Přepis auta 2024 – jak na přepis vozidla, cena, co je potřeba?
Prodej vozu se chýlí ke konci, kupní smlouva je podepsána. Zbývá jen zařídit samotný přepis auta na úřadě. Kupující i prodávající případně mohou využít plnou moc k přepisu vozidla a nechat se zastoupit. Co je potřeba k přepisu vozidla? A jaká je cena přepisu vozidla?
Pro přepis vozidla 2024 již není třeba provést odhlášení auta, stačí jen vyplnit formulář k přepisu vozidla a dostavit se na úřad. V případě, že se kupující či prodávající nemohou dostavit, mohou využít plnou moc k přepisu vozidla.
Jak na přepis a převod auta?
Jak již bylo řečeno, pro přepis vozu není nutné provést nejprve odhlášení auta z evidence a následně opětovné přihlášení vozidla na nového majitele. Proces se touto změnou výrazně zjednodušil.
Přepis vozidla musí ze zákona následovat do 10 dnů po podpisu kupní smlouvy. Při převodu auta dojde k přepsaní nového vlastníka v registru motorových vozidel.
TIP: Jak postupovat při výměně řidičského průkazu a jak na jeho výměnu?
Pro tento úkon je potřeba navštívit jakýkoliv obecní úřad s rozšířenou působností, kde přepis vozidla 2024 proběhne. Již tedy není nutné, aby šlo o úřad v oblasti trvalého bydliště prodávajícího, jak tomu bylo v minulých letech.
K přepisu auta musí bezpodmínečně dojít během desetidenní lhůty po koupi vozu. Pokud tak prodejce a kupující neučiní, jedná se o přestupek, který se neobejde bez sankcí.
Pokud se neprovede přepis vozidla do 10 dnů, pokuta ve výši až 50 000 Kč nemine ani jednu ze stran. A to je opravdu vysoká částka v porovnání s tím, kolik stojí přepis vozidla. Tato pravidla se tak rozhodně nevyplácí obcházet.
Doklady k přepisu a převodu vozidla 2024?
Přepis auta neprovádí člověk každý den, a tak se obě strany často ptají, co potřebují k přepisu vozidla. V prvé řadě člověk nesmí zapomenout na osobní doklady k přepisu vozidla, tedy občanský průkaz.
Jaké všechny dokumenty jsou potřeba k přepisu vozidla?
- občanský průkaz obou osob
- zelená karta – doklad o povinném ručení
- velký technický průkaz a malý technický průkaz (osvědčení o registraci vozu)
- vyplněná žádost – formulář k přepisu vozidla
- protokol o evidenční kontrole
- příp. doklad o převodu vlastnického práva k vozidlu
- příp. plná moc pro přepis vozidla
Kromě předložení uvedených dokumentů musí klient na úřadě uhradit správní poplatek ve výši 800 Kč
Mezi doklady k přepisu vozidla se řadí také zelená karta, která je součástí povinného ručení. Zákonné pojištění vozidla musí být při uskutečnění přepisu vozidla napsané na nového majitele.
K nalezení toho nejlevnější povinného ručení lze nezávazně využít jednoduché online srovnání povinného ručení. Online si jej lze rovnou také sjednat.
Mimo povinného ručení si lze zařídit i havarijní pojištění či jiná doplňková pojištění auta. Havarijní pojištění sice není ze zákona povinné, zejména majitelé nových vozů by ho však měli přinejmenším zvážit.
Havarijní pojištění na rozdíl od povinného ručení kryje také škody na životě a majetku pojištěnce, a to i tehdy, zaviní-li nehodu sám. Kromě toho z něj pojišťovna hradí škody vzniklé přírodními katastrofami, vandalismem a odcizením.
Evidenční kontrola – přepis auta
Změna vlastníka se neobejde bez evidenční kontroly. Dochází při ní k porovnání stavu vozidla s parametry uváděnými v technickém průkazu. Nový majitel se tak nemusí bát, že by mělo koupené auto závady, o kterých neměl tušení.
Evidenční kontrola může proběhnout na jakékoliv stanici technické kontroly (STK). Před kontrolou vozu se tedy hodí vědět, jak se na STK připravit. Ve většině případů se kontrola provádí na počkání, určitě se však vyplatí se objednat.
Kontrola by zároveň neměla být ve chvíli převodu vozidla starší než 30 dnů a musí být provedena před prodejem vozidla. Může ji realizovat jak kupující, tak prodávající, protože je nově adresována na auto, nikoliv na osobu.
Cena přepisu auta – kolik stojí, kde přepsat auto
Kolik stojí přepis auta? Bohužel se ani tento úkon neobejde bez poplatků. Výše správního poplatku, a tudíž i cena přepisu vozidla, činí u osobního auta 800 Kč. V případě jiných motorových aut se cena odvíjí od počtu kol.
Správní poplatek se hradí přímo na úřadě, kde k přepisu auta dochází. Vyjmuti jsou z této povinnosti pouze držitelé průkazů ZTP nebo ZTP/P. Poplatek platí strana, která pošle žádost o přepis vozu.
