Výměna oleje – jak často měnit olej a cena?

Výměna motorového oleje patří k činnostem, které by při provozování vozidla měl provádět každý řidič na pravidelné bázi. Ačkoliv se názory na interval výměny oleje různí, o důležitosti tohoto úkonu nemůže být pochyb. Ten, kdo výměnu oleje oddaluje, si zadělává na problémy v budoucnosti. Jak často by se měl tedy olej měnit? A jak na to?

Olej je provozní kapalina, která zajišťuje správný chod celého motoru. Jeho užitím se navíc snižuje riziko opotřebení různých částí motoru. Pokud řidič s výměnou otálí, snižuje tím životnost celého automobilu a v krajních případech může dojít i k jeho zadření.

Důležitou částí výbavy každého auta je také autopojištění. Kde najít to nejlevnější?

Spočítat cenu povinného ručení >

Obecně je již doporučováno pro výměnu oleje navštívit servis, nicméně stále tento úkon zvládne člověk i svépomocí. V každém případě je nutné vědět, kdy je nutné výměnu motorového oleje učinit.

První výměna oleje je nesmírně důležitým krokem v případě nových aut, od které se následně odvíjí jejich celá životnost. Pokud člověk začne olej měnit na pravidelné bázi již od samého počátku, může si ušetřit hodně starostí i peněz, jelikož auto nebude ,,žrát“ víc než je nutné.

Výměna oleje se neobejde bez pořízení nového filtru.

Interval výměny oleje

Interval výměny oleje se za řadu let mezi lidmi z automobilového průmyslu změnil hned několikrát a na jeho životnost i vlastnosti má vliv hned několik faktorů. Může se jednat o:

  • ujetou vzdálenost
  • druh paliva
  • styl jízdy
  • použití aditiv
  • typ převodovky

Za zdravou délku se však považuje najetí 15 tisíc kilometrů. Za hraniční maximum se pak považuje 20 tisíc kilometrů. Výměna motorového oleje by tak měla nastat po najetí každé takové vzdálenosti.

Co však dělat v situacích, kdy řidič najezdí takovou porci kilometrů za velmi dlouhou dobu? V takových případech by se majitel auta neměl řídit vzdálenosti, nýbrž časem. Obecně je uváděno, že výměna oleje by měla nastat alespoň jednou za rok, nehledě na ujeté kilometry.

Životnost oleje je výrazně ovlivněna i stylem jízdy každého řidiče. Jinými slovy hraje roli, zda při jízdě řidič vytáčí do maxima nebo také za studena. Olej po určité době navíc obsahuje velké množství nečistot v různých podobách.

Interval výměny oleje by pak měl kratší oproti standardu zejména u takových vozidel, která podstupují větší výkyvy teplot. Kratší trasy a takové teploty jsou pro kvalitu oleje rovněž zdrcující.

Při výměně oleje v motoru je vhodné vyměnit také olejový filtr. Ten bývá po určité době značně zanesený a nadále tak neplní požadovanou funkci.

TIP: Jak najít to nejlevnější povinné ručení?kalkulačkou povinného ručení, která vyhodnotí nabídky několika pojišťoven na míru, bude hledání u konce.

Postup výměny oleje není ve své podstatě složitý, přesto je doporučeno navštívit autoservis.

První výměna oleje – jaký vybrat?

V dnešní době si lze během pár kliknutí najít, jaký olej dané auto potřebuje. Celá řada automobilek navíc udává logo doporučovaného výrobce přímo na víko, kudy se nový olej do motoru vlívá. Neznamená to však, že by člověk musel pro výměnu oleje v motoru musel využít pouze toho.

Oleje jsou děleny dle několika kritérií, nicméně nejzásadnějšími jsou viskozita a výkonnostní specifikace.

U viskozitní třídy se jedná o rozdělení dle specifikace SAE, například 5W30. Písmeno ,,W“ značí možnost celoročního provozu a první číslo udává, jak bude auto schopné startovat při nízkých teplotách.

Čím nižší je první číslo, tím lépe, naopak u čísla druhého je žádoucí hodnota co nejvyšší. Ta značí schopnost mazání motoru během vysokých teplot. Výkonnostní specifikace může být například API. Příručka auta případně doporučovaný olej obsahuje také.

Nemělo by zůstat opomenuto, že míchání minerálních a syntetických olejů by se měl člověk vyvarovat.

Havarijní pojištění je stejně důležité jako povinné ručení. Kalkulačka pomůže s jeho výběrem.

