Zrušení povinného ručení 2024

 • Sjednání nového povinného ručení již za 5 minut
 • Nejlevnější povinné ručení na míru
 • Snadné online sjednání

Naskytla se lepší nabídka autopojištění? Za určitých okolností lze přistoupit k výpovědi stávající pojistky a sjednat si novou skrze online srovnávač. Zrušení povinného ručení nemusí být vůbec složitým úkolem, pokud člověk ví, jak na to. Kdy lze pojistku zrušit? A kde získat vzor zrušení povinného ručení?

Povinné ručení se zpravidla sjednává na dobu neurčitou se smlouvou na jeden rok, pokud před jejím koncem žádná ze stran nechce smluvní poměr rozvázat, smlouva se automaticky prodlouží na další rok. Každý rok se tedy nabízí před uplynutím smlouvy povinné ručení vypovědět a zařídit si obratem levnější a výhodnější pojistku přes kalkulačku povinného ručení.

Sháníte levnou pojistku na míru? Vyzkoušejte online kalkulačku. Za sjednání online nabízí pojišťovny slevu.
Spočítat ceny povinného ručení >

Pojišťovny nevidí rády utíkat své klienty ke konkurenci, ukončit povinné ručení dohodou kvůli lepší nabídce u konkurenčního subjektu, je tak bez storno poplatků prakticky nemožné. Existuje však mnoho příležitostí, kdy smlouvu vypovědět bez problémů.

Proč přejít k novému poskytovateli?

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla se vztahuje na úhradu nákladů poškozených. Musí si jej sjednat každý řidič. Je však zbytečné platit více, než je potřeba.

Přechod k novému poskytovateli pojištění může klientovi přinést mnoho výhod. Sjednání pojistky je nyní snadné a nezabere déle než 10 minut. Pokud se tedy nabízí výhodnější smlouva, je na místě zvážit zrušení stávající pojistky a nenáročné založení nové.

Slyšeli jste o pronájmu Beast? Můžete si pronajmout Teslu přímo na ulici. Neváhejte použít slevový kód RU1RW5CPUU a stáhnout aplikaci zde >

Mezi základní výhody, které mohou klienti získat při změně pojišťovny patří:

 • výhodná cena
 • pojištění přímo na míru
 • snadné online sjednání
 • nepřijde o své bonusy

U nové pojišťovny klienti opravdu nepřicházejí o bonusy. Ty lze totiž bez problému převést k novému poskytovateli. U všech pojišťoven platí výrazné slevy za beznehodovost, několik let dlouhé bezeškodní období může přinést až 60% slevy.

Za opatrnou jízdu bez nehod lze získat každým rokem výrazné slevy na pojištění.

Délka bezeškodního období a bonusy, avšak také malusy, se jednoduše promítnou do ceny nové pojistky. Počítat s nimi umí i online srovnávač povinného ručení.

Nejlevnější povinné ručení lze získat již od 968 Kč za rok.
Spočítat ceny na míru >

Žádost o zrušení povinného ručení

Ukončení pojistky vyžaduje odeslání žádosti o zrušení smlouvy. Vzor zrušení povinného ručení si lze stáhnout přímo na webech pojišťoven nebo na srovnávačích pojištění. Existují volně dostupné vzory například pro:

Do formuláře se vyplňují základní osobní údaje o pojistníkovi, a také důvod výpovědi, který stačí snadno vybrat z nabízených možností. Obecně příprava žádosti nezabere déle než pár minut, poté ji stačí již jen odeslat, a to nejlépe doporučeně.

Zrušení povinného ručení – Vzor

Pro rychlé a snadné ukončení smlouvy si ze stáhnout vzor zrušení povinného ručení. Vzory ke stažení zdarma jsou skvělou pomůckou, která šetří čas a pomůže s formulací složitějších dokumentů.

Stáhnout si vzor zrušení povinného ručení lze na webech jednotlivých pojišťoven nebo na tomto odkazu. Stačí jen dopsat do kolonek své údaje a je hotovo.

Vzor zrušení povinného ručení Kooperativa.

Jak na zrušení povinného ručení?

Vypovědět povinné ručení lze v několika případech. Je potřeba dávat si pozor na uvedené lhůty, které hrají klíčovou roli při rušení pojistky. Mezi základní možnosti, jak a kdy zrušit povinné ručení patří:

 • zrušení povinného ručení ke konci pojistného období
 • zrušení povinného ručení u nové smlouvy
 • výpověď povinného ručení po vzniku pojistné události
 • prodej vozidla nebo změna vlastníka vozidla
 • zrušení povinného ručení z důvodu vyřazení vozidla z evidence
 • výpověď povinného ručení z důvodu zvýšení pojistného

Zrušit povinné ručení lze při jedné z těchto příležitostí. Pojišťovny obvykle na svém webu nabízejí vzor výpovědi povinného ručení, který si lze jednoduše bezplatně stáhnout, vyplnit a odeslat pojišťovně zpět.

