Srovnání povinného ručení

 • Srovnání povinného ručení šetří čas i peníze
 • Jednoduché a rychlé sjednání přes internet
 • Slevy až 50 % oproti vyřízení v pojišťovně

Srovnání povinného ručení – ceník 2023

Každý s vozidlem si musí sjednat zákonné pojištění a stojí pak před otázkou, jak se zorientovat v obrovském množství nabídek. Sjednání povinného ručení dnes totiž nabízí stovky pojišťoven, čímž se klient dostává do poměrně složité situace.

Málokdo se totiž vyzná v  nepřeberném množství pojišťoven a jejich široké škále nejrůznějších nabídek. Nikdo také nechce strávit půl dne na pobočce pojišťovny a ve výsledku nabízenou smlouvu ani nepodepsat. Porovnání cen povinného ručení může být občas pěkně složitý oříšek.

Využijte kalkulačku povinného ručení a vyberte si zákonné pojištění vozidla podle vlastních požadavků.
Využít kalkulačku povinného ručení >

Pojištění auta je důležitou záležitostí, kterou se nevyplácí podcenit. Zde tak jako záchrana přichází online srovnání povinného ručení. Takovéto online srovnání cen povinného ručení s sebou přináší mnoho výhod, o kterých je možné přečíst si něco více v tomto článku.

Proč využít srovnání cen povinného ručení?

Nikdo nechce trávit čas tím, že se bude snažit zorientovat se v nekonečné nabídce pojišťoven. V takovém případě se naskýtá možnost využít online srovnávač povinného ručení, snadný způsob, jak vybrat povinné ručení na míru. Postup je velmi jednoduchý. Na webu 123ruceni.cz je třeba kliknout na tlačítko: Nejlevnější povinné ručení.

Poté je nutné vyplnit jednoduchý formulář, který zabere maximálně několik málo minut. Po doplnění údajů srovnávač povinného ručení ukáže ty nejvýhodnější nabídky, z nichž je možné si vybrat. Pokud zájemce o pojištění osloví některá z nabídek, pak už jen vybere objednání a uzavře smlouvu.

Potvrzení o uzavření zákonného pojištění – zelenou kartu – klient obdrží e-mailem a smlouvu k podpisu poštou. Srovnání, výběr i sjednání povinného ručení online probíhá z pohodlí domova, jen za pomoci počítače a internetu. Jedná se o velmi nenáročný a rychlý proces, který ušetří čas i peníze.

Sjednání povinného ručení dnes nabízí stovky pojišťoven, čímž se klient dostává do poměrně složité situace. Naštěstí existují online srovnávače pojištění vozidel.
Sjednání povinného ručení dnes nabízí stovky pojišťoven, čímž se klient dostává do poměrně složité situace. Naštěstí existují online srovnávače pojištění vozidel.

Srovnání pojištění šetří peníze, čas i nervy

Využitím online porovnání cen povinného ručení je možné ušetřit stovky korun. To je jasnou výhodou povinného ručení online. Řidiči, kteří se rozhodnou sjednat povinného ručení online, ušetří jak čas, tak peníze. Srovnávač pojištění 123ruceni.cz momentálně nabízí slevy až 50 % oproti cenám v pojišťovnách. 

Cena nejlevnějšího zákonného pojištění vozidla na 123ruceni.cz činí pouhých 968 Kč. Díky srovnání a kalkulačce na tomto webu ušetří až 86 % řidičů. Celý proces je zcela zdarma a využitím online srovnání se zájemce navíc ničemu nezavazuje.

Díky online sjednání povinného ručení lze ušetřit až 50 % z ceny. Stačí jen využít kalkulačku povinného ručení.
Spočítat povinné ručení >

V případě, že žádná z nabídek nebude z nějakého důvodu vyhovovat, nikdo nikoho nebude nutit smlouvu uzavřít. Na druhou stranu, web 123ruceni.cz však kromě sjednání nabízí i další bonusy, výhody a akční slevy se kterými je možné ušetřit další peníze.

Povinné ručení – srovnání cen při změně pojištění

Ne každý potřebuje zařídit úplně nové zákonné pojištění automobilu. Čím dál více přibývá nespokojených klientů pojišťoven, kteří chtějí radikální změnu. Většina z nich si před mnoha lety sjednala pojištění na kamenné pobočce některého z pojistitelů a nyní už jim přístup pojišťovny nemusí vyhovovat.

Co s tím? V takovém případě je nutné podat výpověď pojistné smlouvy. Je však třeba myslet na to, že zákonné pojištění vozidla je třeba mít sjednané stále. Nová a stará smlouva na sebe musí plynule navazovat. I v takovém případě může povinné ručení – srovnání cen přijít na pomoc.

