Co kryje povinné ručení – co vše je z něj hrazeno?

  • Porovnejte varianty povinného ručení online
  • Dle vlastních potřeb si zvolíte, co má povinné ručení krýt
  • Ceny nejlevnějšího povinného ručení od 968 Kč

Co kryje povinné ručení

Každý řidič ví, že pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, známé jako povinné ručení, je ze zákona povinné pojištění, bez kterého auto nesmí na silnici. Nicméně ne každému je jasné, co vše povinné ručení kryje, respektive na jaká rizika se vztahuje. Co se v případě nehody hradí z povinného ručení a v jakých případech s pojistným plněním nepočítat?

Povinné ručení se sjednává za účelem ochrany zdraví a majetku třetích osob. V praxi to znamená, že pokud pojištěný řidič zaviní nehodu, pojišťovna proplatí škody na vozidle či majetku a/nebo újmu na zdraví poškozeného. Nicméně existují různé varianty povinného ručení v různých cenových relacích, z nichž některé toho nabízejí mnohem více.

Je vaše stávající autopojištění nevýhodné? V tom případě vyzkoušejte kalkulačku zákonného pojištění vozidla, která vmžiku vyhledá to nejlevnější povinné ručení na trhu.

Porovnat ceny povinného ručení >

Jednotlivé varianty pojištění vozidla se liší pojistnými limity, rozsahem asistenčních služeb a množstvím připojištění. Nejlevnější povinné ručení si lze snadno sjednat prostřednictvím kalkulačky pojištění vozidla, která nabídne produkt na základě zadaných parametrů.

Co je hrazeno z povinného ručení?

Povinné ručení v základní variantě kryje újmu na zdraví a škody na majetku třetích osob. Jeho součástí jsou základní asistenční služby, zároveň neobsahuje žádná doplňková pojištění (pojištění skel, pojištění proti střetu se zvěří apod.). Jeho výhodou je, že vyjde skutečně levně, většinou za něj řidič zaplatí jen pár stokorun ročně, zvláště sjedná-li si povinné ručení online skrze kalkulačku povinného ručení.

Co kryje povinné ručení v základní variantě:

  • újmu na zdraví
  • škody na majetku

Dražší varianty povinného ručení kryjí více rizik a mají vyšší limity pojistného plnění. Konkrétní podoba produktu vždy záleží na dané pojišťovně, nicméně často je v něm zahrnuto pojištění skel a také rozšířené asistenční služby, kterých lze využít i v zahraničí.

Co kryje povinné ručení ve vyšších variantách:

  • poškození skel
  • poškození přepravovaných zavazadel
  • poškození vozidla živelnou událostí
  • poškození vozidla a jeho částí v důsledku střetu se zvěří
  • totální zničení vozidla

Každé výše zmíněné riziko si lze připojistit samostatně, respektive nezávisle na variantě povinného ručení. Limity pojistného plnění rovněž závisejí na podmínkách pojišťovny. Minimální zákonem stanovený pojistný limit je 35 milionů korun, zároveň některé pojišťovny nabízejí limity až do výše 250 milionů korun.

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, známé jako povinné ručení, je ze zákona povinné pojištění, bez kterého auto nesmí na silnici.
Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, známé jako povinné ručení, je ze zákona povinné pojištění, bez kterého auto nesmí na silnici.

Nabízí se tedy otázka, jak vybrat povinné ručení. Nabídek je nespočet, proto je nejsnazší využít online kalkulačku zákonného pojištění vozidla, která doporučí ten nejvhodnější produkt s ohledem na cenu povinného ručení i individuální potřeby řidiče.

Povinné ručení a asistenční služby

Co je hrazeno z povinného ručení je tedy jasné. Jenže co všechno si představit pod pojmem asistenční služby, které jsou součástí zákonného autopojištění? V první řadě se hodí poznamenat, že na asistenci se lze obrátit v případě, kdy dojde k dopravní nehodě a řidič si není jistý, jak přesně dál postupovat.

