Povinné ručení – nejlevnější

 • Kalkulačka povinného ručení – ceny od více pojišťoven
 • Nízké ceny povinného ručení a bonusy
 • Nejlevnější povinné ručení na auto již od 968 Kč

Povinné ručení – nejlevnější ceny pro rok 2023

Nabídek povinného ručení je nespočet, a tak může být obtížné se v nich vyznat. S naší kalkulačkou pojištění auta lze vyhledat a sjednat nejlevnější pojištění auta během několika minut z pohodlí domova. Zapotřebí je pouze technický průkaz, který obsahuje všechny požadované údaje.

Naším cílem je nabídnout co nejlevnější povinné ručení, které splní individuální požadavky každého řidiče. Kalkulačka pojištění poskytne přehled o aktuálních cenách a nabídkách pojišťoven. Stačí si jen vybrat a pojištění auta poté snadno sjednat online.

Vyplnění formuláře je nezávazné –⁠ kalkulačka povinného ručení vyhledá nejlevnější cenu a poté je již na každém, zda se rozhodne pojištění rovnou uzavřít.

Proč si sjednat povinné ručení u 123ruceni.cz?

 • kalkulačka povinné ručení 2023 online
 • ceny povinného ručení auta již od 968 Kč
 • zelenou kartu zašleme e-mailem
 • nabízíme doplňková pojištění
 • do kalkulace zahrneme bonusy za jízdu bez nehod
 • nabízíme také online pojištění motorky

123ruceni.cz klientům pomáhá srovnat nabídky povinného ručení a najít tak ten nejvýhodnější produkt, který bude přesně odpovídat jejich požadavkům a možnostem.

Porovnání povinného ručení v kalkulačce probíhá online a srovnání stovek nabídek pojištění vozidel díky tomu zabere jen minutku. Ceny povinného ručení 2023 začínají již na 968 Kč.

Povinné ručení –⁠ cena 2023

Na čem závisí výše pojistného u povinného ručení? Ceny pojištění auta se do značné míry odvíjí od cenové strategie příslušné pojišťovny. Parametry, které určují cenu povinného ručení, se tedy u různých pojišťoven mohou nepatrně lišit.

Obvykle se cena povinného ručení stanovuje na základě typu vozidla, způsobu jeho využití, objemu válců, výkonu vozidla, roku výroby, značce a modelu vozidla. Důležité jsou rovněž parametry související s osobou pojistníka. Ty nejčastěji zahrnují věk, místo trvalého bydliště, bonusy a malusy.

Majitel vozu však není jediný, kdo může uzavřít povinné ručení. Aby mladý klient ušetřil, může o to poprosit například své rodiče či jiného zkušeného řidiče, který má za sebou roky bez nehod. Pojišťovny za bezeškodní průběh totiž poskytují nemalé slevy.

Najdeme nabídku nejlevnějšího povinného ručení. Stačí vyplnit několik základních parametrů, podle kterých se určuje cena pojištění.
Srovnat ceny povinného ručení >

Dalším důležitým faktorem je nabízený rozsah služeb a výše pojistných limitů. Zde pochopitelně platí, že čím větší rozsah služeb a vyšší limity, tím vyšší cena povinného ručení.

Naše kalkulačka povinného ručení pracuje se všemi zmíněnými parametry a dokáže proto nabídnout několik variant pojištění na míru. Jednotlivé nabídky jsou ve výsledcích srovnání seřazeny dle ceny a nejlevnější povinné ručení se vždy zobrazuje na prvním místě. Jde o nejjednodušší způsob, jak vybrat povinné ručení.

Ceník povinného ručení –⁠ kalkulačka ceny

Cena zákonného pojištění vozidel se stanovuje na základě velkého množství kritérií, proto není možné poskytnout jednotný ceník povinného ručení. Nejlevnější variantu autopojištění pro konkrétní vozidlo však snadno vyhledá online kalkulačka povinného ručení.

