištění stačí pro začátek doplnit několik údajů do online kalkulačky havarijního pojištění, to zabere jen malou chvilku. V případě kalkulačky havarijního pojištění se vkládají podobně jako u výpočtu povinného ručení zejména základní údaje o vozidle.

Dále se kalkulačka havarijního pojištění zeptá například na zabezpečení vozidla. Kalkulačka havarijního pojištění bez osobních údajů nedokáže posoudit přesnou cenu, která se následně může diametrálně lišit.

Důležitou věcí, kterou by si měl klient při online sjednávání havarijního pojištění rozmyslet, je spoluúčast. Jde o částku, kterou v případě pojistné události zaplatí ze svého. Samozřejmě platí, že čím vyšší je spoluúčast, tím nižší bude cena havarijního pojištění.

Poté, co jsou údaje vloženy do kalkulačky, ukáže se porovnání nabídek havarijního pojištění od těch nejlevnějších až po nejdražší pro náročné řidiče. U nabídek se většinou objevuje cena havarijního pojištění za rok. Po výběru některé z nabídek stačí jen pojistku objednat.

Havarijní pojištění chrání klienta před škodami způsobenými krádeží, vandalismem i srážkou se zvířetem.

Vypočítat výši havarijního pojištění >

Havarijní pojištění – kalkulačka bez osobních údajů

Někteří uživatelé jsou vůči online kalkulačkám skeptičtí, neboť se bojí zadávat své osobní údaje. Pokud si však vyberou správnou kalkulačku na ověřeném webu, nemusí mít strach, že by došlo ke zneužití údajů.

Kalkulačka havarijního pojištění bez osobních údajů nedokáže vygenerovat přesnou cenu. Pro její správné fungování jsou proto informace o pojistníkovi/vlastníkovi nezbytné.

Obzvlášť důležité jsou v kalkulačce havarijního pojištění kontaktní údaje, jako telefon a e-mail, díky nimž se poskytovatel pojištění může se žadatelem spojit, aby mu poskytl více informací a domluvil případnou spolupráci. Bez osobních údajů by kalkulačky havarijního pojištění byly zbytečné.

Pokud si klient svůj zájem rozmyslí, stačí o tom poskytovatele informovat a ten ho nebude dále kontaktovat.

Kalkulace havarijního pojištění – online, z pohodlí domova

Kalkulačka havarijního pojištění není jediným pomocníkem srovnávače ručení 123ruceni.cz, který pomůže usnadnit cestování a každodenní užívání vozu.

Na těchto stránkách lze najít také kalkulačku povinného ručení, které je na rozdíl od havarijního pojištění povinné. Prostřednictvím kalkulačky lze vyhledat nejvýhodnější nabídku, aniž by bylo nutné složitě porovnávat jednotlivé ceníky a ceny povinného ručení. Zákonné pojištění znamená pojištění odpovědnosti a kryje škody, které způsobíte jiné osobě na zdraví, životě, majetku, nebo škodu ve formě ušlého zisku.

Při cestě do zahraničí může přijít vhod cestovní pojištění. Ke zjištění jeho ceny může posloužit kalkulačka cestovního pojištění.

Havarijní pojištění cena za rok

Pokud si klient nesjednává krátkodobé havarijní pojištění, většinou se počítá cena havarijního pojištění za rok. Na takto dlouhou dobu se uzavírají i smlouvy, které se ale následně prodlužují, pokud ji klient nevypoví.

Cena havarijního pojištění na rok je individuální, průměrně se havarijní pojištění all risk pohybuje okolo 8 tisíc korun ročně, avšak tato částka nemůže být pro majitele novějších vozů moc směrodatná.

Navíc se ceny liší i mezi pojišťovnami, a tak se nedá ani jednoznačně určit, která nabízí nejlevnější havarijní pojištění.

Krátkodobé havarijní pojištění

Pro jednorázové delší cesty např. na dovolenou lze sjednat i krátkodobé havarijní pojištění. Nabízí ho však jen některé pojišťovny a jeho minimální doba trvání je většinou stanovena na 1 měsíc, některé pojišťovny však nabízí i na 14 dní.

Povinné ručení lze také sjednat na kratší dobu, minimálně 15 dní. Některé pojišťovny dokonce nabízí i sezónní pojištění. Vždy je nutné zkontrolovat aktuální nabídku pojišťovny.

Kasko pojištění

Při hledání vhodného havarijního pojištění se dá u některých pojišťoven narazit na pojem kasko pojištění. Kasko pojištění znamená to samé jako havarijní pojištění. Slovo pochází ze španělštiny a svůj původ má v lodním průmyslu. Casco ve španělštině označuje trup lodi. Během renesance se začaly tvořit počátky moderního pojišťovnictví – původně zaměřeného primárně na obchodní lodě.

Kasko pojištění tedy funguje úplně stejně, kryje škody způsobené klientem, vandalismem, srážkou se zvířetem apod.