Autolékárnička 2024 – obsah, platnost, kde koupit levně?

Autolékárnička je jednou z nejdůležitějších částí povinné výbavy auta. Její skromná výbava totiž může být při poskytování první pomoci nezbytnou. Povinnost správně vybavené lékárničky platí pro všechna motorová vozidla a při jejím nedodržení řidič riskuje pokutu až 2 000 Kč. Každý rok se však požadavky na obsah autolékárničky mění, navíc i její obsah může projít datem expirace. Co obsahuje autolékárnička v roce 2024? A kde ji sehnat nejvýhodněji?

Řidič se může rozhodnout, zda si koupí již předem připravenou autolékárničku, či bude obsah shánět samostatně. Vždy však musí být obsah uložen v pouzdře s příznačným označením.

Samotná lékárnička obvykle bývá v přihrádce u spolujezdce, podstatné je, aby nebyla vystavena přímému slunečnímu záření, to by mohlo poškodit její obsah.

V případě nehody se vyplatí mít sjednané havarijní pojištění auta.
Najít nejvýhodnější havarijní pojištění > 


Jaký má být obsah autolékárničky?

Jak bylo již zmíněno, podmínky pro obsah autolékárničky se běžně mění každý rok spolu s povinnou výbavou vozidla. Nicméně například pro rok 2021 se plánované změny dané Evropskou komisí nestihly schválit, a tak vybavení autolékárničky zůstalo stejné. I přesto by si řidič měl lékárničku zkontrolovat z důvodu expirace. 

Každý druh vozidla má jinou povinnost toho, co obsahuje autolékárnička. Nejčastěji jsou však k sehnání autolékárničky pro automobily, dodávky a nákladní auta. Povinný obsah autolékárničky 2024 pro tato vozidla se skládá z:

  • 3x hotový obvaz s 1 polštářkem
  • 3x hotový obvaz se 2 polštářky
  • 1x náplast hladká cívka
  • 1x obinadlo škrtící pryžové
  • 1x rukavice pryžové (latexové)
  • 1x isotermická fólie (minimálně 200 x 140 cm)
  • 1x nůžky (mohou být i kosmetické)

Pro nezbytné případy poslouží i již prošlý obsah, avšak je důležité ho průběžně měnit, aby jeho funkčnost byla maximální. Využívaný obsah vždy také musí být nepoškozený.

Změny v obsahu autolékárničky naposled proběhly v roce 2018, kdy byly vyřazeny náplasti s polštářkem, šátek a rouška

TIP: Startovací kabely pomohou při ranních mrazech, kdy automobil nejde nastartovat. Jednoduchý návod řidiče na takovou situaci připraví.

Rouška v autolékárničce?

V roce 2018 byla tedy rouška v autolékárničce z povinné výbavy odstraněna. Při první vlně koronaviru se mnoho řidičů pro dříve nedostupné roušky vydalo právě do autolékárničky.

Našlo ji tam však pouze minimum z nich, navíc tyto roušky byly z plastového materiálu a sloužily pouze k zakrytí rány, s obličejovými maskami neměly nic společného. 

Základová fotografie zdarma na téma dezinfekční prostředek, gáza, láhev
Povinný obsah autolékárničky se mění každý rok, je tedy třeba jej podle toho průběžně upravovat a současně kontrolovat, zda je obsah nepoškozený a čistý.

Roušku dnes má u sebe již každý řidič a při první pomoci se může obzvláště hodit. Přednostně musí řidič chránit sebe. Vhodné mohou být také nano ústenky či respirátory.

Kde koupit autolékárničku?

Autolékárničku pro vozidla kategorie 1, kam se řadí osobní automobily, dodávky i nákladní auta, prodává většina lékáren. Velmi populární jsou autolékárničky Dr. Max, dále je prodávají i:

Řidič zde může levně koupit již připravenou autolékárničku dle aktuálních standardů, nebo si může vybavení autolékárničky koupit sám např. podle data expirace. V případě nákupu již vybavené autolékárničky však nemusí mít strach, že by v ní něco scházelo. 

TIP: V případě nehody může po autolékárničce řidiči pomoci také povinné ručení, které ho zbaví povinnosti zaplatit škody způsobené na cizím vozidle. Najít nejlevnější povinné ručení lze pomocí kalkulačky.

Platnost autolékárničky

Mnoho řidičů často tápe v tom, jaká je platnost autolékárničky. Expirace autolékárničky je stanovena na 4 roky. Většinou se po takto dlouhé době mění i pravidla pro její obsah, a tak je třeba výbavu autolékárničky obměnit.

Základová fotografie zdarma na téma baterie, baterka, bezpečnost
Autolékárničku lze zakoupit v lékárnách. Řidič se také může rozhodnout, zda koupí lékárničku jako celek, či bude vybírat její součásti individuálně.

Mezi řidiči často koluje mýtus, že po otevření ztrácí autolékárnička platnost. To není pravda, jen řidiči připadá povinnost kontrolovat, zda je každá jednotlivá složka výbavy autolékárničky čistá, nepoškozená a v tomto případě i před expirací.

Od roku 2020 se u lékárniček expirace již neřeší, záleží právě na stavu obsahu. Autolékárničku navíc mohou zkontrolovat jen příslušníci Policie ČR. 

Většinou zdravotnický materiál, který se do autolékárniček dává, není té nejvyšší kvality. I proto se doporučuje pravidelně jej měnit, aby v případě nouze mohl maximálně posloužit.

TIP: Řidiči, kteří vozí v autě děti nesmí zapomenout vybavit vozidlo také podsedákem do auta či autosedačkou.