Nejlevnější havarijní pojištění – kalkulačka

 • Kalkulačka havarijního pojištění online
 • Uzavření havarijního pojištění bez nutnosti prohlídky v servisu

Co je to havarijní pojištění?

Havarijní pojištění je čistě dobrovolné pojištění navazující na povinné ručení. Na rozdíl od něj se uzavírá pro uhrazení škod na vašem automobilu v případě (i klientem způsobené) nehody. Povinné ručení naopak kryje pouze škody na cizím automobilu.

Navíc havarijní pojištění pokrývá i škody způsobené dalšími hrozbami jako krádež, vandalismus či srážka se zvířetem. Většina pojišťoven doporučuje sjednat havarijní pojištění současně s povinným ručením.

Podobně tak je možné využít stejnou pojišťovnu, u které má již pojistník zajištěné cestovní pojištění.

Dnes již havarijní pojištění vozidla může mít každý. Ocení ho převážně vlastníci nových automobilů, vyplatí se však i těm, kteří chtějí mít jistotu.

Havarijní pojištění chrání klienta před škodami způsobenými krádeží, vandalismem i srážkou se zvířetem.

Vypočítat výši havarijního pojištění >

V posledních letech získává pojištění stále více na popularitě. Mezi hlavní důvod patří možnost sjednání online a široká škála pojišťoven, které ho nabízí.

Navíc nabídka obsahuje více variant, díky čemuž je možné zvolit, jaké události bude pokrývat. Existuje i havarijní pojištění, které pokrývá veškeré události – nazývá se All Risk a je nutné počítat s příplatkem. Nejlevnější havarijní pojištění All Risk začíná na 1667 Kč. Do tohoto pojištění spadá:

 • havárie – autonehoda zaviněná klientem
 • živelné hrozby – škody vzniklé vlivem živelné události, patří sem např. povodeň, požár, zásah bleskem, pád větve na kapotu, krupobití
 • srážka se zvěří
 • krádežkrádeže aut se bohužel nevyhýbají ani České republice, díky havarijnímu pojištění je možné v důsledku krádeže auta dostat kapitál na nový vůz.
 • vandalismus

Některá havarijní pojištění platí i po celé Evropě s výjimkou určitých oblastí. Před cestováním se doporučuje zkontrolovat aktuální podmínky.

Cena havarijního pojištění

Ted je již jasné, co je to havarijní pojištění, jaká však bývá jeho cena? Pojistná částka nefunguje univerzálně a u každého automobilu se vypočítává individuálně. S měnící se situací na trhu se doporučuje částku každoročně snižovat tak, aby odpovídala hodnota pojištění hodnotě automobilu na aktuálním trhu.

Výše pojistného se opírá o pojem spoluúčast. Ten značí , jakou částkou nebo mírou je pojistník odpovědný v pojistné události – tedy kolik zaplatí v případě spoluúčasti sám ze svého.

Spoluúčast u havarijního pojištění si volí každý pojistník sám a může být určeno v konkrétní částce či procentech. Čím vyšší spoluúčast, tím nižší pojistné.

Dle výše spoluúčasti se z velké části odvíjí i cena pojištění. Čím vyšší spoluúčast, tím nižší cena pojištění.

Díky online kalkulačce havarijního pojištění je možné porovnat základní i doplňkové nabídky pojišťoven. Mezi další body, které ovlivňují cenu havarijního pojištění patří:

 • rok výroby vozidla
 • výbava vozidla
 • cena vozidla
 • věk pojistníka/vlastníka
 • bydliště pojistníka/vlastníka
 • předchozí doba pojištění

Při volbě havarijního pojištění auta se doporučuje také dívat na podmínky dané pojišťovnou. Ty se mohou mezi sebou lišit a pojistník tak může najít nejvhodnější variantu.

Jak na levné havarijní pojištění?

Pro nejlevnější havarijní pojištění vozidla se vyplatí zvolit nejméně obsáhlou možnost. Tou je mini casco a vztahuje se pouze na jedno konkrétní riziko.

Vyplatí se tedy, pokud je auto užíváno jen za konkrétními účely. Ve městě se radí pojistit proti krádežím, v přírodě naopak proti střetu se zvěří. Ceny tohoto pojištění jsou velmi skromné.

Pro poskytnutí slevy ze všech druhů havarijního pojištění se doporučuje jej sjednat u stejné pojišťovny jako povinné ručení. V tomto případě poskytuje většina pojišťoven velmi výhodnou cenu. Kalkulačka povinného ručení >

Některé pojišťovny nabízí slevy z havarijního pojištění, pokud je vozidlo zabezpečené. Týká se to např. satelitního vyhledávání nebo mechanického zabezpečení. Tyto slevy se týkají pouze pojištění na krádež. 

Na havarijním pojištění se dá ušetřit nejvíce díky zvolení konkrétních pojistných událostí, dále je možné aktualizovat hodnotu vozidla nebo zvolit stejnou pojišťovnu, u které má již klient zřízené povinné ručení.

Dále se dá ušetřit na stávajícím pojištění díky aktualizaci hodnoty vozidla, jak jsme již zmiňovali výše. Stejně tak se doporučuje zvolení vyšší spoluúčasti, pokud chce zákazník ušetřit.

