Kam letos na dovolenou? Velký letní manuál o tom, kam zamířit, na co si dát pozor, a kde nejvíce ušetřit

Do zahraničí letos míří rekordní množství Čechů, o 80 % více než loni. Nejpopulárnější destinací zůstává Chorvatsko, následuje Itálie a Španělsko, které ale výrazně podraží. Přesto však nebude problém sehnat výhodnou dovolenou v Bulharsku či Egyptě.

Do ciziny míří rekordní počet lidí

Nepříznivá bezpečnostní situace ve světě zatím Čechům chuť cestovat příliš nesebrala. Jen loni týden v zahraničí strávilo přes 4,5 milionů lidí. Nejoblíbenější destinací v loňském roce se překvapivě stalo sousední Slovensko, kam zamířilo o čtvrtinu více lidí než do populárního Chorvatska. Vliv na to měla zejména imigrační krize i intervence ČNB, a tím i špatný kurz koruny.

TIP: Union pojišťovna nabízí ve svých balíčcích i cestovní pojištění na Slovensko.

Drahé Chorvatsko je opět na vrcholu

Letos se ale vše radikálně změní. Na špičce pomyslného žebříčku TOP destinací je opět Chorvatsko, kam podle předpokladů zamíří téměř milion Čechů. Na první pohled se toto může zdát trochu zvláštní, protože právě tato oblíbená letní destinace letos výrazně podraží. Lidé by se před cestou měli připravit především na to, že Chorvatsko letos zvýšilo mýtné na dálnicích, což však není jediný problém. Kvůli zavedení EET zde taktéž dojde k podražení nápojů a jídel, a to zejména v restauracích, kavárnách a cukrárnách, což se může nepříjemně podepsat na návštěvníkově peněžence.

I přesto se však do této slunné destinace chystá nejvíce lidí, což může být s podivem. Chorvatská republika je ale sama o sobě nádherná země s množstvím památek, krásnou přírodou a horami. Nejdůležitější jsou zlatavé písečné pláže s atrakcemi, bary a restauracemi a samozřejmě i možnost snadno se domluvit s místními. Tyto důvody tak vedou k tomu, že i přes vyšší ceny, bude stále Chorvatsko jedničkou u českých turistů.

Do ciziny vlastním autem

Na návštěvnost okolních zemí bude také mít vliv trend posledních let, tedy poznávání Evropy autem. Nadále totiž pokračuje ústup od klasické autobusové dopravy a organizovaných zájezdů, a přebývá lidí, kteří chtějí do světa vyrazit nezávisle na ostatních. I to je důvod, proč se letos do Chorvatska autem chystá opět tolik lidí. Zároveň by řidiči měli cestu předem pečlivě naplánovat, aby se nedostali do zbytečných problémů. Na co by se před cestou autem do zahraničí nemělo zapomenout?

  • zkontrolovat platnost řidičských průkazů a pasů
  • vzít si zelenou kartu
  • zakoupit dálniční známky
  • sjednat cestovní pojištění i havarijní pojištění
  • využít GPS navigaci
  • prostudovat dopravní předpisy cílových destinací

Bulharsko vyjde úplně nejlevněji

Léta opomíjenou, ale nyní stále více navštěvovanou zemí je Bulharsko, které nabízí kromě černomořského pobřeží i historické a kulturní památky, muzea, krásnou přírodu a samozřejmě velmi přátelské obyvatelstvo. Cesta do Bulharska se vyplatí zejména těm, kdo si chtějí pořídit extra levnou dovolenou u moře, dostatečně ušetřit, ale zároveň vidět i hodně pěkných míst.

Mezi nejvíce navštěvované turistické oblasti v Bulharské republice patří zejména Primorsko s krásnou přírodní rezervací Ropotamo. Oblíbené letovisko nedaleko Burgasu navštíví ročně tisíce českých turistů a osmidenní pobyt se dá pořídit velmi lacině, již od 6 500 Kč. Ten, kdo však nechce potkávat Čechy na každém kroku, může zamířit o něco severněji a vyzkoušet třeba velmi klidné letovisko Svatý Konstantin, kde týdenní dovolená vyjde ještě o něco levněji. Ideálním cílem pro milovníky nočního života jsou nedaleké Zlaté Písky se skalním klášterem Aladža.

Další možností je sjednat si sám letenky a zarezervovat hotel například ve Varně, kde je taktéž velmi lacino a kromě upravovaných pláží s bary je zde toho i mnoho k vidění. Všechny návštěvníky zaujme například Národní námořní muzeum, zatímco rodiny s dětmi se mohou vydat třeba do místní ZOO.

Egypt nabídne klid a odpočinek

Taktéž velmi levně vyjde dovolená v Egyptě, kde týdenní pobyt nestojí více než 12 000 korun. V minulých letech navíc kvůli zhoršení bezpečnostní situace přestali západní turisté do Egypta jezdit, a proto si zde přijde na své zejména ten, kdo chce prožít nikým nerušenou dovolenou.

Turecko bude tiché a bez turistů

Levně bude letos také v Turecku, kam se taktéž příliš velké množství lidí nechystá. To je však velká škoda, neboť zde na své návštěvníky již čekají připravené plážové resorty a turistická centra, jako Antalya na Turecké riviéře nebo Kusadasi na pobřeží Egejského moře. O to více si tak budou moci dovolenou užít ti, kdo Turecku dají šanci, neboť si budou moci vychutnat – podobně jako v případě Egypta – klidný pobyt bez návalu turistů z Ruska a dalších zemí.

Tunisko ve znamení výhodné dovolené

Mnoho Čechů již dnes pouze nechce trávit dlouhé hodiny ležením na pláži, ale rádi by zemi, kterou navštívili, také důkladně poznali. O fakultativní výlety má v poslední době zájem stále více lidí, neboť umožňují seznámit se s naprosto odlišnou kulturou.

Právě ti, kdo mají zájem poznat úplně jiný svět, vidět pěkná místa i antické památky, ale zároveň se i koupat a především neutratit horentní sumy, by se měli vypravit do severoafrického Tuniska. Dovolená zde vyjde velmi lacino, a vzhledem k tomu, že třeba na ostrově Djerba se dá koupat celý rok, není od věci sem vyrazit třeba až na podzim, kdy se dají pořídit zájezdy velmi levně.

Tunisko ale nabídne mnohem více, než jen teplé moře a jemný písek na pobřeží. Nachází se zde také velké množství zejména antických památek a zachovalých měst, jako je třeba Kartágo, zapsaném na seznamu světového dědictví UNESCO. Hlavní město Tunis naopak nabídne skvělé trhy, kde si každý může vyzkoušet smlouvání a nakoupit si dle libosti vše od koření až po ručně tkané koberce.

Tradiční evropské destinace podraží, ale ušetřit se dá na pojištění

Hojně navštěvované také letos budou tradiční turistické země, jako je Itálie nebo Španělsko či Francie. Pobyt zde však – podobně jako v Chorvatsku – značně podraží a poznávání těchto zemí tak vyjde dosti draze. Na druhou stranu však mohou návštěvníci ušetřit na cestovním pojištění, pokud využijí online srovnání cestovního pojištění, které jim pomůže sjednat nejlevnější pojištění do ciziny na trhu.