Dovolená na Kanárských ostrovech – jak ušetřit a co neminout

Týden nebo čtrnáct dní strávených někde v exotice láká stále více Čechů. Ne každý ale má na to, aby jel třeba do Thajska. Přitom exotické prostředí nabídnou i Kanáry a co víc, příjemně je tam i o Vánocích a navíc se dá na celém pobytu i dost ušetřit.

Evropské prostředí nedaleko afrických břehů

Malebné ostrovy náležící ke Španělskému království, které nabízí bohatý noční život, množství památek, malebnou přírodou a především stálé klima. Tak nějak zní jednoduchá definice Kanárských ostrovů.

Toto místo jistě zaujme i ty, kdo si rádi dopřejí exotiku, ale s evropskými standardy zároveň. Díky tomu, že na Kanárech neproběhla dekolonizace a zůstaly pod správou Španělska, čeká zde na turisty vysoký standard služeb a kvalitní infrastruktura. Rozhodně tedy není nutné obávat se rozbitých chodníků, jako třeba v Bulharsku nebo ulic plných odpadků. Taktéž zde návštěvníci nenajdou ani slumy ani chudinské čtvrti s vysokou kriminalitou. Jedná se tedy o kvalitní „evropské“ prostředí, i přesto, že mnohem blíže je odsud do Afriky než na evropský kontinent.

Na Kanáry bez cestovky

První a zásadní možností, jak výrazně ušetřit na celém pobytu je nejet s cestovní kanceláří. Nejen, že tyto společnosti si z celkové částky uzmou nemalý zisk, ale navíc jejich klient je omezen spousty pravidel, která při pobytu musí dodržovat. Pokud se chce třeba jet podívat na jiný ostrov, jsou zákazníkovi vnucovány fakultativní výlety od dané cestovky, samozřejmě výrazně předražené. Přitom, pokud by využil služeb některé z místních společností, stál by ho výlet třeba o polovinu méně.

Let s přestupem už od 3 000 korun

Pokud se zájemce rozhodne jet na vlastní pěst, musí si celou dovolenou a hlavně cestu tam i zpět důkladně naplánovat. Zejména velkou pozornost je nutné věnovat nákupu letenek. Ten, kdo chce využít přímého letu, může si vybrat ze služeb dvou společností, a to Smartwings a ČSA. V případě cesty letadlem bez přestupu není potřeba se o nic starat, prostě se jen nastoupí v Praze a vystoupí v Las Palmas. To je výhodné zejména pro rodiny s malými dětmi či pro seniory, ale moc ušetřit se na tomto způsobu cestování nedá.

Ten, kdo se chce dostat na Kanárské ostrovy co nejlevněji, by měl využít možnost letu s přestupem na některém z mezinárodních letišť. Cesta se díky tomu sice protáhne, ale zase se dá ušetřit až 2 000 korun, které se pak dají utratit za něco smysluplnějšího, než právě za letenku.

Pojištění přes internet šetří čas i peníze

Jednou z věcí, na kterou se, před cestou na Kanárské ostrovy i kamkoliv jinam, nesmí nezapomenout, je sjednání pojištění cesty do zahraničí. V současné době platí, že nejlepší cestovní pojištění, je to, které je sjednané přes internet pomocí online srovnání cen. Někteří cestovatelé samozřejmě nutnost pojistit se stále podceňují, ale vyplatí se neriskovat. Bohužel i na obyčejné dovolené může dojít k úrazu nebo zdravotnímu problému, které si ošetření vyžádá. Pokud je cestovatel bez pojištění, musí vše uhradit z vlastní kapsy.

Včasná rezervace hotelu a využití slev

Jednou z posledních důležitých věcí před odjezdem je zajištění kvalitního ubytování. Ten, kdo za něj nechce dá přemrštěnou částku by se měl po vhodném hotelu poohlížet co nejdříve. Za sjednání noclehu s několikaměsíčním předstihem hoteliéři často poskytnou výraznou slevu. Cestovatel se tím taktéž vyhne riziku, že budou všechny ubytovací kapacity plné a volný pokoj nesežene.

Kromě toho se vyplatí vyzkoušet i různé slevy. Tak například držitelé karty ISIC mohou výrazně ušetřit na cestovním pojištění pro studenty i na nákupu letenek u některých leteckých společností. Vydělat na pobytu mohou i větší skupiny osob, které cestují společně. Například rodinné cestovní pojištění vyjde daleko levněji, než pojištění jednotlivce. Podobně to funguje i v případě ubytování.