Hledáte ideální variantu pojištění pro váš vůz? Vyzkoušejte naši kalkulačku a sjednejte si nejlevnější povinné ručení online.
Srovnat ceny povinného ručení >

Naše kalkulačka slouží zároveň jako srovnávač povinného ručení. Stačí vyplnit základní údaje o vozidle a jeho vlastníkovi a během pár minut je již zřejmé, které povinné ručení je nejvýhodnější.

Srovnávač během chvíle vyhledá co nejlevnější povinné ručení, které bude splňovat veškeré požadavky daného řidiče.
Srovnávač během chvíle vyhledá co nejlevnější povinné ručení, které bude splňovat veškeré požadavky daného řidiče.

Jak jsme již zmínili, vyplnění formuláře je zcela nezávazné a zdarma. V případě, že se objeví vyhovující nabídka, si lze autopojištění rovnou sjednat. Díky kalkulačce povinného ručení 2023 je možné vyhledat a případně i vyřídit online, aniž by bylo nutné navštěvovat pobočky pojišťoven.

Online sjednání povinného ručení šetří čas i peníze. Srovnávač jednotlivé nabídky řadí vzestupně dle ceny a výběr té nejvýhodnější je proto otázkou pár okamžiků. Jedná se o mnohem pohodlnější alternativu porovnávání pro jednotlivé ceny povinného ručení –⁠ nejlevnější nabídka se zobrazí téměř okamžitě a bez námahy.

Nejlevnější pojištění auta online

Jak zaznělo výše, vyplnění formuláře v kalkulačce nejlevnějšího pojištění auta je nezávazné a bezplatné. Pokud se zájemci některá z uvedených nabídek zamlouvá, může si autopojištění rovnou sjednat. 

Srovnávač produkty řadí vzestupně dle ceny povinného ručení jednotlivých společností. Výběr toho nejlevnějšího povinného ručení online je tak otázkou doslova pár vteřin, maximálně minut.

To platí i o samotném sjednání. Už dávno není pravda, že se kvůli němu musí chodit přímo na pobočku dané pojišťovny. Pojištění lze sjednat přímo od počítače, a to za pomocí pár kliknutí. Nikdo tak není svázán nabídkou pojišťoven v okolí svého bydliště.

Zelenou kartu klient obdrží obratem na svůj e-mail, pokud si pojištění sjedná u společností Allianz, ČPP a Kooperativa ze skupiny Vienna Insurance Group a dalších.

Kromě toho, že online sjednání povinného ručení šetří čas, ulevuje také peněžence. Pojišťovny totiž při online sjednání svým klientům poskytují slevu ve výši několika procent. Zpravidla činí 10 %, ale lze narazit i na vyšší úlevu.

Spočítáme cenu povinného ručení pro konkrétní automobil

Každý motorista je úplně jiný a má jiné požadavky. Kalkulačka povinného ručení 2023 tuto skutečnost zohledňuje a pracuje proto s údaji o konkrétním vozidle a jeho majiteli. Na tomto základě se spočítá cena povinného ručení.

Mezi důležitá kritéria pro stanovení ceny povinného ručení patří:

 • objem nebo výkon motoru vozidla
 • typ, značka, modelová řada, motorizace a případně další charakteristiky
 • užití vozidla
 • věk a lokalita bydliště vlastníka
 • typ subjektu, který je vedený jako vlastník
 • délka bezeškodního období

První bod je důležitý, jelikož právě na základě těchto parametrů je do značné míry vyčísleno povinné ručení –⁠ cena pojištění bude vyšší u automobilů s větším výkonem nebo objemem motoru. Vždy je však nutné o faktorech ovlivňujících cenu povinného ručení uvažovat komplexně a brát v potaz i další klíčové aspekty.

Vyplnění formuláře pro výpočet povinného ručení je snadné. Stačí zadat typ vozidla (osobní automobil, užitkový automobil, motocykl apod.), užití vozidla (běžný provoz, vozidlo taxislužby, rozvoz zboží apod.), značkumodelovou řadu a motorizaci. Dle vlastního uvážení lze vyplnit také rok výrobyorientační cenu a SPZ vozidla.

