Chystáte se vyrazit na čtyřkolce? Nezapomeňte na povinné ručení

Velmi populárními se v posledních letech stávají čtyřkolky, které si pořizuje stále více lidí. Hodí se nejen k adrenalinovým jízdám divočinou, ale jsou i velkými pomocníky při práci. Mnoho lidí ale zapomíná, že i pro čtyřkolku musí mít sjednané pojištění.

Čtyřkolky se hodí pro práci i zábavu

Malé motorové vozidlo, které slouží především k zábavě, ale i jako velký pomocník, právě to je čtyřkolka. Velmi oblíbené jsou dnes hlavně užitkové čtyřkolky, jenž se používají k rekreačnímu ježdění, ale především k práci. A dokážou toho opravdu mnoho, od úklidu sněhu, přes tahání nákladu až po funkci postřiku na zemědělských plochách. Druhou velkou skupinou jsou stroje určené především pro adrenalinové jízdy divokou krajinou a pro závodění.

Na trhu se dnes dá najít velké množství čtyřkolek, od těch vysoce kvalitních a drahých, vyrobených v USA až po ty levnější, jenž pocházejí z Číny nebo Thajwanu. Velmi oblíbenými se stávají i bazary čtyřkolových vozítek, kde se dají sehnat pěkné kousky za relativně nízkou cenu, a přitom v dobrém stavu. Ojetá vozidla se vyplatí především začátečníkům, kteří ještě nejsou zcela rozhodnuti, zda si čtyřkolku pořídit či nikoliv.

Povinné ručení se týká všech vozidel, čtyřkolky nejsou výjimkou

Důležité však je, že díky tomu, že čtyřkolky slouží jako pomocníci, stále více řidičů jimi nekřižuje jen lesy, ale míří i na silnice. A právě to může být kamenem úrazů, zejména dojde-li k dopravní nehodě.

Mnoho motoristů totiž zapomíná na to, že čtyřkolky musí mít ze zákona sjednané povinné ručení. V opačném případě hrozí majiteli stroje vysoká pokuta a pakliže způsobí nehodu, bude muset všechny výlohy poškozeným zaplatit ze svého.

Existují různé varianty zákonného pojištění a mnoha majitelům čtyřkolek bohatě postačí jeden z levnějších balíčků. Jednotný ceník nejlevnějšího povinného ručení pro čtyřkolky neexistuje, nejnižší cenu pro konkrétní vozidlo však snadno vypočítá kalkulačka povinného ručení.

Bohužel, aby to nebylo tak jednoduché, ne každou čtyřkolku je možné pojistit.

Zákon rozděluje čtyřkolky na homologované, tedy, které jsou způsobilé k provozu na pozemních komunikacích. Ty také musejí mít sjednané povinné ručení, v opačném případě hrozí stejné sankce, jako v případě nepojištěného vozidla. Druhou skupinou je nehomologované čtyřkolky, tedy ty, které nemají potřebné vybavení k tomu, aby mohly po českých silnicích jezdit. Tyto stroje také nelze pojistit a jedinou možností je obrátit se na registr vozidel a požádat o výjimku, díky které by následně mohly pojištěny, jako kterékoliv jiné vozidlo.

Povinné ručení i havarijní pojištění online se vyplatí

Samotné zákonné pojištění se sjednává podobně, jako v případě autopojištění. Pojišťovny budou po majiteli čtyřkolky požadovat především:

  • velký technický průkaz od čtyřkolky
  • občanský průkaz

Ihned poté může dojít k uzavření pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Určitě se vyplatí vyzkoušet sjednání povinného ručení čtyřkolky online pomocí kalkulačky povinného ručení. Ta klientovi srovná veškeré nabídky a rychle vyhledá to nejlevnější povinné ručení. Taktéž není od věci zauvažovat o sjednání havarijní pojištění, které lze uzavřít stejně rychle a výhodně a navíc z pohodlí domova během pár minut. Navíc i nejlevnější havarijní pojištění zčásti hradí škody způsobené na čtyřkolce majitele.