Způsob pro zrušení povinného ručení je poměrně snadný. Jak na to radí článek Jak změnit pojišťovnu. Sjednání pojištění auta na online srovnávačích povinného ručení může být daleko výhodnější, a proto se vyplatí tyto srovnávače využít i při změně pojišťovny.

Nespokojeným klientům může výrazně pomoci, když místo obíhání jiných pojišťoven, vyzkouší online srovnání cen povinného ručení.
Nespokojeným klientům může výrazně pomoci, když místo obíhání jiných pojišťoven, vyzkouší online srovnání cen povinného ručení.

K čemu slouží povinné ručení?

Povinné ručení je zákonné pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Musí jej mít sjednané každý majitel vozidla zapsaného v registru. Toto zákonné pojištění automobilu přijde vhod tehdy, když řidič vozidla způsobí škody jiné osobě. Pokud tomu tak není, dopouští se řidič přestupku.

Povinné ručení se vztahuje na škody na jiných vozidlech, majetku a zdraví. Není možné dopředu počítat s dopravní nehodou, doporučuje se však dopředu zjistit, jak pojistnou událost nahlásit. Pokuta za jízdu bez povinného ručení činí až 40 000 Kč.

U pojištění vozidel je třeba dávat si pozor na tzv. výluky z povinného ručení. Jedná se o případy, kdy pojišťovna škody nehradí. Mezi výluky z povinného ručení patří například:

 • jízda bez řidičského oprávnění
 • jízda bez platné technické kontroly
 • jízda pod vlivem návykových látek
 • útěk od místa nehody

Zelenou kartu, neboli potvrzení o sjednání zákonného pojištění, je nutné mít při jízdě vždy u sebe. Jedná se zároveň o mezinárodně platný doklad. Kdyby řidič kartu ztratil při jízdě do zahraničí, měl by si na hranicích sjednat takzvané hraniční pojištění.

TIP: Zelenou kartu je možné obdržet ihned např. od následujících pojišťoven: ČPP, ČSOB, Kooperativa a Slavia pojišťovna.

S využitím online kalkulačky je možné prohlédnout si aktuální nabídky pojišťoven z pohodlí domova a spočítat si cenu povinného ručení pro vlastní vozidlo.
Spočítat ceny povinného ručení >

Ceníky a výsledky ve formě jednoduchá přehledná tabulka povinného ručení pomůže srovnat všechny nabídky pojišťoven přehledně na jednom místě. Ceník k ničemu nezavazuje, online sjednání je však snazší a levnější než sjednání v pojišťovnách. Sjednat povinné ručení online je možné zde.

Porovnání povinného ručení

Některé webové stránky nabízí trvalé sazby při porovnání povinného ručení. Nemůže se stát, že cena v zadaném porovnávání není konečná. Je dobré si ověřit, zda se sleva postupem let při nulové nehodovosti nebude snižovat, ale zůstane stejná.

Porovnání povinného ručení je navíc zcela zdarma. Záleží na každém, pro jaké povinné ručení se ve výsledku rozhodne. 

Srovnávač povinného ručení

Proč využít srovnávač povinného ručení? Porovnání povinného ručení ovlivňují výše zmíněné faktory jako je stáří vozidla, věk řidiče, zda je auto v každodenním provozu atd. Mnoho řidičů při svém hledání ideálního povinného ručení hledí v první řadě na cenu. Na druhém místě je výše pojistného plnění. 

Ve srovnávači povinného ručení je vidět, jaká připojištění jsou zahrnuty v ceně povinného ručení, a zda taková opravdu jsou. Někdy je sice cena jiné pojišťovny nižší než jiné, ale na úkor chybějících připojištění nebo nižší výše plnění.

Srovnání cen pojištění aut

Kalkulačka povinného ručení v závěrečné fázi vyhodnotí ideální pojišťovny, pod kterými je vždy tabulka s tím, co je obsahem pojištění. Mimo to je součástí přehled a srovnání cen pojištění aut

Většina řidičů jako první hledí na cenu za sjednání povinného ručení. Ne vždy tak dělají dobře. Klíčovým by měl být fakt o maximální částce, kterou pojišťovna vyplatí za škodu způsobenou nejen na majetku, ale na zdraví. V rámci připojištění si lze sjednat další pojištění, a to například čelního skla nebo asistenční služby.

Srovnávač pojištění vozidel

Srovnávač pojištění vozidel je pouhým zprostředkovatelem služeb. Pojištění, které si člověk vybere na takových stránkách, pak patří pod danou konkrétní uvedenou pojišťovnu. Nejrůznější srovnávače tak pouze srovnávají nabídky, jak je patrné z názvu. V jejich kompetenci je i případná rada s pojištěním a jsou průvodcem celého pojišťovacího procesu. 

Srovnávač pojištění vozidel je zprostředkovatelem služeb. Smlouva se pak uzavírá s konkrétní pojišťovnou.

