Kde koupit dálniční známku 2024

S rokem 2023 přišla změna v nákupu dálniční známky. Konečně k nám totiž dorazily elektronické známky, které nahradí ty klasické papírové. Kde koupit dálniční známku 2024?

Povinnost pořídit si elektronickou dálniční známku platí pro motorová vozidla, která mají nejméně 4 kola a nejvyšší povolenou hmotnost do 3,5 tuny. Na přípojná vozidla a motocykly se povinnost nevztahuje.

Proč si elektronickou dálniční známku koupit?

 • Koupě dálniční známky 2024 je obzvlášť jednoduchá,
 • lze ji provést až 3 měsíce před počátkem platnosti,
 • rozbité čelní sklo neznamená nutnost zakoupení dálniční známky znovu,
 • lze ji koupit i jako dárek,
 • klient obdrží upozornění na její končící platnost,
 • rychlá kontrola díky kamerám,
 • osvobození pro elektromobily a historická vozidla.

Jedním z hlavních plusů elektronických dálničních známek je možnost zvolit si libovolný počátek platnosti. Kdo si tedy koupí desetidenní dálniční známku 20. 7. 2024 s platností ode dne nákupu, může ji používat do 30. 7. 2024 do 23:59:59 hodin. 

Výhoda oproti starým papírovým známkám tkví také v tom, že nákup probíhá online a velice rychle. Řidiči jsou tak od roku 2023 ušetřeni seškrabávání a přelepování známky na čelním skle.

Slyšeli jste o pronájmu Beast? Můžete si pronajmout Teslu přímo na ulici. Neváhejte použít slevový kód RU1RW5CPUU a stáhnout aplikaci zde >

Elektronická dálniční známka – kde koupit dálniční známku 2024?

Existuje jediný způsob, jak koupit dálniční známku online, a to na webu edalnice.cz. Tento e-shop dálniční známky 2024 funguje jak na počítači, tak na mobilu a tabletu.

Uživatel si pouze navolí požadovanou délku platnosti a počátek platnosti, vyplní údaje o vozidle a nakonec uhradí příslušnou cenu. Proběhne-li vše v pořádku, obdrží na účet potvrzení o zaplacení dálniční známky.

Kdo nechce koupit dálniční známku online a upřednostňuje spíše tradiční způsob, může tak učinit některou z těchto cest:

 • Na čerpacích stanicích EuroOil,
 • na pobočkách České pošty,
 • v samoobslužných kioscích, kterých se v ČR zatím nachází pouze pár a většinou u hraničních přechodů.

Co se čerpacích stanic a pošt týče, zákazník obsluze sdělí potřebné údaje, tzn. požadovaný druh dálniční známky, SPZ, začátek platnosti a případný nárok na eko cenu. Hned po zaplacení dálniční známky dostane potvrzení a může vyrazit na cestu.

Dalším místem, kde se dá koupit dálniční známka, jsou samoobslužné kiosky. V nich si zákazník nejprve zvolí jazyk a až poté zadá požadovaný druh známky, datum počátku platnosti, SPZ a zemi registrace vozidla. 

Během koupě dálniční známky 2024 je vždy potřeba uvést zemi registrace vozidla a jeho registrační značku. Kompletní přehled prodejních míst je k dohledání na webu edalnice.cz.

Dálniční známka 2024 – e-shop

Na webu edalnice.cz lze dohledat všechny důležité informaci o prodeji dálničních známek – tzn. cenu dálniční známky 2024 pro jednotlivé typy vozidel, výši pokut i seznam osvobozených vozidel.

Uživatel na tomto webu může také provést ověření platnosti dálniční známky a spravovat informace o ní. Lze zde dokonce měnit SPZ i datum počátku platnosti.

Především se ale jedná o místo, kde se dá dálniční známka koupit. To jistě uvítá každý, komu se nechce prodejní místa navštěvovat osobně.

Návod, jak koupit dálniční známku na e-shopu, krok za krokem:

 1. Uživatel si vybere druh elektronické dálniční známky (na 1 rok, 30 dní či 10 dní),
 2. zadá SPZ a stát registrace vozidla,
 3. vyberete si počátek platnosti elektronické dálniční známky,
 4. zaplatí.

Následně na e-mail, který uvedl ve formuláři, obdrží potvrzení o zaplacená dálniční známky.

Kdo vlastní flotilu vozidel (např. firmy), může ušetřit čas díky hromadnému nákupu. V takovém případě stačí vyplnit potřebné údaje pro všechna vozidla najednou a následně provést jedinou platbu kartou či bankovním převodem.

Pravidla, která má pro dálniční známky Česko, v zahraničí vypadají jinak. Je proto potřeba si je před každou cestou nastudovat.

Platnost dálniční známky

Platnost dálniční známky začíná v den a čas zaplacení. Kdo chce na dálnici vyrazit hned, měl by tedy platit kartou. Při úhradě bankovním převodem si několik hodin až dní počká.

Přesné počáteční i koncové datum platnosti klient nalezne v potvrzení, které po zakoupení dálniční známky obdrží e-mailem. Poslední den platnosti může po dálnici jezdit do 23 hodin a 59 minut.

Platnost
Roční dálniční známka365 dní bez ohledu na kalendářní rok
Měsíční dálniční známka30 dní bez ohledu na kalendářní měsíc
Desetidenní dálniční známka10 dní bez ohledu na víkendy či státní svátky

Platnost elektronické dálniční známky kontrolují příslušníci Policie ČR a Celní správy ČR, a to pomocí kamerového systému pro rozpoznávání SPZ, který mají v některých vozech. Někdy se kontroly provádějí také na parkovištích u dálnic.