1. Zrušení povinného ručení ke konci pojistného období

Nejjednodušší z těchto variant je bezpochyby zrušení povinného ručení ke konci pojistného období. Je však nutné ukončit pojistku nejpozději 6 týdnů před vypršením pojistné smlouvy, jinak se smlouva opětovně obnoví.

Jak však odhadnout, kdy výpověď povinného ručení odeslat? Informaci o tom, do kdy platí pojištění, zjistí klienti na zelené kartě, dokladu o povinném ručení. Stačí si od tohoto data odečíst dva měsíce a před tímto datem odeslat výpověď.

Je ovšem podstatné odeslat výpověď doporučeně, jedině tak má klient jistotu, že jeho výpověď byla opravdu doručena a pojišťovna ji vezme v potaz.

Vypovědět smlouvu lze například ke konci pojistného období nebo při změně ceny pojistky.

2. Zrušení povinného ručení z důvodu prodeje vozu

Je jasné, že pokud se člověk chystá svůj vůz prodat, zanikne s prodejem také povinné ručení. Zrušení povinného ručení při přepisu vozidla patří mezi nejčastější způsoby vypovězení smlouvy.

Stejně tak pokaždé, kdy dojde k odhlášení vozidla z evidence, ať už krátkodobě či dlouhodobě, lze pojišťovací smlouvu ukončit, dokud auto opět nevyjede na pozemní komunikaci. Při přihlášení vozu je zase naopak nutné mít novou pojistku již sjednanou.

Smlouva zaniká v den doručení výpovědi pojišťovně.

3. Ukončení povinného ručení u nové smlouvy

Odstoupit od sjednaného povinného ručení lze také v případě nové smlouvy, kterou může nový pojištěnec vypovědět do dvou měsíců po jejím uzavření. Pokud tedy klientovi smlouva nevyhovuje, není nic snazšího než ji v domluvení lhůtě zrušit.

Za ukončení povinného ručení mimo dvouměsíční lhůtu jsou klientům účtovány nepříjemné storno poplatky. Je tedy nejlepší si pohlídat první dva měsíce pojistky a ujistit se, že je smlouva dobře nastavená a pojištění není příliš drahé.

Pokud pojištěnec zjistí, že je nově založená smlouva příliš nevýhodná, může si sjednat jinou na kalkulačce povinného ručení. Je to rychlé a snadné řešení, které ušetří spoustu času i peněz a zároveň pomůže najít pojistku na míru.

4. Zrušení povinného ručení z důvodu navýšení ceny

Dalším ze způsobů, jak zrušit povinné ručení, je podání výpovědí v případě navýšení ceny. Rozhodne-li se pojišťovna, že navýší ceny svých služeb, dá to složenkou či e-mailem vědět klientovi. Ten má jeden měsíc na to, aby se rozhodl, zda mu nová cena povinného ručení vyhovuje či nikoliv.

Během jednoho měsíce po navýšení ceny má tak každý klient právo smlouvu vypovědět a sjednat online pojistku u jiného poskytovatele. Není totiž možné jezdit na silnicích bez povinného ručení. Zřízení nejlevnějšího pojištění auta přes internet však trvá pouhých 5 minut.

5. Výpověď pojistné smlouvy po pojistné události

Ukončit smlouvu lze rovněž po pojistné události, při které klient nemusí být spokojen s postupem stávající pojišťovny. Lhůta trvá tři měsíce, kdykoliv během této doby se klient může rozhodnout smlouvu s pojišťovnou rozvázat.

Během této lhůty však může smlouvu ukončit také protistrana, tedy pojišťovna. Obvykle se tak děje z důvodu opakovaného způsobení pojistné události klientem.

Jak zrušit povinné ručení?

Vzory zrušení povinného ručení jsou dostupné nejčastěji na webových stránkách jednotlivých pojišťoven. Podmínky i příležitosti, jak zrušit povinné ručení, bývají stejné napříč pojišťovacím trhem. Jak to funguje u nejznámějších pojišťoven?

 • zrušení povinného ručení AXA

Pojišťovna AXA poskytla klientům vzorový dokument výpovědi pojištění v PDF ke stažení zdarma na svém webu. Výpověď je potřeba zaslat na adresu nebo nascanovat do e-mailu.

 • zrušení povinného ručení Kooperativa

Zrušit povinné ručení u Kooperativy není žádná věda. Lze to provést osobně na jedné z poboček, odeslat žádost poštou nebo vyřídit výpověď smlouvy telefonicky. Formulář k výpovědi je dostupný na webových stránkách pojišťovny.

 • zrušení povinného ručení ČPP

Vzor zrušení povinného ručení je klientům přístupný také na stránkách České podnikatelské pojišťovny. Podat výpověď povinného ručení lze u ČPP na pobočce, poštou nebo přes e-mail.

 • zrušení povinného ručení ČSOB

Zrušit povinné určení u ČSOB lze pomocí jednoduchého formuláře, který se nachází na stránkách pojišťovny. Výpověď musí být samozřejmě v písemné formě.