Pokud se člověk po nějaké době, kdy má své uzavřené pojištění a není s ním zcela spokojený, rozhodne ho vypovědět a zřídit si nové, srovnávač pojištění mu s tím pomůže. Vypoví se zájemcem starou smlouvu, kterou vzápětí nahradí novou. Pojistná smlouva se podepisuje s konkrétní pojišťovnou. 

Srovnej povinné ručení – bonusy

Bonusy vznikají řidičům, kteří po celou dobu povinného ručení nehavarovali. Bonusy se poté převádí nejčastěji na slevy při dalším sjednání nebo prodloužení pojistného, a na tom se dá ušetřit. Na druhé straně ti, kteří nějakou bouračku měli, platí zpravidla v dalším pojistném období více než doteď. 

Dají se bonusy převést? Ve většině případů se dají převést k jiné pojišťovně. Je tomu tak z důvodů vedení evidence v České kanceláři pojistitelů, nevychází to z vedení seznamu u konkrétní pojišťovny. Slevu za takové bonusy si stanovuje každá pojišťovna sama, proto i zde je dobré porovnávat ceny.

Převedení takových bonusů z osoby na osobu nelze. Není to však pravidlo. Je na místě se u dané pojišťovny konkrétně zeptat. Obejít se to dá uzavřením smlouvy na jiného pojistníka, než je samotný provozovatel daného vozidla. Obvykle bývá cena stejně vyšší.  

Srovnání cen povinného ručení 

Některé pojišťovny nabízí výhody, aby se člověk rozhodl právě pro ně. Jaké je nejlevnější povinné ručení? Pokud vlastní člověk Škoda Octavia z roku 2021, srovnání cen povinného ručení vypadá na rok takto:

Direct pojišťovna – v ceně pojištění u Direct pojišťovny jsou asistenční služby. Pro limit plnění 50 milionů vychází pojištění na necelé 2000 Kč. Pokud je plnění do 100 milionů, pak se cena za povinné ručení zvýší o necelých 200 Kč.

Pillow – pojišťovna Pillow vychází cenově nejlépe. V porovnání s Direct v případě limitu na 50 milionů nabízí Pillow limit 70 milionů, a to dokonce o 100 Kč levněji. I zde je součástí asistenční služba.

Slavia pojišťovna – součástí uzavření povinného ručení s limitem na 100 milionů je úrazové pojištění. Cena je o něco vyšší než u ostatních pojišťoven. Roční pojištění na vozidlo stojí zhruba 3000 Kč.

Uniqa – jedno z nejdražších pojištění vyšlo u společnosti Uniqa. Je na klientovi, jaký limit si vybere. V nabídce je 35, 70 a 140 milionů. Na druhé straně je součástí balíčku úrazové pojištění jen u limitu dosahujícího 140 milionů. Jedná se o povinné ručení premium, které vychází za 4800 Kč.

Pojištění auta – srovnání

Proč využívat srovnání pojištění auta online? Protože díky srovnání online získá každý přehled o cenách za povinné ručení u všech pojišťoven na trhu, které jsou schopny povinné ručení s klientem uzavřít. U některých srovnávačů je nutností zadat údaje o klientovi jako je jméno a příjmení, telefonní číslo nebo email, aby ho zaměstnanci srovnávače mohli napřímo oslovit. 

Některým kalkulačkám však postačí pouhé zadání registrační značky vozidla a jsou schopny dle SPZ zjistit všechny potřebné náležitosti k vozidlu. To je většinou příjemnější varianta zejména pro ty, kteří chtějí mít rychle hotovo. 

Pojištění auta online je navíc časově méně náročné než si osobně zajít na pobočku pojišťovny, kde stejně člověk stráví nějaký čas čekáním a ve výsledku ani smlouvu nemusí podepsat, protože mu limity nemusí vyhovovat. 

Výhody jsou:

 • kompletní přehled
 • ušetření za online sjednání
 • ušetření času

Pokud si klient nevybere z dané nabídky, alespoň získá obecný přehled o cenách za uzavření povinného ručení u různých pojišťoven. 

Asistenční služby zákonného pojištění

Zákonné pojištění vozidel zahrnuje také některé asistenční služby. Tyto služby jsou k dispozici neustála, tzn. 24 hodin denně a 7 dní v týdnu. Telefonní číslo na asistenční linku je možné najít na zelené kartě. V případě nouze lze využít linku pomoci řidičům s číslem 1224.

Asistenční služby v rámci povinného ručení zahrnují následující výhody:

 • opravu vozidla na místě nehody
 • zapůjčení náhradního vozidla
 • úschovu nepojízdného vozidla
 • odtah vozidla do 3,5 t a převoz do nejbližšího autoservisu

Asistenční služba non-stop a přímá likvidace škod je nabízena například pojišťovnou Generali.