Nutno dodat, že elektronická dálniční známka není přenosná. To znamená, že ji lze použít výhradně ve spojení s vozidlem, pro které byla zakoupena.

Zůstává s ním tedy i při koupi a prodeji auta. V tomto případě se vyplatí také vědět, jak na zrušení povinného ručení při prodeji vozu.

O změnu platnosti dálniční známky může řidič požádat v případě, že mění svou SPZ z důvodu jejího zničení či ztráty. Stačí e-mailem nebo poštou Státnímu fondu dopravní infrastruktury dodat příslušný formulář a kopii dokumentu o změně SPZ.

Dálniční známky – Česko

V České republice řidič dálniční známku potřebuje pro jízdu takřka po celé dálniční síti, pokud ji nemá, hrozí mu pokuta ve výši až 20 000 Kč. Všechny zpoplatněné úseky jsou označeny značkami Dálnice a následně Konec dálnice.

Kompletní přehled zpoplatněných úseků v ČR:

 • D0 – Modletice–Slivenec
 • D1 – Chodov–Kývalka, Holubice–Kroměříž-západ, Kroměříž-východ–Říkovice, Přerov-Předmostí–Rudná
 • D2 – Chrlice–státní hranice
 • D3 – Mezno–Čekanice, Měšice–Veselí nad Lužnicí-sever, Veselí nad Lužnicí-jih–Úsilné
 • D4 – Jíloviště–Háje
 • D5 – Třebonice–Beroun-východ, Beroun-západ–Ejpovice, Sulkov–státní hranice
 • D6 – Jeneč–Krušovice
 • D7 – Kněževes – Knovíz
 • D8 – Zdiby–Řehlovice, Knínice–státní hranice
 • D10 – Stará Boleslav–Bezděčín, Kosmonosy–Ohrazenice
 • D11 – Jirny–Jaroměř-sever
 • D35 – Sedlice–Ostrov, Mohelnice-jih–Křelov, Holice–Lipník nad Bečvou
 • D46 – Vyškov-východ–Prostějov-jih, Držovice–Hněvotín
 • D48 – Bělotín–Bělotín-východ, Rybí–Frýdek-Místek, Rybí–Frýdek-Místek-východ, Dobrá–Žukov
 • D52 – Rajhrad–Pohořelice-sever
 • D55 – Hulín–Otrokovice-sever, Otrokovice-východ–Napajedla
 • D56 – Hrabová-průmyslová zóna–Frýdek-Místek-sever, Hrabová-průmyslová zóna–Frýdek-Místek-západ

V České republice je řada dálničních úseků kolem velkých měst, jako je Praha, Brno či Plzeň, po kterých lze jezdit také bez dálniční známky. I ty jsou řádně označeny, řidič se při vjezdu na ně tedy nesplete. Pomoci může i navigace online.

Mapa zpoplatněných a nezpoplatněných úseků a také samoobslužných kiosků určených k prodeji dálničních známek je k dohledání na webu edalnice.cz. Lze si ji zde i stáhnout ve formátu PDF.

V cizích zemích to samozřejmě s poplatky vypadá jinak. Před cestou by si tedy řidič měl zjistit, jak je to s dálniční známkou v daném státě a také si sjednat pojištění do zahraničí. Může k tomu využít srovnání cestovního pojištění.

Cena dálniční známky 2024

Vláda již dříve varovala, že od roku 2023 čeká nákup dálniční známky zdražení. Důvodem je modernizace dálniční sítě, zejména pak D1.

Zavedení a platnost elektronické dálniční známky přitom znamená snížení nákladů, očekávalo by se tedy naopak spíše zlevnění. Ministerstvo nakonec pro radost českým řidičům přišlo s prohlášením, že se avizované zdražení o 1 rok odkládá.

Cena dálniční známky do konce února 2024 zůstává stejná jako v roce 2023:

1 rok 30 dní10 dní
Standardní cena1 500 Kč440 Kč310 Kč
Eko cena750 Kč220 Kč155 Kč

Standardní cena se týká aut s hmotností do 3,5 tuny. Dále se cena mění podle typu vozidla, pro které má platit.

A co je eko cena dálniční známky? Jedná se o sníženou sazbu dálničního poplatku pro vozidla poháněná stlačeným zemním plynem (CNG) nebo biometanem. Jak ukazuje tabulka, eko cena dálniční známky v Česku je o polovinu nižší než standardní cena.

Nákup dálniční známky – osvobozená vozidla

Pro některá vozidla je dálnice přístupná dokonce zcela zdarma. O která se jedná?

 • Historické vozy s přidělenou zvláštní registrační značkou a průkazem historického vozidla,
 • vozidla s elektrickýmvodíkovým nebo hybridním pohonem, jejichž hodnota emisí CO2 nepřesahuje 50 g/km a jsou vybavena speciální SPZ začínající písmeny EL,
 • vozy přepravujíc držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P,
 • vozidla, která slouží k přepravě nezaopatřených dětí léčených kvůli zhoubným nádorům nebo hemoblastóze.

Majitelé vozů všech výše uvedených typů jsou od placení dálniční známky osvobozeny automaticky. Na základě podání žádosti se mohou dálničním poplatkům vyhnout také tato vozidla:

 • Automobily, které jsou provozované domovy pro osoby se zdravotním postižením a slouží k jejich přepravě,
 • vozidla s elektrickýmvodíkovým nebo hybridním pohonem s hodnotou emisí CO2 do 50 g/km, která nejsou vybavena speciální SPZ začínající písmeny EL,
 • vozidla s elektrickýmvodíkovým nebo hybridním pohonem s hodnotou emisí CO2 do 50 g/km, která jsou registrována v zahraničí.

Potřebný PDF formulář, kontakty i další instrukce, jak žádost o osvobození podat, lze najít na webu edalnice.cz.