Povinné ručení se stěží zaplatí – zrychlí tempo zdražování?

Momentální průměrná cena povinného ručení je na jedné z nejnižších částek za poslední dobu, Česká kancelář pojistitelů však vyhlíží budoucí vzestup. Tento článek může posloužit jako varování o zvyšování cen povinného ručení během následujícího roku. Co za tím stojí?

Již zmíněná Česká kancelář pojistitelů je profesní organizací pojišťoven, která ještě na konci minulého roku vydala ve spolupráci s Českou asociací pojišťoven přehled o vývoji cen na trhu s povinným ručením.

Z tohoto dokumentu lze vyvodit jednoznačný závěr v podobě očekávaného vzrůstu cen, za které si řidiči budou moci toto zákonné pojištění vozidel sjednat. Pro motoristy tato situace vypadá nepříznivě, avšak podobně na tom jsou momentálně pojišťovny.

Nepřehledné nabídky? Srovnávač povinného ručení vyhodnotí tu nejoptimálnější volbu.

Srovnat ceny povinného ručení >

Aktuální situace na trhu

Povinné ručení je v České republice stanoveno zákonem a jeho sjednání tedy představuje pro všechny řidiče naprostou povinnost.

Pojišťovny však kvůli rostoucím škodám nezažívají nejsilnější období, a to i přes fakt, že se na pojistném v České republice vybere téměř 26 miliard Kč. Nicméně dražší a sofistikovanější opravy pro pojišťovny znamenají vyšší náklady a pojišťovací byznys se tak mnohdy nemusí vyplatit.

Leckomu by se taková suma mohla zdát až astronomická, avšak je zapotřebí přihlédnout na náklady, které pojišťovny v souvislosti s pojistnými událostmi a povinným ručením obecně, musejí vynaložit.

TIP: V případě, že majitel vozu shání nejlevnější povinné ručení pro aktuální kalendářní rok, je dobré zjistit, jaké je nejlevnější povinné ručení aktuálně na trhu.

Výše vyplacených škod dosahuje hodnoty 16 miliard Kč, tím však výčet nákladů nekončí. Pojišťovny dále financují vyplácení likvidátorů, makléřů či jiných zprostředkovatelů a v neposlední řadě povinné odvody.

V konečném součtu tak tyto společnosti vynaloží dalších 9 miliard Kč na právě zmíněné položky. Taková situace vede mnohdy k záporné bilanci, což značí, že pojišťovací byznys nemusí vždy pouze prosperovat.

Rovněž by nemělo zůstat opomenuto, že situace, kdy poměr pojistného a vyplacených škod přesahuje 60 %, již pro pojišťovny nepředstavují zisk.

Průměrná cena za povinné ručení se ještě ke konci minulého roku držela na částce 3 066 Kč a pojištěno by v České republice mělo být přes 8 milionů aut. V únoru 2021 již cena dle POVIndexu byla na 6682 Kč, v březnu ovšem povinné ručení o 160 Kč zlevnilo.

Povinné ručení představuje nezbytnost pro všechny řidič, jelikož je stanoveno zákonem.

Proč ceny porostou?

Jednoduchými propočty můžeme zjistit, že částky vybrané na pojistném již pomalu nestačí na výplaty škod.

Většina řidičů vždy touží o sjednání toho nejlevnějšího povinného ručení, přičemž právě samotné pojišťovny byly nuceny nabízet tento typ pojištění za co nejpříznivější ceny. Dělo se tak v rámci konkurenčního boje a částky vybrané na pojistném tak nebyly nikterak závratné.

Stejnou situaci lze očekávat i ve stále probíhající koronavirové době. Na druhé straně však dochází k růstu cen oprav, jelikož většina aut již disponuje sofistikovanější výbavou, která je zkrátka na opravu dražší.

Ani nižší mobilita obyvatel a tedy i celé infrastruktury nevedla k dalšímu snižování, a tak by se všichni motoristé měli připravit na rostoucí cenu povinného ručení.

Jednotlivé pojišťovny budou v následujících měsících s velkou pravděpodobností upravovat své nabídky, a proto bude složité vybrat tu nejoptimálnější. K tomu mohou řidiči využít například kalkulačku povinného ručení.

Právě na začátku roku 2021 již k určitým cenovým pohybům došlo. Dle POVIndexu povinné ručení z ledna na únor zdražilo, a to v průměru o 62 Kč.

S kalkulačkou povinného ručení má řidič přehled o nejlepších nabídkách.

Spočítat cenu povinného ručení >

Kde si sjednat povinné ručení?

Každá instituce se snaží získat klienty na svou stranu výhodnou výší bonusů, pojistných limitů, malusů nebo slev za bezeškodní průběh. Nespočet pojišťoven rovněž přidává slevu za online sjednání povinného ručení.

Pojištění vozidla v balíčku současně s havarijním pojištěním může u některých společností znamenat další případnou slevu. Motoristé mohou využít srovnávač i pro tento typ pojištění, a to v podobě kalkulačky havarijního pojištění.

Výše ceny, kterou chce řidič na povinné ručení vynaložit, je samozřejmě na každém řidičovi, a proto je vhodné projít nabídky jednotlivých společností, a nebo využít již zmíněný srovnávač povinného ručení.

Pro lepší přehled lze přečíst recenze jednotlivých společností, přičemž mezi nejznámější poskytovatele patří:

Výše uvedené kalkulačky vycházejí z nabídek těchto pojišťoven, avšak ve své databázi jich mají nespočet.

Cena za odškodné se za poslední dekádu téměř zdvojnásobila, naopak ceny povinného ručení měly opačnou tendenci. I proto by tedy řidiči měli zůstat v pozoru a s největší pravděpodobností očekávat růst cen.