Spočítat cenu havarijního pojištění >

Výměna oleje a filtru cena

Jelikož se jedná o pravidelnou výměnu, mnoho řidičů pravděpodobně bude zajímat i cena. Pokud si člověk výměnu motorového oleje zaopatří sám, svépomocí, bude ho zajímat samozřejmě pouze cena daný olej.

Různé značky mívají různé ceny, nicméně již zmiňovaný olej 5W30 lze pořídit od 300 Kč klidně až do 1 000 Kč. Ceny se odvíjejí od kvality a také jednotlivých automobilů, pro které jsou určeny. Rozhodně není vhodné na oleji šetřit, prodlouží se tím životnost celého auta.

Cena výměny oleje v servisu se odvíjí i od práce, kterou daný mechanik na voze učiní. V každém městě si za svou práci servisy účtují rozdílné ceny, pokud bychom však vzali v potaz průměrnou cenu výměny oleje, jednalo by se o 1 500 Kč. Ceník výměny oleje však vždy zůstává v kompetenci servisu.

Součástí provedené práce bývá i ekologická daň, jelikož likvidace použitého oleje samozřejmě nelze učinit jen tak. Jedná se o nebezpečný odpad a z toho důvodu, se s olejem tak musí náležitě nakládat.

Při výměně oleje a následném dolévání je nutné sledovat rysky.

Cena výměny oleje a filtru může být levnější, pokud si člověk do autoservisu přinese již vlastní olej. Filtr většinou nebývá drahou položkou, v průměru se jeho cena pohybuje kolem 200 Kč. Ceník výměny oleje se samozřejmě odvíjí od typu každého auta.

Jak již bylo řečeno, na oleji není vhodné šetřit. Stejně tak by člověk měl investovat peníze například do havarijního pojištění. To sice na rozdíl od povinného ručení není stanoveno zákonem, jeho sjednáním však člověk předejde nepříjemným situacím.

Nejlevnější havarijní pojištění lze v několika krocích spočítat skrze kalkulačku havarijního pojištění.

Jak na výměnu motorového oleje svépomocí?

Na začátek je záhodno uvést, že ponechání výměny oleje na autorizovaném servisu se mnohdy skutečně vyplatí. Bezpočet řidičů se totiž dopouští základních chyb, které je v končeném důsledku stojí více peněz než návštěva onoho servisu.

Mezi chybné kroky se řadí zejména výběr špatné viskozitní i výkonnostní specifikace oleje, dále pak auto nezahřejí dostatečným způsobem před výměnou oleje, opomenou výměnu filtru a v neposlední řadě také úplně nevypustí starý olej.

Pokud si však člověk dává pozor, výměna oleje lze provést bezproblémově i doma. Jak tedy postupovat?

V servisu dostane auto pravděpodobně důkladnější péči než na svépomocí.

Výměna oleje – postup

První krok představuje zabrzdění automobilu, a to jak zařazením rychlosti, tak zatažením ruční brzdy. Auto by rovněž mělo stát na rovině a pro vhodnou manipulaci je nutné ho zvednout heverem. Před samotnou výměnou je vhodné auto dostatečně zahřát, zrychlí to průtok.

Další krok spočívá v umístění nádoby pod výpustní zátku, kde řidič uvolní výpustní šroub. Dále nezbývá nic jiného, než čekat, jelikož průtok zabere nějaký čas. Pro urychlení celé činnosti bývá doporučováno odšroubování víka nalévacího hrdla.

Člověk by při výměně neměl spěchat, jelikož je důležité, aby do nádoby vytekl skutečně všechen starý olej. Během této doby lze například vyměnit právě již zmiňovaný olejový filtr. Poté, co je celý objem oleje z auta skutečně pryč, může řidič postoupit k nalití nového.

Zde je nutné hlídat hladinu oleje ryskou. Optimální množství by se mělo nacházet těsně nad hodnotou ,,min“, která je na rysce uváděna. V žádném případě není vhodné nalévat velký objem. Výměna oleje zabere čas, stejně jako olej, než doputuje do motoru, a tak je vhodné náležitě vyčkat.

Povinné ručení na míru a během několika minut? S kalkulačkou autopojištění žádný problém.

Spočítat povinné ručení >

Jak zlikvidovat starý olej?

Likvidace oleje je poslední krok, který je třeba po výměně oleje učinit. Použitý olej lze odevzdat na oficiálním sběrném místě pro likvidaci či recyklaci motorových olejů.

Mezi taková místa patří například autoservisy, obchody, kde si člověk pořizuje nový olej, anebo obecní recyklační středisko. V žádném případě člověk nesmí vylít olej v přírodě ani na jiném místě, které není pro tuto likvidaci určeno.