Cesta do Spojených států: přehledně a krok za krokem

USA patří mezi nejoblíbenější a nejvíce navštěvované destinace na světě. Kvůli stále se zpřísňujícím podmínkám však nemusí být cesta nikterak snadná. Těm, kteří do Států cestují poprvé, proto přinášíme přehledného průvodce s tipy, na co nezapomenout.

Kontrola cestovního pasu a registrace ESTA

Úplně první věcí, kterou by měl každý před cestou do Spojených států udělat, je zkontrolovat si platnost svého cestovního pasu. Někteří lidé si totiž stále neuvědomují, že pro pobyt v USA pouhý občanský průkaz prostě nestačí. Zároveň platí, že biometrický cestovní pas musí být platný po celou dobu pobytu ve Spojených státech amerických. Ten, kdo na poslední chvíli zjistí, že jeho pas je již neplatný, nemusí zoufat. Obdobnou variantou je rychlopas, který se vydá do 6 dnů od podání žádosti. Jedinou nevýhodou je jeho cena – dospělého vyjde na 4 000 Kč, dítě pak na polovinu.

Další novinkou, která určitě potěší je, že pro pobyt v USA kratší než 90 dnů již není potřeba vízum. V současné době stačí vyplnit elektronickou cestovní registraci ESTA na stránkách amerického velvyslanectví. Poté, co je žádost schválena, je možné bez problémů do USA vycestovat.

Nákup letenky a zajištění ubytování

Potom nastává pravý čas na nákup letenky i rezervaci hotelu nebo jiného ubytovacího zařízení. Ceny letenek do Spojených států se samozřejmě často mění, a proto sehnat levné letenky do USA často není nic snadného. Rychlým a výhodným řešením jsou především srovnavače cen, které nabídnou možnost snadné orientace. Ten, kdo chce na cestě do Ameriky ušetřit, by měl sledovat také pravidelné akční nabídky jednotlivých leteckých společnostíVysokoškoláci by naopak neměli zapomenout na využití svým studentských průkazů, neboť po jejich předložení mají často – zejména u českých společností – nárok na čerpání zajímavých výhod.

Nabídek noclehů je sice ve velkoměstech hodně, ale výběr dobrého hotelu není nikterak snadný. Pro většinu českých turistů je samozřejmě na prvním místě výsledná cena za daný nocleh, ale zdání může snadno klamat. Na první pohled se sice může zdát ubytování někde v Brooklynu jako velmi výhodné, ale k čemu je, když cesta do centra New Yorku zabere několik hodin a ušetřené peníze se vynaloží na dopravu. Jednoduchou možností, jak najít pohodlné a zároveň levné ubytování v USA je využití srovnávače HotelsCombined, se stovkami zajímavých nabídek.

Sjednání cestovního pojištění

Hodně lidí před cestou do zahraničí vždy přemýšlí, zda se jim vyplatí sjednání cestovního pojištění online či nikoliv. V případě pobytu ve Spojených státech amerických, však není jakékoliv váhání na místě, neboť sjednání cestovního pojištění do USA je prostě nutnost. Nikde na světě nenalezneme tak kvalitní, ale zároveň tak drahé lékařské ošetření, jako tady a v případě, že cestovatel není pojištěn, může ho celý výlet do Ameriky vyjít na statisíce nebo i miliony korun.

Také není od věci zamyslet se, zda se vyplatí klasické cestovní pojištění nebo nějaké speciální. Například pro toho, kdo se chystá pobýt v USA delší dobu se vyplatí celoroční cestovní pojištění, větší skupiny mohou naopak využít rodinné cestovní pojištění.

V současné době navíc není uzavření pojistky do ciziny nijak složité. Stačí využít online srovnání cestovního pojištění a během několika minut je možné uzavřít jakékoliv pojištění velmi levně a navíc z domova.

Balení kufru anebo na co nezapomenout

Po nezbytných a celkem nudných administrativních záležitostech nastávají zábavnější činnosti. Především je to plánování samotného pobytu, a jak si ho co nejlépe vychutnat, a dále balení.

Ideální je vždy kufr, který bude z poloviny prázdný. V Americe se nacházejí největší nákupní střediska na světě, která pohltí i zaručené odpůrce nákupů. Hmotnost zavazadel však není neomezená a proto platí, čím méně věcí, tím lépe.

Celkem důležité je vzít s sebou adaptér s rozdvojkou, protože Američané používají jiné typy zásuvek. Pacienti užívající pravidelně léky, by neměli zapomenout navštívit svého ošetřujícího lékaře a pobyt s ním prokonzultovat. Taktéž těhotné ženy by měly před cestou informovat svého gynekologa a dbát jeho případných pokynů.

Vstupní pohovor jako poslední výzva

Při cestě do evropských destinací, jako je Itálie nebo Velká Británie, se stačí dostavit včas na letiště, úspěšně projít odbavením a po příletu si již užívat dovolené. Ten, kdo letí do Spojených států amerických, to má o něco složitější. Kromě vyplňování formuláře o celní deklaraci ho čeká ještě rozhovor s imigračním úředníkem. Tato procedura je velmi důležitá a především imigrační úředník je ten, kdo rozhodne zda turista může být na území Spojených států vpuštěn. Z pohovoru ale není potřeba mít velké obavy. Stačí se jen chovat přirozeně, usmívat se, pravdivě a s klidem odpovídat na položené otázky.

Po úspěšně absolvovaném vstupním pohovoru již nic nebrání tomu, aby si návštěvník celou svou dovolenou, studium či pracovní pobyt ve Spojených státech patřičně užil.