Podsedák a sedačky do auta – dětský bobek

Bezpečnost dětí v autě by měla být jednou z priorit všech rodičů. Nutnost použití autosedaček a podsedáků u dětí je ovšem upravená také zákonem. Odkdy mohou děti sedět v autě místo v autosedačce na podsedáku? A jak vybrat vhodný podsedák, aby byl pro dítě pohodlný a bezpečný?

Podsedák, lidově nazývaný také jako bobek do auta, lze použít u odrostlejších děti jako náhrada dětské autosedačky. Podsedák do auta se používá především proto, aby dítě sedělo výše, a tím pádem jej neškrtil bezpečnostní pás.

Pro použití autosedaček a podsedáků do auta platí určitá pravidla, která jsou uvedena také v zákoně. Odkdy tedy mohou děti sedět v autě na podsedáku?

Podsedák do auta – vyhláška

Nutnost použití autosedaček a podsedáků do auta je upravena v zákoně o provozu na pozemních komunikacích. Podle tohoto zákona musí sedět za jízdy v certifikované autosedačce nebo na podsedáku všechny děti, které jsou menší než 150 centimetrů a lehčí než 36 kilogramů.

Hranice, kdy je třeba vyměnit autosedačku za podsedák, tudíž není přesně definovaná. Záleží totiž nejen na věku, ale také tělesné stavbě konkrétního dítěte.

Zároveň v zákoně není jasně stanoveno, zda je nutné použít u dítěte mezi 15-36 kg podsedák do auta nebo autosedačku. Záleží tudíž na uvážení rodičů, jakým způsobem se rozhodnou dítě v autě přepravovat.

Podsedák do auta nad 36 kg dítěte tudíž již není nutné podle zákona používat. Nicméně pokud je dítě menšího vzrůstu a bezpečnostní pás by jej škrtil, měli by rodiče zvážit použití sedáku do auta i u dítěte, které přesáhne váhovou hranici 36 kg.

Je tedy nutné použít podsedák do auta u 40 kg dítěte? Podle zákona nikoliv. Nicméně pokud rodiče zváží, že je použití podsedáku pro konkrétní dítě bezpečnější a pohodlnější, mohou podsedák používat do jakéhokoli váhového limitu nad 36 kg.

V případě, že cestují rodiče s dítětem autem do zahraničí, je třeba si ověřit, jaké předpisy ohledně použití autosedaček a sedáků platí v konkrétní zemi. Ne všude jsou tyto předpisy stejné a v případě jejich nedodržení může hrozit řidiči pokuta.

TIP: Co je dobré vědět při cestách se psem autem po Česku i po zahraničí?

Kdy vyměnit sedačku do auta za dětský podsedák?

Obecně platí, že by měla autosedačka či později bobek do auta odpovídat váze, výšce i věku dítěte. Autosedačky jsou zpravidla určené dětem od narození až zhruba do školního věku.

Podsedák je určen starším dětem, většinou od 5 let, které váží 15-36 kilogramů. Nicméně je třeba myslet na to, že děti lehčí než 15 kilogramů na podsedáku sedět nemohou. Pro nejmenší děti jsou určeny speciální autosedačky, které je nutné použít.

Vzhledem k tomu, že je podsedák v mnohém značně rizikovější než klasická autosedačka, je dobré použití dětského sedáku velmi pečlivě zvážit.

Podsedák jako náhrada dětské autosedačky

Rodiče by měli myslet na to, že podsedák nikdy nenahradí autosedačku, co se týče bezpečnosti. Přestože je bobek do auta často lehčí, snadněji se do vozidla instaluje a lze s ním lépe manipulovat, nezajistí dítěti takovou oporu, jako klasická autosedačka.

Protože je hlavním úkolem podsedáku především zvýšit posed dítěte, nezajišťuje dítěti potřebnou ochranu především hlavy a páteře, jako je tomu v případě autosedačky.

Z hlediska bezpečnosti lze tudíž doporučit použít klasickou autosedačku především při delších jízdách tak dlouho, jak to bude možné. Po podsedáku je poté možné sáhnout v případě, že dítě odmítá sedět v autosedačce nebo se do ní již nevede.

Někteří odborníci dokonce doporučují používat také u odrostlejších dětí podsedák pouze výjimečně. Neměl by se používat při delších cestách, ale pouze při popojíždění ve městech nebo v místech, kde se nejezdí rychle.

Výhody a nevýhody podsedáku

Pro shrnutí, jaké jsou tedy výhody a nevýhody dětských podsedáků do auta? Mezi výhody dětských sedáků patří:

  • nízká váha
  • nízká cena
  • snadná manipulace

Nicméně co se týče bezpečnosti dítěte za jízdy a v případě havárie, podsedák do auta je bezpochyby větším rizikem, nežli klasická autosedačka. Jaké jsou tedy nevýhody podsedáků?

