Evidenční kontrola vozidla – cena, platnost, co s sebou

Jakýkoliv prodej či změna vlastníka vozidla se neobjede bez evidenční kontroly vozidla. Jedná se porovnání současného stavu vozidla s parametry, které jsou uváděny v technickém průkazu. Bez evidenční kontroly vozidla nemůže k přepisu vozidla dojít. Kolik to stojí, jaké dokumenty jsou zapotřebí a jak dlouho platí?

Ať už se jedná o přepis vozidla v rámci rodinného kruhu či klasický prodej auta, evidenční kontrola představuje nedílnou součást celého procesu. Tento druh kontroly umožňuje novým majitelům získat podrobné informace o skutečném stavu vozidla.

Povinné ručení je nezbytnou součástí výbavy každého vozidla. Nejlevnější nabídky najde kalkulačka.

Spočítat povinné ručení >

Kde a kdy se provádí evidenční kontrola?

Při jakékoliv změně majitele vozidla je nutné provést evidenční kontrolu. Ta se provádí na jakékoliv stanici technické kontroly, která je známá pod zavedenou zkratkou STK. Standardní technická kontrola se od evidenční kontroly vozidla poměrně liší.

Postupy, jak se správně připravit na STK, sice mohou majitelům nových vozidel pomoci, avšak evidenční kontrola neprobíhá tak důsledným způsobem, tudíž není nutné absolvovat výraznější přípravu. Avšak v roce 2021 se platnost STK aut prodlouží o 10 měsíců, díky čemuž budou mít motoristé více času na doladění problémů.

STK evidenční kontrolu ve většině případů provede na počkání, nicméně během frekventovanějších časů je vhodná telefonická domluva předem, aby člověk zamezil případnému čekání.

Převod auta na nového majitele je nutné provést do 10 dnů od zakoupení, od čehož se následně odvíjí i lhůta, po kterou evidenční kontrola platí.

Evidenční kontrola slouží jako ubezpečení řidičům, že skutečný stav vozidla souhlasí s údaji obsaženými v technickém průkazu.

Platnost evidenční kontroly 2021 – co s sebou

Registr vozidel slouží jako evidence jak nových, tak ojetých vozidel, přičemž každý provozovatel vozidla na území České republiky musí svůj vůz do tohoto registru nahlásit, případně provést odhlášení auta.

Odhlášení vozidla z registru probíhá na úřadě s rozšířenou působností po uskutečněné ekologické likvidaci.

Jak již bylo řečeno, přepis auta je nutné provést nejdéle do 10 dnů, přičemž platnost evidenční kontroly je celkem 30 dní. Provedená evidenční kontrola platnost nedovoluje prodloužit, tudíž je zapotřebí tuto lhůtu skutečně dodržet.

Pro provedení evidenční kontroly je zapotřebí si donést:

  • osvědčení o registraci vozidla (malý technický průkaz)
  • velký technický průkaz (jeho originál)
  • autolékárničku s platným datem expirace

Protokol o evidenční kontrole

Platnost evidenční kontroly se prokazuje vydáním tzv. protokolu o evidenční kontrole vozidla. Majitel vozu, nebo osoba s úředně ověřenou plnou mocí, získá protokol o evidenční kontrole na vybrané stanici technické kontroly.

Plná moc k přepisu vozidla lze vyplnit do předpřipraveného vzoru, tudíž není nutné zdlouhavě hledat další vzory na internetu. Její úřední ověření pak stojí pouhých 30 Kč a je možné vyřídit na počkání na kterékoliv pobočce České pošty.

Protokol o evidenční kontrole vozidla je vystaven přímo na jméno a bydliště majitele a tento dokument je následně nutné donést na příslušný úřad obce s rozšířenou působností k samotnému převodu vozidla.

Mimo tento protokol o evidenční kontrole je nutné donést i další dokumenty:

Zelená karta prokazuje, že je na vozidlo uzavřeno povinné ručení. Pokud vlastník vozu tento typ pojištění auta nemá uzavřen, může využít některých internetových kalkulaček povinného ručení, které agregují nabídky pojišťoven a dokážou vybrat to nejlevnější povinné ručení.

Právě technický průkaz je pro evidenční kontrolu klíčový. STK evidenční kontrolou zkoumá, zda uváděné informace o daném vozidle opravdu odpovídají jeho skutečnému stavu.

TIP: Jak startovat přes startovací kabely? S tímto jednoduchým návodem již člověk nezůstane v nesnázích.

Oproti klasické technické kontrole nebývá evidenční kontrola natolik důsledná, přesto zjistí vše potřebné.

Evidenční kontrola – cena

Cena evidenční kontroly nepředstavuje velký výdaj. Většinou se pohybuje v řádu stovek, nejčastěji v rozmezí od 300 Kč do 500 Kč. Konečnou cenu si samozřejmě vždy určuje příslušná stanice technické kontroly, nicméně cena se napříč jimi nikterak závratně neliší.

TIP: Pro prodloužení životnosti vozidla je nutné pravidelně provádět výměnu oleje. Jak často olej měnit?

STK evidenční kontrolu provádí na počkání, jelikož celý úkon netrvá ani příliš dlouho. Opravdu jde pouze o porovnání stavu vozidla s uvedenými údaji. Nežli STK vydá protokol o evidenční kontrole, musí nejprve zkontrolovat:

  • evidenční číslo vozidla
  • barvu karoserie
  • počet míst v autě
  • typ motoru
  • výrobní štítek
  • rozměry pneumatik a ráfků
  • tachograf a další parametry

Ačkoliv se může zdát výčet položek poměrně dlouhý, STK evidenční kontrolu provede během chvilky. Evidenční číslo vozidla je pro většinou lidí známo spíše jakožto VIN kód.

Evidenční kontrola musí proběhnout skutečně při každé změně vlastníka vozidla, tudíž se vztahuje i na vozidla dovezená ze zahraničí, při přestavbě auta nebo při změně zápisu tažného zařízení.

V každém případě by si majitelé měli dávat pozor na protokol o evidenční kontrole, jenž je nutný doložit při převodu vozidla, a rovněž si hlídat její expiraci. V roce 2021 platnost evidenční kontroly představuje stále 30 dní.