Zákonné pojištění vozidel zahrnuje také některé asistenční služby. Tyto služby jsou k dispozici neustála, tzn. 24 hodin denně a 7 dní v týdnu.
Zákonné pojištění vozidel zahrnuje také některé asistenční služby. Tyto služby jsou k dispozici neustála, tzn. 24 hodin denně a 7 dní v týdnu.

Co má vliv na cenu povinného ručení?

Cena povinného ručení se odvíjí od mnoha faktorů. Výše pojistného se stanovuje na základně specifických údajů jak o vozidle, tak o pojistníkovi. Z tohoto důvodu neexistuje obecný ceník povinného ručení.

Výši pojistného lze vypočítat jen s ohledem na daný automobil a konkrétního pojistníka. Jaké parametry patří mezi ty, co ovlivňují cenu povinného ručení?

 • věk řidiče
 • bydliště řidiče
 • druh vozidla 
 • objem a výkon motoru vozidla
 • typ subjektu, který je vedený jako vlastník
 • řidičská zkušenost, beznehodovost
 • roční nájezd

Co se věku řidiče týče, nejvyšším ceny se účtují rizikovým řidičům, do které spadají klienti ve věku 18 až 26 let. Lokalita bydliště vlastníka vozidla zde také hraje důležitou roli. Na území velkých měst jsou totiž autonehody častější, než například na vesnicích.

Dalším parametrem, který se sleduje, je druh vozidla. Záleží tedy na tom, zda se jedná o osobní automobil, motocykl, nákladní automobil apod. Technické parametry vozidla se také hodnotí, neboť stáří, hmotnost nebo celkový stav vozidla také hrají důležitou roli při autonehodách. Nejdůležitějšími parametry jsou však obsah a výkon motoru.

Pojišťovny dále zajímá, zda je majitelem vozidla fyzická osoba, OSVČ či právnická osoba. Řidičská zkušenost a zejména pak beznehodovost může řidičům zajistit opravdu výhodné povinné ručení. Roční nájezd je také důležitý, jelikož u vozidel, které se na silnicích objevují méně často, není riziko autonehody tak velké.

Je to například pojišťovna Allianz, která nabízí pojištění podle najetých kilometrů. Cena povinného ručení se dle najetých kilometrů odvíjí také u pojišťovny Pillow.

Pojištění vozidla – srovnání

Majitel vozidla zaplatí nejvyšší cenu za pojištění vozidla v hlavním městě České republiky, tedy v Praze. Je tomu tak z důvodů vyššího rizika vzniku dopravní nehody než kdekoliv jinde. Navíc se v centru Prahy pohybuje nejvyšší počet rizikových řidičů v porovnání s ostatními kraji v republice. 

Nejlevněji si své auto pojistí řidič na Vysočině, a to v průměru o 200 Kč. Průměrná cena za uzavření povinného ručení na Vysočině činí 2800 Kč. V ostatních krajích je to různé. Některé kraje mají vyšší průměr nehodovosti, a tak i pro ně platí vyšší cena. To nemusí řešit řidiči, kteří získají bonusy za jízdu bez dopravních nehod.

Praktickým příkladem srovnání pojištění vozidla je senior ve věku 70 let, který řídí pouze po okolí, a osoba ve středním věku řídící v centru Prahy. Senior bude mít vyšší cenu vzhledem k jeho věku, stejně tak se zvýší cena pojištění řidiče ve středním věku, který naopak řídí v centru. To stejné jako pro seniora platí pro začínajícího řidiče, u kterého se předpokládá vyšší riziko vzniku nehod v důsledku nezkušenosti. Existuje sleva pro studenty?

Povinné ručení není havarijní pojištění

Povinné ručení neznamená havarijní pojištění. Ačkoliv se v obou případech jedná o pojištění, povinné ručení je povinné ze zákona, avšak havarijní pojištění je dobrovolné. Řada pojišťoven nabízí sjednání obojího zároveň – mezi takové pojišťovny patří například pojišťovna VZP.

Jak se dále tato pojištění liší? Havarijní pojištění kryje škody způsobené na vozidle majitele. Mezi pojistné události se řadí například vandalismus, odcizení automobilu či srážka se zvířetem. Klíčem k získání nejlevnějšího havarijního pojištění je zvolení správné pojišťovny.

Díky kalkulačce havarijního pojištění lze vybrat to nejvýhodnější přímo z pohodlí domova.
Spočítat havarijní pojištění >

Havarijní pojištění je v případě nespokojenosti také možné vypovědět. V případě havarijního pojištění je však poměrně složité vypovědět smlouvu dříve než po konci pojistného období.

Stejně jako u povinného ruční, i v tomto případě existuje kalkulačka havarijního pojištění. Výhodou jsou nabídky havarijního pojištění přehledně na jednom místě a dále možnost uzavření havarijního pojištění bez nutnosti prohlídky v servisu.