  • nepředstavuje oporu pro hlavu, krk a záda
  • méně pohodlný pro dítě
  • větší bezpečnostní riziko

Je tudíž na uvážení rodičů, zda dítě posadí raději do autosedačky nebo použijí podsedák. Při rozhodování záleží také na konkrétních potřebách rodiny a dítěte.

Kde sehnat podsedák do auta?

Pokud se rodiče přece jen rozhodnou podsedák do auta pro dítě pořídit, je dobré sáhnout po kvalitních a ověřených produktech a značkách. V žádném případě nelze doporučit podsedáky, které nabízejí například supermarkety, jak z hlediska pohodlí, tak bezpečnosti.

Přestože se většina výrobců klasických autosedaček od výroby podsedáků spíše distancuje, lze najít na trhu několik kvalitních produktů, přestože výběr nemusí být tak široký, jako v případě klasických sedaček do auta.

Jednou z možností, kde dětské podsedáky do auta koupit, je navštívit kamennou prodejnu s klasickými dětskými autosedačkami. Výhodou je, že si zde dítě může podsedák rovnou vyzkoušet, zda se mu na něm bude dobře sedět a bude mu pohodlný.

Poměrně široký výběr sedáků pro děti je poté k dispozici samozřejmě také na internetu. Ale i zde je třeba dbát na to, aby byl podsedák kvalitní. Proto je dobré poohlédnout se po nabídce ověřených a důvěryhodných prodejců také při nakupování sedáku do auta online.

Výrobci sedáků do auta

Podsedáky do auta nabízí například výrobci jako je Caretero. V jejich nabídce jsou například také podsedáky se systémem isofix a Caretero produkty bývají považovány za kvalitní.

Anatomicky tvarované podsedáky do auta nabízí značka Nania. Také tento výrobce používá na výrobu svých produktů velmi kvalitní materiály.

Dalšími z kvalitních výrobců podsedáků pro děti jsou například More nebo Chicco.

Jak vybrat podsedák do auta?

Podsedák do auta by měl být v první řadě pohodlný pro dítě. Výška podsedáku do auta záleží také na tělesné stavbě konkrétního dítěte. Měl by být však dostatečně vysoký, aby dítě neškrtil bezpečnostní pás.

Také je dobré sáhnout po co nejkvalitnějším výrobku. Nicméně to může být v případě dětských podsedáků do auta občas složitější, protože ti nejkvalitnější výrobci dětských sedaček buď podsedáky nevyrábí nebo od jejich výroby z důvodu nízké bezpečnosti upouštějí.

Podsedák s isofix

Na trhu jsou k dostání také podsedáky s upevňovacím systémem isofix, který je používán také pro dětské sedačky. Toto upevnění funguje na principu čepů, které jsou připevněny ke karoserii auta.

Výhodou tohoto systému je, že je podsedák stabilnější. Nemá tendenci se při jízdě jakkoliv posouvat či vysunovat. Přestože patří podsedáky se systémem isofix k těm dražším, vyplatí se do nich díky větší bezpečnosti investovat.

Bezpečnost dětí za jízdy by měla být jednou z priorit všech rodičů.

Podsedáky do auta – cena

Podsedáky do auta bývají dostupné nejen ve všech možných barevných provedeních a s různými motivy, ale také s polstrováním, anatomickým tvarováním nebo s opěrkami rukou.

Zpravidla se cena podsedáků pohybuje mezi 500 a 1 500 Kč. Platí, že dětské podsedáky s isofix systémem a opěrkami na ruce bývají většinou dražší.

Nejlevnější podsedáky je možné sehnat například v nabídkách různých supermarketů. Nicméně v žádném případě se nejedná o kvalitní ani bezpečné výrobky, proto je dobré jejich nákup dobře zvážit a raději upřednostnit bezpečnost dítěte před nízkou cenou výrobku.

TIP: Speciálně při cestách autem s dětmi je třeba dbát na to, aby byla v autě k dispozici správně vybavená autolékárnička.

Bobek do auta – údržba

Dětské podsedáky do auta nebývají náročné na údržbu. Většina podsedáků má na sobě totiž snímatelný potah, který lze v případě, že se zašpiní, sundat a snadno vyprat.

Sedačky do auta

Jak bylo již uvedeno, sedačky představují mnohem bezpečnější variantu pro přepravu dítěte v autě, nežli podsedáky. Chrání totiž pánev, trup, krk i hlavu dítěte a při dopravních nehodách mohou na rozdíl od podsedáku pomoci zamezit více druhům zraněním.

Sedačky jsou dostupně v několika variantách. K dostání jsou sedačky jak pro ty nejmenší děti, tak pro ty odrostlejší. Právě sedačky pro odrostlejší děti se doporučují používat spíše než podsedáky a na trhu je poměrně široký výběr sedaček také pro starší děti.

Sedačky pro děti jsou dostupné také v kamenných prodejnách a online. I zde platí, že výhoda kamenné prodejny je, že si zde dítě může vyzkoušet, jaká sedačka mu nejvíce vyhovuje.