Mezi další požadované informace patří základní údaje o vlastníkovi vozidla, konkrétně věk, bydliště a typ subjektu (fyzická osoba, právnická osoba, podnikatel). Obvykle platí, že čím menší obec, tím levnější povinné ručení. Důvodem jsou statistiky nehodovosti, které ukazují, že k více autonehodám dlouhodobě dochází ve větších obcích.

Kalkulačka povinného ručení zohledňuje také bonusy za jízdu bez nehod, jejichž vliv na cenu povinného ručení je zásadní – povinné ručení s maximálním bonusem často stojí i o polovinu méně, než povinné ručení bez bonusu.

V případě, že má řidič na kontě způsobené pojistné události, může pojišťovna aplikovat malus a cenu povinného ručení navýšit.

Po vyplnění potřebných údajů už lze jednoduše vybírat ze zobrazených nabídek povinného ručení –⁠ ceny jsou seřazeny od nejnižší po nejvyšší a výběr nejlevnějšího autopojištění proto zabere jen několik sekund.

Vyplňte nezávazný formulář a prohlédněte si nejvýhodnější nabídky povinného ručení.
Srovnat ceny povinného ručení >

V případě zájmu je rovnou možné sjednat povinné ručení online. Používání kalkulačky povinného ručení, porovnání pojištění i jeho následné vyřízení je rychlé a administrativně nenáročné.

Ceny povinného ručení podle obsahu motoru

Jak jsme již zmínili, jedním z faktorů, které mají vliv na cenu povinného ručení, je obsah (přesněji objem) motoru. Platí zde velmi jednoduchá rovnice – u pojistného je ve výpočtu vyšší cena za vyšší obsah motoru.

Ceny povinného ručení podle obsahu – modelový příklad 1:

Vlastník vozidla 30 let, Praha 170 000, žádné způsobené pojistné události

VozidloObjemVýkonCena povinného ručení
Škoda Octavia1 197 ccm77 kW4 414 Kč

Ceny povinného ručení podle obsahu – modelový příklad 2:

Vlastník vozidla 30 let, Praha 170 000, žádné způsobené pojistné události

VozidloObjemVýkonCena povinného ručení
BMW X62 993 ccm180 kW6 812 Kč

Objem nebo obsah motoru je pouze jedním z faktorů ovlivňujících výpočet ceny povinného ručení (popř. havarijního pojištění). Cena závisí také na dalších parametrech vozidla, místě bydliště, škodní historii řidiče a výši pojistných limitů. Rozdíl ve výši pojistného u auta s vyšším a nižším objemem proto ve výsledku nemusí být tak markantní.

Nejlevnější pojištění auta –⁠ bonusy a malusy 2023

Na to nejlevnější pojištění auta pomáhají dosáhnout i v roce 2023 různé bonusy. Nejvýrazněji výslednou cenu povinného ručení ovlivňuje skutečnost, jak dlouhé období bez nehod za sebou řidič má.

Bonus za bezeškodní průběh činí 5 % až 10 % slevu z celkové výše pojistného za každý rok bez nehody. Maximální bonus lze získat už po několika málo letech bezproblémového řízení. Zpravidla se pohybuje mezi 50 a 60 %, například u Generali České pojišťovny je to 55 %.

Online kalkulačka najde každému pojištění auta na míru, a to během pár minut.
Přejí na kalkulačku zákonného pojištění auta >

Délka bezeškodního období cenu, bohužel, ovlivňuje i opačným směrem. Pokud za sebou má řidič nějaké pojistné události, může se stát, že pojišťovna aplikuje malus. Cena pojištění se tak navýší.

