Levné povinné ručení pro veterány. Jak získat veteránské SPZ?

Obliba starých vozidel neustále stoupá, a tak se na ně dá snadno narazit nejen v muzeích nebo během každodenního provozu. Mnoho majitelů však zapomíná, že i auta veteráni musí mít sjednané povinné ručení. Levněji je možné ho získat díky veteránské SPZ. Jaké jsou podmínky pro obdržení průkazu historického vozidla?

Předpisy udávají, že veteránem se auto stane, je-li starší 30 let. Léta se počítají od data výroby. Historická vozidla pak mohou získat speciální veteránské doklady a ušetřit tak na povinném ručení a ekologické dani.

Cesta k získání veteránské SPZ je však klikatá a ne každý majitel historického vozu ji nakonec získá. O tom, jak získat atestaci historického vozidla, pojednává níže tento článek.

Povinné ručení musí mít sjednané i majitelé veteránů. Najít to nejvýhodnější však může být problematické.

Srovnat ceny na kalkulačce povinného ručení >

Veteránské povinné ručení

Zákonné pojištění auta musí mít každé vozidlo, které se pohybuje po pozemních komunikacích a má udělené registrační značky. Povinné ručení nemusí mít sjednané pouze ta vozidla, která neopouští brány muzeí.

Majitelé veteránů se však často dostávají do problémů, protože jejich historické automobily se pohybují po silnicích nepravidelně, a tak se jim nevyplatí plýtvat penězi za celoroční autopojištění.

Auta veteráni však mohou získat levnější povinné ručení. První sleva na zákonném pojištění plyne již ze stáří vozidla, ušetřit lze také díky nízkému počtu najetých kilometrů. Další slevu získá majitel veterána v případě, že je mu uznán status historického vozu.

Nejlevnější povinné ručení pro veterány online? Žádný problém.

Sjednat povinné ručení online >

Kde pojištění pro auta veterány sjednat?

Velkým problémem je, že příliš mnoho pojišťoven v České republice zákonné pojištění pro veterány nenabízí. Navíc, pokud už takovou společnost zájemce nalezne, nemá ihned zaručeno, že opravdu levnější pojištění získá.

Majitel auta může usilovat o získání průkazu historické vozu, je-li jeho vozidlo starší 30 let.

Aby mělo starší auto na slevu nárok, musí být opravdu za veterána prohlášeno, to znamená získat průkaz historického vozidla. V opačném případě musí zaplatit pojištění odpovědnosti z provozu vozidla za stejnou cenu jako ten, kdo se se svým autem pohybuje na silnici každý den. 

Mezi pojišťovny, které povinné ručení pro veterány sjednávají, patří zejména:

Pro získání nejvýhodnějšího pojištění pro veterána je možné využít online srovnávač, který porovná veškeré nabídky na trhu.

Objevit nejlevnější nabídku povinného ručení na trhu >

V případě, že se naskytne možnost mít povinné ručení levněji a výhodněji, je určitě na místě využít zrušení povinného ručení a poté sjednat nové, výhodnější.

Historické vozidlo – jak získat atestaci?

Má-li být automobil oficiálně prohlášen za veterána, a díky tomu čerpat výhody, musí nejprve projít dvoukolovým systémem testací. Celý proces však není nic jednoduchého a stojí nemalé peníze.

Pravidla testací se odvíjí od mezinárodního kodexu FIVA 2010. V první fázi se musí majitel veteránu stát členem některého z klubů českých veteránů, který udělí vozidlu atestaci z pohledu historických parametrů při tzv. klubové testaci.

Poté přichází za řadu krajská testace, během které probíhá kontrola technického stavu vozidla.

Pro získání veteránské SPZ je potřeba projít dvoukolovými testacemi.

Samozřejmostí je, že auto musí být starší 30 let. Dále se zkoumá originální původ i technický stav daného vozu. V případě, že je vše v pořádku Krajská testační komise auto prohlásí za veterána.

Udělení veteránské SPZ

Jakmile získá automobil atestaci, nic již nebrání úspěšné registraci a pojištění. Od příslušného úřadu pak majitel obdrží veteránskou státní poznávací značku začínající písmenem „V“.

Následně může být uzavřeno speciální povinné ručení veteránů. Pojišťovny před jeho sjednáním budou vyžadovat zejména:

  • SPZ veterána
  • členský průkaz klubu veteránů
  • historický průkaz vozidla

Pak již nic nebrání sjednání výhodného povinného ručení, které je výrazně levnější než to pro běžná vozidla. Nízká cena povinného ručení je dána hlavně tím, že veteráni se po silnici nepohybují tak často a rychle jako ostatní automobily, a díky tomu způsobují i nižší počet dopravních nehod.

Havarijní pojištění pro veterány

Před první jízdou historickým vozidlem se vyplatí zauvažovat i nad sjednáním havarijního pojištění. Povinné ručení je sice důležité, avšak hradí jen škody na jiných autech, které způsobí vlastník veterána. 

Historicky cenná vozidla se však často stávají oběťmi krádeží či mohou být poškozeny. Velkou újmu může také způsobit i špatné počasí.

Havarijní pojištění hradí ztráty při krádeži či poškození přírodními vlivy.

Sjednat si havarijní pojištění levně je možné zde >

Z tohoto důvodu se havarijní pojištění určitě vyplatí, neboť automobil bude spolehlivě krýt. Milovníci veteránů mohou navíc vyzkoušet také kalkulačku cen a sjednat si díky ní povinné ručení i havarijní pojištění veterána levně a během chvilky přímo z domova.

Řidiči by však v budoucnu měli zůstat na pozoru, jelikož dojde ke zdražování. Povinné ručení se stěží zaplatí, na druhé straně výše škod roste, což značí pravděpodobnost znatelného růstu cen v budoucnu.