Asistenční služba

Asistenční služby nebo také assistance, má na starosti zajištění rychlé pomoci i veškerých dalších služeb v případě vzniku pojistné události. A to nejen v České republice, ale i v zahraničí.

Asistenční služby bývají zdarma v základním balíčku k povinnému ručení na auto.

Sjednat nejlevnější povinné ručení >

Základními asistenčními službami motoristům jsou například:

  • odtah vozidla
  • vyproštění vozidla
  • úschova vozidla
  • proplacení případného nečekaného přenocování v hotelu pro všechny spolucestující ve voze
  • uhrazení veškerých nákladů spojených s pokračováním v cestě
  • poskytnutí náhradního vozidla po dobu opravy vozu i na několik týdnů

Ostatní služby asistenčních služeb motoristům si může klient připojistit dle svého uvážení. Každá konkrétní služba v rámci asistenčních služeb má samozřejmě svůj vlastní limit plnění a tím pádem i další podmínky, které ji podrobně specifikují.

Asistenční služby jsou nabízeny ve 2 variantách, které mají také různé limity plnění:

  • asistenční služby pro Českou republiku
  • asistenční služby do zahraničí, tedy pro Evropu

Asistenční služby mohou být zahrnuty při výpočtu ceny havarijního pojištění.

Nejznámější pojišťovny, které nabízí asistenční služby:

Kromě pojišťoven nabízí asistenční služby i menší soukromé společnosti.

Asistenční služby pro Českou republiku

Každá pojišťovna, která nabízí pojištění auta, nabízí i pojištění asistenčních služeb. Základní assistance je k dispozici vždy pro případ nehody. Je velmi důležité si ohlídat, zda zvolená pojišťovna nabízí i assistance v případě poruchy vozidla.

TIP: U každé nehody je dobré mít u sebe dokumenty potřebné o záznamu dopravní nehody.

V současné době je k dispozici u asistenčních služeb poskytnutí sledování příjezdu asistenčního vozidla. Odkazy na mapu přijdou klientovi přes SMS.

Asistenční služby v zahraničí

Asistenční služby, ať už základní nebo rozšířené, platí buď v Evropě obecně nebo ve všech zemích, které jsou zapojené do tzv. zelenokaretního systému, pokud nejsou na zelené kartě přeškrtnuté nebo nejsou ve výlukách z pojištění v pojistných podmínkách dané pojišťovny.

U asistečních služeb v zahraničí je důležité si ohlídat, zda daná pojišťovna v nabízených asistenčních službách disponuje i odtahem vozidla ze zahraničí zpět do Česka. Odtah vozu se pohybuje kolem 25 tisíc Kč a kvalitní pojistky disponují limitem okolo 50 – 70 tisíc Kč. Existují samozřejmě i pojistky bez finančního omezení.

Asistenční služby u cestovního pojištění

U cestovního pojištění pak assistance zajišťuje i pomoc s výběrem lékaře či tlumočení v případě neporozumění řeči v dané zemi. Kromě toho hradí i léky a lékařský materiál či repatriaci zpět do Česka.

K cestovnímu pojištění lze přibalit i autopojištění a s ním tedy i asistenční služby.

Připojištění vozidla v rámci cestovního pojištění je vhodné především pro majitele, kteří disponují staršími vozidly, a na které se vztahuje jen základní asistence. Tímto způsobem je možné pojistit i půjčené auto nebo karavan.

Jedinou podmínkou pro sjednání připojištění vozidla v rámci cestovního pojištění je ovšem to, že auto musí být do 3,5 tuny (kategorie M1 a N1). Což je rozdílné od samostatné pojistky na auto, která se musí sjednávat přímo na dané auto.