Povinné ručení se nevyplatí přeplácet – jak zjistit, zda máte nejlevnější povinné ručení?

Každý řidič bez ohledu na věk či zkušenosti má ze zákona povinnost sjednat si povinné ručení. Existuje několik způsobů, jak si povinné ručení sjednat. Ceny povinného ručení se liší jak u konkrétního řidiče a vozu, tak v závislosti na způsobu sjednání. Jak zjistit, zda není cena konkrétního povinného ručení přemrštěná? A jak zjistit nejnižší cenu, kterou lze v konkrétním případě platit?

Povinné ručení je nezbytností pro každého řidiče. Pokud řidič způsobí nehodu, kdy vznikne škoda na vozidle, majetku či zdraví, právě povinné ručení tyto škody pokryje. Přestože ceny povinného ručení ovlivňuje mnoho faktorů, řidiči často zaplatí za tento produkt více, než je třeba. Jak zjistit, zda daný řidič povinné ručení zbytečně nepřeplácí?

Nejnižší možnou cenu povinného ručení lze zjistit online za pomoci kalkulačky povinného ručení.
Kalkulačka povinného ručení >

Faktory ovlivňující cenu povinného ručení

Ceny povinného ručení se u jednotlivých řidičů liší. Větší částku zaplatí mladší a méně zkušení řidiči. Naopak starší řidiči, kteří autem jezdí již několik let a nezpůsobili žádnou dopravní nehodu, zaplatí za povinné ručení znatelně méně.

Cena povinného ručení se kromě schopností řidiče odvíjí také například od stáří a stavu konkrétního vozidla. Jiná bude logicky cena pojištění karavanu a osobního automobilu. Přestože zaplatí každý řidič za povinné ručení jinou částku, podle statistik platí většina lidí za povinné ručení více, než je nutné. Jak tedy předejít přeplácení povinného ručení?

TIP: Je možné získat také levné povinné ručení pro veterány. Stejně jako v případě ostatních vozidel je nutné sjednat povinné ručení i pro čtyřkolky.

Cena povinného ručení se u každého řidiče liší.

Před podpisem smlouvy by si měl klient zjistit také něco o tom, jak často platit povinné ručení. U většiny pojišťoven totiž vychází nejlevněji jednorázová úhrada. Kdo si ji rozdělí na více splátek, ve finále ho produkt bude stát víc.

Ti, kteří auto používají jen občas, mohou zvážit možnost carsharingu. Služby jako například Beast jsou z dobrých důvodů čím dál oblíbenější, navíc odpadá povinnost řešit pojištění odpovědnosti.

Kalkulačka povinného ručení

Jedna z možností, jak zjistit nejnižší cenu povinného ručení je využít online kalkulačku pojištění auta. Kalkulačka pojistky na auto na základě zadaných údajů vypočítá nejnižší možnou cenu pro daného řidiče a automobil a zobrazí aktuální nabídky českých pojišťoven.

A jaké údaje je třeba znát pro výpočet ceny povinného ručení pro konkrétní auto?

Nejprve je nutné zadat veškeré informace o vozidle. Je třeba uvést, zda se jedná o osobní auto, motorku či užitkový vůz, za jakým účelem bude auto používáno (například běžný provoz či taxislužba, cena povinného ručení se pro taxislužbu liší) a značku daného auta. Povinné ručení – motocykl cena se odvíjí stejným způsobem.

Kalkulačka povinného ručení vypočítá nejnižší cenu povinného ručení každému řidiči.
Kalkulačka povinného ručení online >

Poté je třeba zadat základní údaje o majiteli vozidla. Kalkulačka pojištění auta vyžaduje mimo jiné informace o věku a bydlišti řidiče a jeho kontaktní údaje. Je třeba uvést také délku předchozího pojištění auta a počet způsobených nehod.

Po odeslání formuláře kalkulačka spočítá na základě zadaných údajů nejnižší možnou cenu povinného ručení pro daného řidiče. Zároveň také zobrazí nejvýhodnější nabídky vybraných pojišťoven. Například také VZP nabízí pojištění vozidel.

Online kalkulačka vypočítá nejnižší cenu povinného ručení.

Výhody při online sjednání

Jedním ze způsob, jak na povinném ručení ušetřit, je jeho online sjednání. V závislosti na nabídce dané pojišťovny může řidič ušetřit při sjednání povinného ručení přes internet až 20 %. Nabídka slevy za online sjednání se u různých pojišťoven liší, proto je dobré si prostudovat konkrétní podmínky. Cena konkrétních nabídek se může také každý měsíc lišit.

Některé pojišťovny nabízí kromě výhodnější ceny za online sjednání také slevy za věrnost. V případě, že si řidič sjedná povinné ručení u pojišťovny, u které již využívá jiný produkt, může ušetřit až 10 %.