Velice jednoduše se dá ušetřit díky sjednání nejlevnějšího pojištění auta online. Tento bonus se obvykle pohybuje mezi 10 a 20 %, u ČSOB pojišťovny je to dokonce 25 %

Online kalkulačka nejlevnějšího pojištění auta ve svých výpočtech všechny uvedené faktory zohledňuje. V ceně, kterou uživateli ve finále zobrazuje, jsou tak zahrnuty i bonusy za online sjednání a za bezeškodní období.

Zelenou kartu zasíláme ihned

Po sjednání povinného ručení online zasíláme doklad o jeho uzavření ihned na e-mail. Tzv. zelenou kartu lze okamžitě obdržet od pojišťoven Allianz, ČPP, ČSOB, Generali Česká pojišťovna, Kooperativa a Slavia pojišťovna.

Zelená karta představuje mezinárodně platný doklad o uzavření pojištění vozidla. Tento doklad by měl mít každý řidič neustále u sebe, jinak se vystavuje riziku pokuty v rozmezí 1 500 Kč až 3 000 Kč. Povinnost předložit zelenou kartu při silniční kontrole platí také na území cizích států.

Kalkulačka pro nejlevnější povinné ručení motocyklu

Povinné ručení vozidla se ze zákona vztahuje také na dvoustopá vozidla. Je to tedy součástí povinné výbavy automobilu. To znamená, že pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem motocyklu se nevyhne žádný majitel motorky, který chce vyrazit na české nebo zahraniční silnice.

Cena nejlevnějšího povinného ručení motocyklu je výrazně nižší než cena povinného ručení na auto. Výši pojistného ovlivňuje především objem motoru motocyklu a jeho stáří, dále také věk a bydliště pojistníka. Nejlevnější pojištění motocyklu stojí od 108 Kč za rok

Povinnost sjednat zákonné pojištění se vztahuje i na dvoustopá vozidla. Nejlevnější povinné ručení pro motocykl vyhledá naše kalkulačka pojištění.
Povinnost sjednat pojištění vozidla se vztahuje i na dvoustopá vozidla. Nejlevnější povinné ručení pro motocykl vyhledá naše kalkulačka pojištění.

Cenu povinného ručení motocyklu je rovněž možné snadno spočítat v naší kalkulačce. V případě zájmu lze povinné ručení na motorku sjednat online, a to během několika málo minut.

Sezónní povinné ručení motocyklu

Stejně tak jako pojištění na přívěsný vozík je nutné myslet na sjednání pojištění na motocykl. Jízda na motorce bývá sezónní záležitostí, čemuž se přizpůsobily také pojišťovny. Vedle celoročního povinného ručení motocyklu lze v nabídkách pojišťoven nalézt i sezónní povinné ručení motocyklu, u kterého se platí za pojištění pouze v období, kdy je motocykl využívaný.

Potřebujete si zařídit povinné ručení na motorku? Vyzkoušejte kalkulačku a podívejte se na dostupné nabídky pojišťoven. Nejlevnější pojištění motorky lze sjednat od 108 Kč za rok.
Spočítat povinné ručení na motorku >

V případě sezónního povinného ručení na motorku jsou z pojistného jsou vyloučeny zimní měsíce, během kterých motocykl není využíván. Během této doby není povinné odevzdávat do depozita registrační značky a Osvědčení motocyklu o registraci.

Ke snadnému online sjednání nejlevnějšího povinného ručení motocyklu stačí velký technický průkaz motocyklu. Smlouvu a zelenou kartou zasíláme po sjednání pojištění na e-mail.

Havarijní pojištění motocyklu

Havarijní pojištění motorky je rovněž dostupné ve variantě celoroční a sezónní. Obě varianty automaticky obsahují základní asistenční služby.

Co havarijní pojištění kryje? Ve většině případů jsou součástí havarijního pojištění motocyklu následující rizika:

 • havárie
 • odcizení
 • živelná událost
 • vandalismus

Pojišťovny nabízející havarijní pojištění motocyklu umožňují sjednat také různá připojištění, například rozšířené asistenční služby nebo pojištění zavazadel proti odcizení či poškození.

