Autem do zahraničí – velký manuál

Chystáte se letos do ciziny autem? V tom případě si nezapomeňte prostudovat seznam novinek, které letošní rok v jednotlivých evropských státech přináší.

Evropská unie – změna značení pohonných hmot

V průběhu letošního roku se bude v celé Evropské unii upravovat značení pohonných hmot, kvůli sjednocení názvů paliv v jednotlivých členských zemích. Benzín bude nově označovat nálepka s proužkem a nápisem E5, E10 nebo E85. Podobné je to i s ostatními typy paliv. Naftu bude označovat písmeno B ve čtverci s číslovkami 7, 10, 20, 30 a 100 a ekologická paliva pak kosočtverec s nápisem LPG, CNG, LNG či H2. Řidiči se však nemusejí obávat, že by se nové značky museli ihned naučit zpaměti. Na stojanech čerpacích stanic totiž může zůstat i staré označení, které všichni znají.

Francie – rukavice pro motorkáře, dětské helmy i ekozóny

Na několik nových změn by se měli připravit ti, kdo letos míří do Francie. Ta první se týká všech motorkářů, kteří od konce loňského roku musí používat speciální rukavice na motocykl. Tato novinka se týká nejen těch, kdo motocykl přímo řídí, ale i spolujezdců. Samozřejmostí je pak i přilba s reflexními prvky.

Taktéž ratolesti mladší 12 let nově musí mít při jízdě na kole povinně dětskou přilbu. Stejně jako u motorek, i v případě, že je dítě jen spolujezdcem, helmu mít musí. Nepříjemné překvapení pak přináší Francie i těm, kdo si libují v tmavých sklech. Ten, kdo se do této země vydá se ztmavenými bočními okny, musí počítat s pokutou až 135 Eur.

Již od července minulého roku platí, že pro příjezd do Paříže, musí být vozidlo označené ekologickou plaketou. Zatím toto nařízení platilo pouze pro Francouze, od 1. dubna 2017 se týká i zahraničních motoristů. Ten, kdo nebude mít své auto správně označené může dostat pokutu až 68 Eur.

Rakousko – vyšší pokuty i dražší parkování

Velmi podstatné změny čekají na české motoristy i u našeho jižního souseda. V Rakousku mohou být nově použity fotografie z radarů k udělení pokut za telefonování během jízdy, nepřipoutání se a podobně. Nově za překročení rychlostního limitu nehrozí jen pokuta, nýbrž přímo zákaz další jízdy. V tomto případě rakouští policisté jednoduše odeberou řidiči klíčky od vozidla nebo na něj nasadí botičku, a tím jeho další účast na silničním provozu znemožní.

K drobným změnám dojde i při parkování ve Vídni. To se především zdraží o 5 procent. Hodina stání na parkovišti v hlavním městě tak řidiče vyjde na 2,10 EUR. Kromě toho dojde i ke změně dosavadních parkovacích míst, neboť přibude i zóna pro parkování na půl hodiny. Taktéž se zvýší poplatky za odtah automobilu, který nyní vyjde na 264 EUR.

A jak je to s parkovacími zónami u nás? Stačí využít web Parkuj v klidu.cz, který nabízí užitečné informace o parkovacích zónách v Praze. Kromě toho je tento web možné využít i pro platbu krátkodobého parkování.

Slovensko – změna tolerance míry alkoholu v krvi

Slovenská republika přináší jistou úlevu cyklistům, kteří se pohybují na cyklostezkách a v zastavěných oblastech. Ti nyní nebudou nijak trestáni, pokud nadýchají do 0,5 promile alkoholu. Tato změna se však netýká těch cyklistů kteří se pohybují v klasickém silničním provozu. Těm i nadále hrozí za požití alkoholu pokuta 800 EUR.

Skotsko – zákaz kouření v autě s dětmi

Počátkem letošního roku zahájilo Skotsko další tažení proti kuřákům, které se nyní bude týkat i motoristů. Ten, kdo bude chycen se zapálenou cigaretou v autě, ve kterém jsou nezletilí, může dostat pokutu ve výši až 100 liber. Podobné předpisy již v současné době platí též v Anglii či Itálii.

Řidiči by také, stejně jako v minulých letech, neměli zapomínat na povinné ručení, především na zelenou kartu, která jeho sjednání potvrzuje. Bez pojištění vozidla do zahraničí se vystavují vysokým pokutám. Dále se vyplatí zvážit i havarijním pojištěnícestovním pojištění, která sice povinná nejsou, ovšem rozhodně se vyplatí.

Před cestou je třeba věnovat pozornost i autobaterii. Byť se autobaterie dobíjí během jízd delších než 50 km, nikdy nedojde k nabití na 100 %. A tak je třeba ji dobít alespoň jednou za 3 měsíce. Jak nabít autobaterii? A jak dlouho se nabíjí autobaterie?