Na Kanárech si každý přijde na své

Dovolená právě na Kanárských ostrovech se vyplatí i proto, že si zde úplně každý najde něco, co ho bude bavit. Aby taky ne, vždyť celé území tvoří sedm různorodých ostrovů, z nichž každý nabízí něco jiného, ale vždy zcela unikátního.

Krásné pláže i velryby, to je Gran Canaria

Tento, během turistické sezóny nejvíce navštěvovaný ostrov, nabídne svým návštěvníkům vše, nač si vzpomenou. Základem pobytu u moře je pro mnohé lenošení, relax a koupání. Právě toho si mohou zájemci užít do sytosti například na vyhlášené pláži Amadores, kam se sjíždí lidé z celého ostrova. Návštěvníci se zde kromě koupání mohou soustředit i na pozorování velryb.

Ti, které lenošení na pláži omrzí, mohou zamířit do vnitrozemí ostrova k Pico de las Nieves, která je nejvyšším bodem Gran Canaria. Celá tato oblast je jako stvořená pro pěší turistiku i náročné horské túry. Příznivci trekkingu by si před cestou do hor měli sjednat pojištění extrémních sportů, neboť o případné úrazy zde nemusí být zrovna nouze.

Lanzarote si oblíbil i král

Ten, kdo by neměl minout tento tajuplný ostrov, jsou milovníci přírody. Lanzarote byl vyhlášen za biosferickou rezervaci UNESCO, a to zcela právem. Právě zde se nacházejí hluboké jeskyně, pestrobarevné zahrady s malými úrodnými políčky, kaktusová pole a více než 300 sopek. Lanzarote je místem tak úchvatným, že rezidenci si zde nechal vybudovat i španělský královský pár, a proto rozhodně stojí za návštěvu.

Největší evropský karneval na Tenerife

Jedná se o největší z ostrovů a zároveň administrativní i správní středisko celé oblasti. Za návštěvu stojí zejména hlavní město Santa Cruz de Tenerife. To je vyhlášené zejména pro svůj noční život, a tak jeho návštěvu ocení zejména studenti a teenageři. Jednou z nejkrásnějších akci, která se ve městě koná, je každoroční karneval. Kromě něj je možné navštívit i národní park Teide, který je součástí světového dědictví UNESCO.

Fuerteventura nadchne surfaře

Kdo chce strávit dovolenou na nejkrásnějším z ostrovů, měl by zamířit právě na Fuerteventuru. Nejkrásnější pláže celých Kanárských ostrovů se nacházejí právě zde. O zážitky nebudou ochuzeni ani milovníci koupání bez plavek, neboť v jižní části ostrova se nacházejí i nudistické pláže, které by ve Španělsku hledali obtížně. Zrovna tak si Fuerteventuru zamilují příznivci vodních sportů, zvláště windsurfingu. Ten, koho sport příliš nebere mezitím může navštívit malebná městečka s množstvím barů, restaurací a nočních podniků.

La Palma potěší milovníky astronomie

Díky své malé rozloze a zároveň velkému množství hor se prý jedná o nejstrmější ostrov na světě. Stejně tak je to jedno z nejlepších míst na pozorování hvězd, a proto zájemci o astronomii mohou navštívit observatoř Roque de los Muchachos. Milovníci historie by neměli v žádném případě vynechat návštěvu hlavního města ostrova – Santa Cruz de la Palma. To své návštěvníky okouzluje malebnými uličkami se spoustami obchůdků, kaváren, restaurací a kostelem z 15. století.

Krásnou přírodu i klid nabízí La Gomera

La Gomera je impozantní ostrov s rozeklátými horami, hlubokými kaňony a terasovitými políčky. Za návštěvu stojí především Garajonay tvořený hustým vavřínovým lesem, který je ideálním místem, jako stvořeným pro krátké procházky i náročnější túry. Vzhledem ke klidné atmosféře, která zde panuje potěší pobyt především starší osoby. Ty mohou vyzkoušet pojištění pro seniory s množstvím výhod a zajímavých slev. Za ušetřené peníze se pak vyplatí přivést svým známým například palmový med, který je pro La Gomeru tak typický.

El Hierro je ráj potápěčů

I když je ze všech ostrovů nejmenší, má přesto svým návštěvníkům co nabídnout. Za návštěvu stojí například hlavní město ostrova – Valvedere – jenž je často celé zahaleno do mlhy. Kromě něj se vyplatí neminout ani Sabinosu, místo s léčivým pramenem, jehož účinky prý blahodárně působí na lidský organismus. Taktéž ten, kdo miluje podmořský život, by se měl vydat právě sem. Se svými podmořskými útesy a skalisky je El Hierro ideálním místem pro potápění.