K prodeji automobilů neslouží jen bazary nebo inzeráty, ale také internetové aukce

Možností, jak dnes prodat ojeté vozidlo, je opravdu hodně. Mezi řidiči sice stále převládají klasické autobazary, ale využít lze i inzerci v novinách, časopisech a specializovaných portálech. Dobrým tahem ale mohou být i internetové aukce.

V případě, že vlastníkovi jeho staré vozidlo již dostatečně nevyhovuje nebo chce být trendy a pořídit si úplně nové, stojí před ním často Nerudovská otázka „Kam s ním?“. V případě, že je automobil ještě v dobrém stavu, je určitě škoda se ho zbavovat.

Hledáte povinné ručení? Naše kalkulačka povinného ručení nabízí až o 70 % nižší ceny.

Spočítat cenu povinného ručení >

Může ještě nějaký čas sloužit někomu jinému. Variant, kde ojetinu udat, je pak samozřejmě více.

Asi první otázkou, kterou by si měl případný prodejce zodpovědět je, jaká je jeho prodejní strategie. Chce vydělat co nejvíce peněz, nebo naopak model prodat co nejrychleji, či ho jen vyměnit za nějaký nový? Dále je nutné promyslet si, kde a jak automobil prodat. No, a úplně poslední věcí je jeho nezbytné zkrášlení před tím, než se k odprodeji nabídne. Minimum, co by měl vlastník udělat, je vzít ho do myčky, pečlivě uklidit a auto důkladně vyvětrat.

Možnosti, jak vozidlo prodat

  • inzeráty, ať už v novinách, časopisech nebo na internetu
  • autobazary s komisním prodejem
  • autobazary, která auta přímo vykupují
  • aukční portály
  • blízké osoby

Nejjednodušší varianta – inzerce

V případě, že majitel chce ušetřit čas i peníze, je nejjednodušší variantou inzerát, tedy ten internetový. Stačí si jen vybrat některý z inzertních serverů. Potom se případně zaregistrovat a vložit nabídku. Velmi důležité je nepodcenit popis vozidla a nezapomenout přidat kvalitní fotografie a cenu. Tu si každý musí stanovit zejména podle toho, zda se chce svého automobilu rychle zbavit či naopak na prodeji vydělat.

Není bazar jako bazar

V případě neúspěchu s inzerátem lze využít služeb některého z bazarů. Zde záleží převážně na tom, jak prodejna ojetin funguje. Některé bazary přímo auta vykupují, zatímco jiné je udávají případným zákazníkům pomocí komisního prodeje. U první varianty se lze vozu relativně snadno zbavit a získat hned peníze. Majitel výkupny navíc přebírá za další manipulaci s dopravním prostředkem plnou zodpovědnost. Ne každý bazar má však dostatek financí na to, aby skupoval všechna vozidla. Přebírá je proto od jejich vlastníků do komisního prodeje a peníze vyplácí až poté, co je prodá. To sebou přináší nemalé problémy, neboť auto pak může stát na jednom místě delší čas. Tam je vystavené povětrnostním vlivům, čímž se jeho vzhled postupně zhoršuje a riziko, že ho nikdo nekoupí roste.

Internetové aukce na vzestupu

Pokud motorista nechce využít ani jednu z těchto variant, může vyzkoušet i speciální internetové aukce. Mezi nejznámější portály dnes patří AUTOonlineAUTOauction Group či TotalCar. Velkou výhodou aukčních síní je především to, že ty správné přebírají za svého klienta všechny administrativní úkony související s vozidlem. Záleží však i na jeho férovosti, zejména zda poctivě vyjmenuje všechny parametry, stáří a podobně. Hlavně na základě těchto informací se pak stanovuje vyvolávací cena a může dojít k samotné dražbě.

Někteří lidé se však nejraději spoléhají pouze sami na sebe a své schopnosti. Ti pak mohou zkusit udat svůj starý automobil třeba některému ze svých známých. Na druhou stranu je dobré si pamatovat, že díky prodeji nejen vozidel a po projevení jejich skrytých vad skončila mnohá dlouholetá přátelství.