Povinné ručení zdražilo o 2,9 %, ačkoliv lidé letos jezdili méně

Česká kancelář pojistitelů (ČKP) uvádí, že povinné ručení letos vzrostlo o 2,9 %. Dle odhadů dosáhne letošní pojistné částky 3066 Kč. Jedná se o pomalejší růst, než v minulém roce. V roce 2019 cena povinného ručení vzrostla o 4,5 %.

Povinné ručení lze najít i pod pojmy pojištění auta nebo zákonné pojištění vozidla. K výběru výhodného povinného ručení online lze využít různé vychytávky, které výběr usnadní. Jedná se například o srovnání povinného ručení, které řidičům odhalí možnosti levných pojištění.

Online srovnávač je mnohem pohodlnější alternativou složitého porovnávání jednotlivých přehledů ve formátu univerzální složitá tabulka povinného ručení, jelikož zobrazí desítky cen přehledně na jednom místě. Cena nejlevnějšího zákonného pojištění auta na 123ruceni.cz činí pouhých 968 Kč.

Naše kalkulačka povinného ručení nabízí až o 70 % levnější nabídky. Vyberte si své pojištění již do 5 minut.

Pojištění auta – kalkulačka zde >

Vlivem pandemie a následného nouzového stavu na jaře jezdilo méně řidičů. Nebylo tak mnoho příležitostí pro dopravní nehody. Tento pokles v dopravních nehodách byl zaznamenán jak u nás, tak v zahraničí. Škody na majetku a na zdraví však navzdory tomu rostou.

Průměrná škoda na majetku dosahuje 6 %, zatímco růst nároků újmy na zdraví představuje 4,6 %. To činí 44 000 Kč u průměrné škody na majetku a 380 000 Kč u průměrné škody na zdraví. Je důležité mít sjednané pojištění vozidla, protože jinak pojišťovna tyto částky nehradí.

V druhé vlně pandemie podle ČKP nebyl zaznamenán velký propad intenzity v individuální dopravě. Spíše se odhaduje, že v rámci opatření bude optimálnější využívat individuální dopravu místo veřejné. Tím však také stoupá riziko vzniku více dopravních nehod.

Dle ČKP není růst pojistného tak intenzivní jako růst škod. Naopak se mezi cenami pojistného a cenami způsobených škod stále rozevírají pomyslné nůžky. ČKP odhaduje, že řešené případy dosáhnou až na částku 16 miliard Kč.

TIP: I když povinné ručení zdražilo, stále je možné najít si to nejlevnější povinné ručení na trhu pro aktuální kalendářní rok.

I v roce 2021 by řidiči měli očekávat růst ceny, jelikož povinné ručení se stěží zaplatí. Výše škod roste a ceny za tento typ pojištění stále zaostávají, což znamená pouze jediné východisko – zdražení. Tomu napovídá i pohyb cen na začátku roku – povinné ručení z ledna na únor zdražilo o 62 Kč.

Česká kancelář pojistitelů (ČKP) uvádí, že povinné ručení letos vzrostlo o 2,9 %.
Česká kancelář pojistitelů (ČKP) uvádí, že povinné ručení letos vzrostlo o 2,9 %.

Kvůli neustálému zdražování by mladí lidé měli vědět o povinném ručení pro studenty. Pojišťovny sice neposkytují žádné zvláštní slevy, existuje však řada způsobů, jak studenti mohou na zákonném pojištění jednoduše ušetřit.

Momentálně je u nás pojištěno asi 8,5 milionu vozidel

Aktuálně je v České republice pojištěno zhruba 8,5 milionu vozidel. Firmy, které pocítily dopad mimořádných opatření, dočasně odhlásily momentálně nepoužívaná vozidla z registru. Klesl tak počet pojištěných vozidel tahačů a autobusů pro dálkovou přepravu

Stále však roste počet pojištěných osobních automobilů. U tzv. „osobáků“ je škodní frekvence 3,4 %. To znamená, že ročně škodu způsobí průměrně 34 klientů na 1000 pojištěných vozidel. Tato frekvence je však mnohem vyšší u rizikových klientů.

Téměř každý pátý motorista ve věku 18 let způsobí během roku dopravní nehodu. U rizikových klientů tak frekvence dosahuje 19 %. Mimo pojištěná vozidla vznikají i nepojištěné škody. Nejvíce nepojištěných škod takovými vozy způsobí majitelé z Karlovarského a Ústeckého kraje.

TIP: Povinné ručení není to samé jako havarijní pojištění. Havarijní pojištění není povinné a na rozdíl od povinného ručení kryje i viníka autonehody. Existují však i další důvody, proč mít sjednané havarijní pojištění.