Kalkulačka povinného ručení porovná nabídky pojišťoven a doporučí ten nejvhodnější produkt na míru. Cena nejlevnějšího autopojištění začíná již na 968 Kč.

Zobrazit nabídky povinného ručení >

Dále je důležité vědět, že součástí základních variant povinného ručení jsou pouze základní asistenční služby, za ty rozšířené, kterých lze využít i v zahraničí, si řidiči musí připlatit. Rozsah asistenčních služeb je vždy k nalezení v pojistné smlouvě.

Asistenční služby přijdou vhod například v situaci, kdy řidič z nějakého důvodu nemůže s autem odjet a potřebuje tedy vozidlo náhradní. Mezi další poskytované služby patří:

  • vyproštění vozidla
  • odtah vozidla
  • výměna pneumatiky
  • nouzové ubytování
  • dovoz pohonných hmot či jejich výměna

Pomoc ze strany asistenční služby v zahraničí řidiči ocení zejména v případě dopravní nehody. Rozšířené asistenční služby, které platí i v cizině, bývají součástí dražších balíčků povinného ručení a většinou je lze sjednat i samostatně ve formě doplňkového pojištění.

Jak postupovat v případě dopravní nehody

Jestliže dojde k dopravní nehodě, je nutné zjistit, zda je někdo zraněný, a poté se případně začít zabývat dalšími okolnostmi, tedy tím, kdo nehodu způsobil. Následuje vyplnění dokumentu s názvem Evropský záznam o dopravní nehodě. Pokud se účastníci nehody nedohodnou na tom, kdo je viník a kdo poškozený, je nutné zavolat policii. Povinnost zavolat policii vzniká v situaci, kdy byla způsobena hmotná škoda, jež odhadem přesahuje 100 tisíc korun.

V případě dopravní nehody je nezbytné vyplnit Evropský záznam o dopravní nehodě.
V případě dopravní nehody je nezbytné vyplnit Evropský záznam o dopravní nehodě.

Další postup se pak odvíjí od rozsahu škody. Pokud je vozidlo nepojízdné, je namístě kontaktovat asistenční službu své pojišťovny. Poškozený má nárok na úhradu asistenční služby z povinného ručení řidiče, který nehodu způsobil. Pojišťovna proplatí případný odtah a poskytnutí náhradního vozidla.

Jak již bylo řečeno výše, poškozený má nárok na úhradu škody vzniklé na vozidle a také dalších přepravovaných věcech, například notebooku, mobilním telefonu, oblečení apod. Jestliže dojde k totálnímu zničení vozidla, bude mít nárok na proplacení jeho obvyklé ceny (tj. tolik, kolik auto stojí k danému dni).

Žádost o úhradu škod – na co nezapomenout

K žádosti o odškodnění je nutné přiložit důkladnou dokumentaci vzniklých škod a případně také potvrzení o návštěvách lékaře apod., jestliže byla způsobena i újma na zdraví. S touto žádostí se poškozený obrátí na pojišťovnu řidiče, který nehodu zavinil. Další možností je využít služeb specializované společnosti, která bude s pojišťovnou jednat místo poškozeného.

Výluky z povinného ručení

Existují situace, na které se povinné ručení nevztahuje. Některé z nich jsou stanoveny zákonem, jiné samotnými pojišťovnami. Co povinné ručení nekryje? Jedná se o majetkovou nebo zdravotní újmu, k níž došlo:

  • pod vlivem alkoholu nebo jiných drog
  • při řízení vozidla bez platného řidičského průkazu
  • při řízení vozidla bez platného technického průkazu
  • v případě nevhodného používání automobilu (přetížení, nízký podvozek apod.)
  • při střetu vozidel, které jsou ve vlastnictví jedné osoby
  • při manipulaci s nákladem stojícího vozidla
  • apod.

Pokud byl řidič pod vlivem omamných látek, čeká ho navíc ztráta řidičského průkazu.

Kompletní seznam výluk z pojištění je uveden v pojistné smlouvě.