Pojištění čtyřkolky – povinné ručení
Velmi populárními se v posledních letech stávají čtyřkolky, které si pořizuje stále více lidí. Hodí se k adrenalinovým jízdám divočinou, avšak jsou i velkými pomocníky při práci. Mnoho lidí ovšem zapomíná, že je nutné mít povinné ručení na čtyřkolku. Kde ho sjednat?
Informace o povinném ručení čtyřkolky
Čtyřkolka, která je uzpůsobena pro provoz na pozemních komunikacích, musí mít sjednáno povinné ručení na čtyřkolku. Platí pro ní stejná pravidla jako pro ostatní vozidla.
Lze sjednat celoroční pojištění čtyřkolky, nebo krátkodobé či sezónní jen na několik měsíců.
Čím vyšší je výkon čtyřkolky a jeho hodnota, tím vyšší bude i cena pojištění čtyřkolky.
Pojištění čtyřkolky
Ačkoliv se může zdát, že čtyřkolka je „jen“ hračka, její provoz na veřejných komunikacích podléhá určitým pravidlům a vyžaduje odpovědnost. Stejně jako u jiných motorových vozidel je povinnost uzavřít povinné ručení na čtyřkolku stanovena zákonem č. 168/1999 Sb.
Pokud na čtyřkolce dojde k dopravní nehodě, odpovídá za to její provozovatel úplně stejně, jako kdyby nehodu způsobilo osobní vozidlo. Pokud pojištění čtyřkolky sjednané není, hrozí majiteli stroje vysoká pokuta a pakliže způsobí nehodu, bude muset všechny výlohy poškozeným zaplatit ze svého.
Existují různé varianty zákonného pojištění a mnoha majitelům čtyřkolek bohatě postačí jeden z levnějších balíčků. Jednotný ceník nejlevnějšího povinného ručení pro čtyřkolky neexistuje, nejnižší cenu pro konkrétní vozidlo však snadno vypočítá kalkulačka povinného ručení.
Bohužel, aby to nebylo tak jednoduché, ne každou čtyřkolku je možné pojistit.
Zákon rozděluje čtyřkolky na homologované, tedy, které jsou způsobilé k provozu na pozemních komunikacích. Ty také musejí mít sjednané povinné ručení, v opačném případě hrozí stejné sankce, jako v případě nepojištěného vozidla.
Druhou skupinou je nehomologované čtyřkolky, tedy ty, které nemají potřebné vybavení k tomu, aby mohly po českých silnicích jezdit. Tyto stroje také nelze pojistit a jedinou možností je obrátit se na registr vozidel a požádat o výjimku, díky které by následně mohly pojištěny, jako kterékoliv jiné vozidlo.
Povinné ručení na čtyřkolku
Samotné zákonné pojištění, tedy povinné ručení na čtyřkolku se sjednává podobně, jako v případě autopojištění. Pojišťovny budou po majiteli čtyřkolky požadovat především:
- velký technický průkaz od čtyřkolky
- občanský průkaz
Ihned poté může dojít k uzavření pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Určitě se vyplatí vyzkoušet sjednání povinného ručení čtyřkolky online pomocí kalkulačky povinného ručení. Ta klientovi srovná veškeré nabídky a rychle vyhledá to nejlevnější povinné ručení.
Taktéž není od věci zauvažovat o sjednání havarijní pojištění, které lze uzavřít stejně rychle a výhodně a navíc z pohodlí domova během pár minut. Navíc i nejlevnější havarijní pojištění zčásti hradí škody způsobené na čtyřkolce majitele.
Cena pojištění čtyřkolky
Cena pojištění čtyřkolky závisí na několika faktorech, včetně parametrů stroje, profilu řidiče a nabídky konkrétní pojišťovny. Obecně lze očekávat cenu povinného ručení v rozmezí 500–3 000 Kč ročně, avšak u výkonnějších nebo speciálních čtyřkolek může být vyšší.
Stejně jako u vozidel platí, že mladší nebo méně zkušení řidiči platí více. A silnější stroje mají pojištění dražší.
Na co si dát pozor při výběru pojištění čtyřkolky
Kdo hledá pojištění čtyřkolky, měl by se zaměřit na následující parametry:
- Rozsah krytí: Porovnat si pečlivě, co vše je v pojištění zahrnuto.
- Výše pojistného plnění: Zkontrolovat si, jaká je maximální výše plnění v případě pojistné události.
- Vyloučení z pojištění: Seznámit se s tím, co není pojištěno.
- Cena: Porovnat si ceny různých pojišťoven.
- Bonusy a slevy: Některé pojišťovny nabízejí slevy za bezškodnost nebo další výhody.
K porovnání pojištění čtyřkolky lze využít různé online srovnávače pojištění.
Čtyřkolky se hodí pro práci i zábavu
Malé motorové vozidlo, které slouží především k zábavě, ale i jako velký pomocník, právě to je čtyřkolka. Velmi oblíbené jsou dnes hlavně užitkové čtyřkolky, jenž se používají k rekreačnímu ježdění, ale především k práci.
A dokážou toho opravdu mnoho, od úklidu sněhu, přes tahání nákladu až po funkci postřiku na zemědělských plochách. Druhou velkou skupinou jsou stroje určené především pro adrenalinové jízdy divokou krajinou a pro závodění.
Na trhu se dnes dá najít velké množství čtyřkolek, od těch vysoce kvalitních a drahých, vyrobených v USA až po ty levnější, jenž pocházejí z Číny nebo Thajwanu. Velmi oblíbenými se stávají i bazary čtyřkolových vozítek, kde se dají sehnat pěkné kousky za relativně nízkou cenu, a přitom v dobrém stavu.
Ojetá vozidla se vyplatí především začátečníkům, kteří ještě nejsou zcela rozhodnuti, zda si čtyřkolku pořídit či nikoliv.