Evropská pojišťovna byla minulý rok ve ztrátě, hlavní důvod byla storna zájezdů

Pandemie koronaviru v minulém roce zasáhla profesní i osobní sférou životů většiny lidí. A nevyhnulo se to ani pojišťovnám. Evropská pojišťovna, jediný tuzemský specialista na cestovní pojištění, zaznamenala ztrátu ve výši 3 milionů korun.

Cestovní ruch po celém světě se už rok otřásá v základech. To pociťuje i ERV Evropská pojišťovna, která nabízí téměř výhradně cestovní pojištění, které bylo v minulém ruce kvůli pandemii koronaviru poptáváno jen velmi málo. ERV hlásí třímilionové ztráty, a to i přes množství opatření, která zavedla.

Kalkulačka cestovního pojištění každému už za pár minut najde ten nejvýhodnější produkt přímo na míru.

Spočítat nejlevnější cestovní pojištění >

Rok 2020 se u pojišťoven nesl ve znamení milionových ztrát.

TIP: Hodí se si přečíst článek o tom, jak jsou na tom cestovní pojišťovny po koronaviru >

Nejlevnější cestovní pojištění od ERV Evropské pojišťovny si loni sjednalo 408 tisíc osob, což je meziročně o 64 % méně. Hrubé předepsané pojistné kleslo o 49 % na 364 milionů Kč.

Storen pobytů dvojnásobně přibylo

Důvodem nízkých zisků nebyl jen zákaz cestování a s tím spojený nižší prodej cestovního pojištění do zahraničí, nýbrž také obrovské náklady na škody. Zatímco v minulosti 65 % všech škodních událostí z cestovního pojištění obnášely léčebné výlohy, loni to bylo pouze 42 %.

Naopak podíl storen pobytů stoupl nad 50 %. „Na konci zimy 2020 jsme řešili až pětkrát více storen než v předchozím roce. Většina z nich se týkala koronavirem zasažených destinací, například Itálie,“ upřesňuje člen představenstva ERV Evropské pojišťovny Štěpán Landík.

Na vině nízkých zisků pojišťoven je především rušení zahraničních zájezdů.

Landík popisuje, že lidé také nahlašovali mnoho podezřelých škod, které bylo potřeba prověřovat: „Výrazně přibylo hlášení diskutabilních či spekulativních škod, proto jsme museli ještě důsledněji kontrolovat lékařské zprávy a další předložené doklady.“

Průměrná výše škody v roce 2020 vzrostla o 21 % na 12 900 Kč. Podle pojišťovny záporná čísla způsobil v první řadě nepoměr zvoleného pojistného a vyplacených škod, které koronavirus zásadně ovlivnil.

Cestování s Evropskou pojišťovnou během koronaviru

S přetrvávající pandemií roste zájem o cestovní pojištění proti covidu. Čím dál více pojišťoven proto přichází s připojištěním, které klienty na cestách chrání před riziky spojenými se současnou krizovou situací. Zpravidla však platí pouze v zeleně vyznačených destinacích.

TIP: Některé společnosti speciální pojištění proti koronaviru nenabízí, ale i tak s nimi lze beze strachu cestovat. Například klientům PVZP pojišťovna bude v případě nákazy pojistka vyplacena ze základního balíčku komplexního cestovního pojištění.

Řada pojišťoven klientům v rámci cestovního pojištění nabízí i finanční náhradu za rizika spojená s pandemií koronaviru.

ERV cestovní pojištění covid pokrývá i v tmavě červených a černých destinacích, což je u českých pojišťoven výjimečné. Lze tak bezpečně využít i její cestovní pojištění do Egyptacestovní pojištění do Německa či cestovní pojištění do Rakouska.

UNIQA pojišťovna, AXA pojišťovna, pojišťovna Allianz nebo pojišťovna Slavia nehradí škody vzniklé v červeně vyznačených, tedy rizikových zemích. Cestovním semaforem se řídí například i Generali pojišťovna a Česká podnikatelská pojišťovna.

Nově ERV Evropská pojišťovna nabízí také pojištění storna pro případy, kdy je klientovi v důsledku kontaktu s nakaženým nařízena osobní preventivní karanténa, a cesty se proto nemůže zúčastnit.