Stejně jako u havarijního pojištění pro automobil se i havarijní pojištění motorky sjednává se spoluúčastí. Vždy platí, že čím vyšší spoluúčast, tím nižší pojistné.

Cena havarijního pojištění motocyklu se odvíjí především od způsobu užívání motorky, jejího stáří, místě bydliště a zvolené výše spoluúčasti. Významnou roli při výpočtu ceny havarijního pojištění motorky hraje i délka bezeškodního průběhu. Všechny tyto údaje lze zadat do kalkulačky havarijního pojištění, která automaticky najde ty nejvýhodnější nabídky.

Jak vypovědět smlouvu o povinném ručení?

Jestliže se objeví nabídka levnějšího povinného ručení, než je to stávající, je namístě uvažovat o změně pojišťovny. Pro tyto případy je k dispozici jednoduchý návod na ukončení smlouvy o povinném ručení.

Existuje několik situací, kdy je možné smlouvu o povinném ručení vypovědět. Nejsnazší je výpověď smlouvy před koncem pojistného období.

Výpověď smlouvy o povinném ručení je možná:

 • v reakci na změnu ceny pojistného
 • do dvou měsíců od podpisu smlouvy
 • v případě změny vlastníka vozidla
 • v případě vyřazení vozidla z evidence
 • do tří měsíců od data oznámení pojistné události

Vypovědět smlouvu lze také bez udání důvodu, a to do dvou měsíců od jejího uzavření. Vždy je nutné pamatovat na lhůtu pro doručení žádosti o ukončení pojištění vozidla na adresu příslušné pojišťovny.

Na zrušení povinného ručení je nutné myslet rovněž v případě úmrtí vlastníka vozidla. Jestliže dědicové auto nepotřebují, musí odevzdat SPZ do depositu a informovat o dané situaci pojišťovnu. V případě přepisu vozidla po úmrtí majitele přechází povinnosti spojené se zákonným pojištěním na nového vlastníka.

K čemu slouží povinné ručení?

Povinné ručení neboli pojištění odpovědnosti z provozu vozidla je ze zákona povinné pro majitele vozidel zapsaných v registru. Bez povinného ručení by automobil vůbec neměl vyjíždět na veřejnou komunikaci, jelikož se tím řidič dopouští přestupku. Pokuta za jízdu bez povinného ručení činí 5 000 Kč až 40 000 Kč.

Smyslem povinného ručení je ochrana pojistníka v případě, že při provozu vozidla způsobí škody jiné osobě. Nezáleží na tom, zda se jedná o škodu na majetku nebo újmu na zdraví, povinné ručení se vztahuje na obě situace.

Jinými slovy, způsobí-li řidič dopravní nehodu, pojišťovna zaplatí škody na jiných vozidlech, majetku a zdraví. Povinné ručení nekryje škody vzniklé na vlastním vozidle, k tomuto účelu slouží havarijní pojištění. Najít nejlevnější havarijní pojištění pomůže kalkulačka.

Havarijní pojištění není povinné, nicméně mohou nastat situace, kdy se jej vyplatí mít. Porovnejte nabídky havarijního pojištění a v případě zájmu si jej rovnou sjednejte online.
Srovnat ceny havarijního pojištění >

Povinné ručení je nabízeno v různých variantách, které se vzájemně liší rozsahem služeb a výší pojistných limitů. Co kryje povinné ručení v základní variantě? Jedná se o škody na majetku a zdraví. Základní balíčky zároveň zahrnují pouze základní asistenční služby.

Pojištění auta se vztahuje na škody způsobené svým vozem někomu jinému. Konkrétně se jedná o následující případy:

 • poškození majetku
 • újma na zdraví
 • odškodnění v případě úmrtí
 • ušlý zisk
 • náklady na právní zastoupení

Zákonem stanovená minimální výše krytí je 35 milionů korun. Pojišťovny nabízejí produkty s pojistnými limity až 200 milionů korun, s čímž stoupají i roční poplatky.

