Povinné ručení za březen zlevnilo v průměru o 160 Kč

Březen 2021 přinesl řidičům dobré zprávy. Povinné ručení v průměru zlevnilo o 160 Kč a majitelé motorových vozidel tak na zákonném pojištění aut mohou ušetřit nezanedbatelnou částku. Jaká je nynější cena povinného ručení?

Povinné ručení je zákonným pojištěním vozidel, kterému se žádný řidič nevyhne. Jedná se dokonce o jednu z prvních věcí, kterou musí člověk zařídit při koupi nového auta, pokud si dočasně nesjedná krátkodobé povinné ručení. Přirozeně tak každého potěší, když dojde ke změně ceníku a autopojištění zlevní.

Sháníte nejlevnější povinné ručení? Díky online kalkulačce ho získáte již za pár minut.
Srovnat ceny povinného ručení >

Povinné ručení zlevnilo

Oproti únoru 2021 zlevnilo povinné ručení v průměru o 160 Kč. Průměrná cena se tak v březnu ustálila na 6 522 Kč. Podle Broker Consulting POVIndexu si bylo možné právě za tuto cenu sjednat pojištění na typický vůz českých domácností – Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW.

S cenou 6 522 Kč se tak povinné ručení dostalo na nejnižší hodnotu od roku 2019, od kdy se využívá POVIndex.

Ke snížení cen nejvíce přispěla změna ceníků pojišťoven, nejvýraznější pokles cen nastal pak v Praze.

Praha a menší města

Na cenu pojistného má vliv i místo bydliště. Platí, že v Praze jsou průměrné ceny vyšší než ve zbytku republiky a menších městech.

Povinné ručení je pro řidiče nevyhnutelným výdajem. Online kalkulačka vám pomůže ušetřit stovky korun ročně.
Srovnat ceny povinného ručení >

Jak již bylo řečeno, úprava ceníku, ke které přistoupily některé pojišťovny v březnu tohoto roku, se nejvíce projevila v Praze, kde se průměrná cena pohybovala okolo 7 206 Kč. V menších městech pojistné v průměru dosahovalo 5 838 Kč.

Průměrná březnová cena pojistného 6 522 Kč se tak může poměrně výrazně lišit v jednotlivých regionech České republiky, jelikož právě místo bydliště hraje přu určování ceny pojistky významnou roli.

Praha je místem, kde je povinné ručení nejdražší, průměrná cena v Praze se od průměru odchyluje až o 9,5 %.

Povinné ručení v březnu 2021 zlevnilo.

Cena povinného ručení

Cenu povinného ručení ovlivňují kromě místa bydliště i další faktory. Míra rizikovosti klientů vychází také z jejich věku a řidičských zkušeností. Právě zkušenosti, které se odrazí v beznehodové jízdě, mohou po několika letech razantně snížit cenu pojistky. Tzv. bonusy povinného ručení za bezeškodní období dosahují až 60 %.

Při tvorbě konečné ceny pojišťovny samozřejmě také zohledňují parametry vozidla, jeho stav či nájezd kilometrů. Rozhodující je také počet přestupků z řidičovy minulosti.

Slevy na povinném ručení

Výše zmíněný bonus za beznehodovost není jedinou slevou, kterou lze na povinné ručení čerpat. Jedná se však o jednu z nejvýraznějších. Opatrná jízda tak opravdu zajistí levnější pojistku už za první roky trvání pojistné smlouvy.

Nutno dodat, že opakem bonusu je tzv. malus, který naopak povinné ručení klientovi výrazně zdraží. Malus je uvalen na klienty, kteří způsobí pojistnou událost, tedy se stanou viníkem dopravní nehody.

Zajímavé slevy však lze získat i za jiných podmínek. Mnohé pojišťovny nabízejí slevy až 20 % na pojistné v případě, kdy si klient sjedná zákonné pojištění vozidel online.

Ušetřit je možné i při sjednání více různých pojištění vozidel u jednoho pojišťovacího subjektu. Za komplexní pojištění, které zahrnuje povinné ručení i havarijní pojištění, lze také získat zajímavou slevu.

Povinné ručení pro studenty za zvýhodněnou cenu pojišťovny bohužel nenabízejí. I studenti však mohou využívat všech výše zmíněných výhod. Produkt si mohou nechat sjednat třeba na jméno rodičů a čerpat tak jejich bonus za bezškodní průběh.

Nejlevnější povinné ručení online

Povinné ručení v Česku poskytuje 12 pojišťoven, není tak snadné najít mezi nimi tu nejlevnější nabídku pro sebe a svůj vůz. Které pojišťovny, jež jsou součástí Kanceláře pojistitelů, nabízejí povinné ručení?

Pátrání po nejlevnějším povinném ručení však velmi ulehčí online nástroj v podobně chytré kalkulačky, která dokáže spočítat povinné ručení na míru vozu a jeho majiteli a zobrazit ty nejvýhodnější nabídky. To se týká i povinného ručení na motorku.

TIP: Povinné ručení se nevyplatí přeplácet, proto je online kalkulačka vhodným způsobem, jak zjistit jeho nejnižší možnou cenu.

Do online kalkulačky stačí zadat několik údajů, od kterých se cena pojistky odvíjí, a poté už si stačí jen vybrat tu, která bude nejvíce vyhovovat jak cenou, tak jednotlivými parametry, jako je třeba výše pojistných limitů či výše spoluúčasti. Novému pojištění ovšem musí předcházet výpověď povinného ručení u stávajícího poskytovatele.

Stejným způsobem si lze sjednat také nejlevnější havarijní pojištění. Výjimkou není ani cestovní pojištění, které spolehlivě chrání klienty na cestě za hranice Česka a jehož součástí je také havarijní pojištění na dovolenou.