Mimo správního poplatku se také platí za evidenční kontrolu, konkrétně asi 400 Kč. V případě plné moci se člověk nevyhne ani 30 korunám za ověření podpisu na CzechPointu. Celkově tak vyjde přepis auta minimálně na 1200 Kč.
V některých případech může být rovněž vyžadována úhrada ekologické daně. Ta se týká vozidel, která spadají pod normu EURO 0, 1, 2. Platí se sice pouze jednou, ale může se vyšplhat až na 10 000 Kč.
Plná moc k přepisu vozidla – přepis auta bez kupní smlouvy
V případě, že se jedna ze smluvních stran nemůže na úřad dostavit, nabízí se možnost využití plné moci k přepisu vozidla. Obvykle zplnomocňuje kupující prodávajícího, případně si obě strany mohou najít zastoupení například z řad příbuzenstva.
Plná moc umožňuje, aby byla u změny vlastníka vozu přítomna pouze jedna ze smluvních stran. Druhá strana by si ovšem měla zkontrolovat, zda k přepisu vozu došlo opravdu v dané desetidenní lhůtě. Jinak by se taktéž nevyhnula sankcím za spáchání přestupku.
Řidiči, kteří se chystají k přepisu vozu chystají, mohou využít vzor plné moci. Je stejně jako řada dalších vzorů ke stažení zdarma a výrazně celý proces usnadní.
Plná moc pro přepis auta není platná bez úředně ověřeného podpisů. Ověření lze za poplatek 30 Kč zařídit na každé poště s CzechPointem. K tomu je možné využít plnou moc k přepisu vozidla k vytisknutí.
Mnoho řidičů neví, že se dnes již běžně provádí přepis auta bez kupní smlouvy. Plná moc ji totiž spolehlivě nahradí. Přesto je důležité mít kupní smlouvu sepsanou, ačkoliv zákon povoluje ji uzavřít i ústně. Její písemná forma pomůže předejít případným nesrovnalostem.
Přepis vozidla – formulář
Pro přepis vozidla je potřeba přinést si na úřad formulář k přepisu vozidla. Ten je běžně dostupný online, například na stránkách Ministerstva dopravy.
Do formuláře se vyplňují osobní údaje kupujícího a prodávajícího, dále základní informace o voze, jako je číslo technického průkazu, registrační značka apod.
V případě, že se chce jedna ze stran nechat zastoupit, musí si také připravit plnou moc na přepis auta. Vzory plné moci jsou taktéž dostupné online. Podpisy je však nutné nechat ověřit na poště.
Jak přepsat auto – krok za krokem
Kompletní návod, jak přepsat auto, v několika stručných krocích:
- Podepsání kupní smlouvy.
- Evidenční kontrola na libovolné stanici technické kontroly.
- Sjednání povinného ručení.
- Vyplnění formuláře k přepisu vozidla.
- Návštěva obecního úřadu s rozšířenou působností, kde dojde k převodu auta – je nutné si s sebou přinést občanský průkaz, zelenou kartu, formulář k přepisu vozidla, velký a malý technický průkaz a protokol o evidenční kontrole.
Po předložení potřebných dokumentů a uhrazení poplatku zaměstnance či zaměstnankyně na obecním úřadu s rozšířenou působností zapíše auto do registru motorových vozidel. Tímto krokem se klient oficiálně stává novým majitelem daného vozu.
Ukončení povinného ručení
Jakmile je prodejní smlouva auta podepsána, samozřejmě přestává platit povinnost platby povinného ručení pro předchozího vlastníka. Pojištění však není ukončeno automaticky a je tak potřeba podat výpověď povinného ručení.
Ukončení povinného ručení musí obsahovat:
- jméno a příjmení
- bydliště
- číslo pojistné smlouvy
- datum a místo podpisu
- podpis
Nicméně většina pojišťoven poskytuje vzor výpovědi pojistné smlouvy, není tak třeba sepisovat žádné dokumenty.
Ze stejného důvodu je také možné vypovědět havarijní pojištění či jiná pojištění vozidel. Pro sjednání nové pojistné smlouvy, která může být mnohem výhodnější než předchozí pojistka, je možné využít kalkulačku havarijního pojištění.
Pro výpověď povinného ručení z důvodu prodeje automobilu je však třeba zaslat stávajícímu pojistiteli kupní smlouvy nebo kopii velkého technického průkazu jako důkaz.
Povinné ručení lze ukončit pouze v případě přepisu vozidla na nového majitele nebo poté, co dojde k odhlášení auta po ekologické likvidaci vozidla.
Naopak elektronická dálniční známka se vztahuje ke konkrétnímu vozidlu, nikoliv k jeho řidiči. Při prodeji automobilu o ni tedy předchozí majitel přichází.
Při koupi ojetého vozu naopak nový majitel případnou dálniční známku získává. Aby se vyhnul vysokým pokutám, měl by si ověřit, do kdy ji lze používat. Jak zjistit platnost dálniční známky? Rychle a jednoduše na webu edalnice.cz.