V neposlední řadě je dobré zvážit míru rizika. Některé vady se nepromítnou na starších automobilech ve stejné míře jako na novém voze. Majitelé novějších tedy většinou investují do havarijního pojištění více než majitelé těch starších.

U zcela nových vozů lze také sjednat pojištění GAP. To se vztahuje na totální škody na automobilu a díky němu by pojišťovna měla vyplatit cenu vozu. Ta se však stále mění (u novějších vozů ještě rychleji) a pojištění GAP tak garantuje vyplacení pořizovací ceny vozu.

Kalkulačka havarijního pojištění

Kalkulačka havarijního pojištění pracuje s údaji o vozidle, pojistníkovi, výběru rizik a již zmiňované spoluúčasti. Ohledně vozidla se zadává:

 • Tovární značka a model vozidla
 • Výkon
 • Objem motoru
 • Hmotnost
 • Zabezpečení

U pojistníka se uvádí trvalé bydliště, datum narození či škodní průběh. Po zadání výše spoluúčasti a výběru rizik se objeví nejvýhodnější nabídky havarijního pojištění. Vyzkoušet kalkulačku havarijního pojištění >

Většinou před uzavřením pojištění vozidla požadují pojišťovny fotodokumentaci, aby si ověřily některé údaje. Některé pojišťovny volí přímou interakci a automobil si chodí nafotit samy.

Dnes se ale stále rozšířenější stává fotodokumentace online, díky které klient může vyřešit pojištění rychleji a z pohodlí domova. Takovou cestu volí například pojišťovna Pillow, která funguje pouze digitálně.

Pro vyplnění kalkulačky poslouží malý a velký technický průkaz, ve kterých lze najít údaje o vozidle potřebné k sjednání havarijního pojištění u některých pojišťoven.

Srovnání havarjních pojištění

Na trhu se pohybuje více než 30 pojišťoven, proto pro pojistníka může být těžké najít tu správnou. Navíc snadné není ani najít konkrétní informace i na samotných webech pojišťoven. Každé pojištění vypočítává individuálně a neexistuje tedy jednotný ceník. Vypočítat havarijní pojištění na míru je možné zde.

Díky online kalkulačce havarijního pojištění by neměl být problém najít tu správnou pojišťovnu. Mnoho pojistníků si chválí havarijní pojištění Kooperativa nebo Axa. Je možné se řídit i pojišťovnou, u které již pojistník má povinné ručení nebo cestovní pojištění a čerpat tak její výhody.

Díky online kalkulačce havarijního pojištění je možné během chvilky porovnat všechny nejvýhodnější nabídky.

Využít kalkulačku havarijního pojištění >

Cena havarijního pojištění se vždy tvoří dle charakteristik automobilu, řidiče, výše spoluúčasti a pojistných událostí (krádež, vandalismus apod.). Pro pojistníka by neměla však být klíčová pouze cena pojištění ale i kvalita asistenčních služeb, které pomáhají s vyřízením pojištění. Současně s tím je dobré také zkontrolovat i rychlost likvidace, tedy rychlosti vyřízení události.

Výpověď havarijního pojištění

Při uzavření havarijního pojištění se musí myslet také na možnost její výpovědi. Smlouva se uzavírá na určité období, které většina pojišťoven stanovuje na jeden rok a mimo něj není téměř možné smlouvu vypovědět.

Pojištění, která jsou placena za určitý úsek (měsíc, půl rok), lze vypovědět také pouze po roce. Stejně tak se musí počítat s automatickým prodloužením smlouvy, pokud klient nepodá její výpověď.

Pro výpověď havarijního pojištění na konci období je nutné zaslat výpověď nejméně šest týdnů před jeho koncem. Doporučuje se však řešit výpověď již dříve, aby se předešlo možnému prodloužení.

Existují i možnosti, jak vypovědět havarijní pojištění před uplynutím pojistné doby. Většinou se týkají spíše prodeje automobilu nebo jeho vyřazení z evidence.

Některé pojišťovny umožňují smlouvu vypovědět v určitém časovém úseku po pojistné události. Poté záleží na individuální domluvě, běžně pojišťovny vrací přeplatek z pojistného.

Povinné ručení

Na rozdíl od havarijního pojištění musí ze zákona každý majitel auta uzavřít povinné ručení. Povinné ručení se vztahuje na škody způsobené na cizích vozidlech.

Při jízdě bez povinného ručení hrozí pokuty či smazání z registru automobilů. Navíc při způsobení autonehody bez povinného ručení musí majitel uhradit veškeré náklady s tím spojené, které mohou vyšplhat až na miliony korun.

Naštěstí dnes lze uzavřít povinné ručení online a z pohodlí domova. Uzavřít povinné ručení online >

Povinné ručení se prokazuje zelenou kartou, která by měla ve vozidle být při každé jízdě. Ceny povinného ručení se stejně jako u havarijního pojištění tvoří dle parametrů automobilu, údajů o řidiči apod. Srovnání povinného ručení tedy probíhá individuálně a dle kalkulačky povinného ručení.

Výpověď povinného ručení probíhá obdobně jako u havarijního pojištění a je dobré si pečlivě nastudovat její podmínky. Zároveň už v dobu výpovědi mít zařízené jiné zákonné pojištění vozidla.