V případě zájmu je možné připojistit také další rizika. Ve formě doplňkového pojištění je běžně nabízeno:

 • úrazové pojištění
 • rozšířené asistenční služby
 • pojištění zavazadel
 • pojištění skel
 • pojištění střetu se zvěří
 • pojištění náhradního vozidla
 • pojištění proti živlům
 • pojištění právní ochrany

Zvýšenou pozornost je třeba věnovat tzv. výlukám z povinného ručení, což jsou případy, kdy pojišťovna škody nehradí. Jedná se například o škody způsobené pod vlivem návykových látek, bez řidičského oprávnění nebo bez platné technické kontroly.

Zákonem stanovené výluky z povinného ručení zahrnují například také:

 • řízení pod vlivem alkoholudrog a jiných omamných látek
 • řízení vozidla bez platného technického průkazu
 • řízení bez řidičského oprávnění
 • útěk od místa nehody
 • škody způsobené manipulací s nákladem stojícího vozidla
 • škody, které je pojištěný povinen nahradit svému manželu nebo osobám, které s pojištěným žijí v jedné domácnosti, s výjimkou újmy mající povahu ušlého zisku, pakliže tato újma souvisí s újmou na zdraví nebo usmrcením
 • škody k nimž došlo při střetu vozidel, která jsou ve vlastnictví jedné osoby
 • škody vzniklé při provozu vozidla během jeho účasti na organizovaném motoristickém závodu nebo soutěži
 • škody způsobené provozem vozidla při teroristické či válečné události

Existují také tzv. nestandardní výluky, které si stanovují samy pojišťovny. Seznam všech situací, na které se povinné ručení nevztahuje, je k nalezení v pojistné smlouvě.

V případě způsobení škody pod vlivem alkoholu či drog majitele vozu kromě její úhrady často čeká také ztráta řidičského průkazu. To stejné platí i pokud nechá své auto vědomě řídit jinou osobu v takovém stavu.

Mezi výluky z povinného ručení patří například škody, k nimž došlo při jízdě pod vlivem návykových látek, bez řidičského oprávnění nebo bez platné technické kontroly.
Mezi výluky z povinného ručení patří například škody, k nimž došlo při jízdě pod vlivem návykových látek, bez řidičského oprávnění nebo bez platné technické kontroly.

Při výběru nejvhodnější varianty zákonného pojištění je třeba zvážit zejména výši pojistných limitů. Minimální výše limitů je ze zákona stanovena na 35 milionech korun, existují však varianty pojištění s limity až 200 milionů korun. Pojistný limit představuje nejvyšší hranici pojistného plnění ze strany pojišťovny při pojistné události.

Vyznat se v nabídkách pojišťoven není vždy snadné a porovnávání jednotlivých ceníků pojištění vyžaduje spoustu času. Naše kalkulačka a zároveň srovnávač pojištění pomůže s volbou ideální varianty s ohledem na cenu povinného ručení i specifické požadavky řidiče.

Asistenční služby pojištění auta

Pojištění auta přináší i další služby, než jen úhradu škody vzniklých při autonehodě. Jeho důležitou součástí jsou asistenční služby, které se o klienty starají jak na území ČR, tak v zemích Evropské unie.

Asistenční služby jsou k dispozici 24 hodin každý den. Příslušné telefonní číslo se nachází v pojistné smlouvě i na zelené kartě.

O co se asistenční služby v případě nouze obvykle starají?

 • oprava vozidla na místě nehody
 • odtah vozidla do 3,5 t a převoz do nejbližšího autoservisu
 • úschova nepojízdného vozidla
 • zapůjčení náhradního vozidla

Rozsah asistenčních služeb závisí na pojišťovně a na konkrétní smlouvě, kterou klient podepsal. Součástí dražších balíčků totiž totiž bývají rozšířené asistenční služby, které přináší řadu exkluzivních výhod.