Cestování se psem v autě po Česku i do zahraničí – velký manuál

Cestování se v poslední době těší velké oblibě. Otázkou je, co dělat s domácími mazlíčky v době, kdy rodina opouští domov. Někteří volí psí hotely nebo hlídání u příbuzných, jiní se cestování se psem nebojí a chlupatého člena rodiny berou na výlet s sebou. Jak cestovat se psem v autě? A jak převážet psa v autě?

Na cestování se psem v autě se musí každý náležitě připravit. Přeprava psů v autě není jen tak a musí se respektovat potřeby, které zvíře má. Převoz psa v autě navíc podléhá dopravním předpisům, což páníčci bohužel často nevědí. Jak tedy bez obav vyrazit se psem do zahraničí? A jak přepravovat psa v autě nejsnadněji?

Na cesty do zahraničí je nezbytné pojistit sebe i své čtyřnohé miláčky.
Mám zájem o cestovní pojištění od 7 Kč na den >

Cestování se psem

Prvním krokem je zvážit, zda je opravdu vhodné brát s sebou psa na dovolenou. Chovatelé často nechtějí své psi opustit, ne vždy je však dovolená se psem rozumným rozhodnutím.

Dlouhé a namáhavé cestování autem po Evropě může být pro psa příliš náročné. Překážkou mohou být i další faktory, jako je zákaz psa v hotelu, přílišné horko či zima v dané destinaci nebo přísné podmínky vstupu do země.

Při rozhodování o tom, zda se vyplatí cestování se psem do zahraničí, je vždy klíčové také stáří a zdravotní stav psa. Je nutné vzít v potaz především to, zda se čtyřnohému příteli bude vůbec na dovolené líbit. Cestování autem po Evropě může být totiž pro psa vyčerpávající a značně stresující.

Pojištění psa do zahraničí

Léčbu zdravotních komplikací, které mohou při vzdálenějších cestách nastat, hradí pojištění psa do zahraničí. Bez řádného pojištění by se nemělo se psem do zahraničí vůbec vyrážet. Díky online srovnávači pojištění do zahraničí je možné cestovního pojištění pro zvíře pořídit velmi rychle a za výhodné ceny.

Pes je skvělým společníkem, vždy je však nutné zvážit, jestli pro něj nebude dovolená stresující.

Pojištění psa do zahraničí pokrývá případné náklady na veterinární léčbu nebo také škody způsobené psem. Vyplatí se rovněž sjednat si havarijní pojištění, protože cestování se psem v autě může být rizikovou záležitostí.

Pojišťovny však obvykle stanovují určité podmínky pro získání cestovního pojištění pro psa do zahraničí. Lze ho sjednat pouze pro turistickou cestu a do určitého věku zvířete, u většiny pojišťoven je to 8 – 10 let. Svou roli hraje také zdravotní stav psa. Určitě se však nevyplácí cestovní pojištění podceňovat.

Plánujete vyrazit se psem do zahraničí? Nezapomeňte na cestovní pojištění.
Najít to nejlevnější cestovní pojištění >

Cestovní pas pro psa – cena

Každé zvíře potřebuje pro cestování do zahraničí cestovní pas. Evropská Unie zvolila takto přísné podmínky, aby zamezila nelegálnímu obchodu se zvířaty. Po cestování se psem do zahraničí je tak potřeba, aby zvíře splňovalo následující podmínky:

  1. platný cestovní pas pro psa
  2. očkování proti vzteklině
  3. identifikace mikročipem

Při cestování po EU jsou většinou vyžadovány právě tyto tři podmínky. Každého páníčka jistě oprávněně zajímá, jaká je cena cestovního pasu pro psa. Nejedná se o žádnou závratnou částku, ceny se pohybují okolo 400 Kč.

Neoblíbenější prázdninovou destinací je pro Čechy jednoznačně Chorvatsko. Jelikož je tato přímořská země od roku 2013 členem EU, platí pro něj výše uvedená pravidla bez rozdílu. Se psem do Chorvatska se tak majitel musí vydat pouze s platným cestovním pasem pro psa, očkováním proti vzteklině a řádnou identifikací.

Pes v autě – předpisy

Mnoho pejskařů dopravní předpisy příliš neřeší, svého čtyřnohého miláčka jednoduše posadí na sedadlo spolujezdce a vyrazí na cestu. Mnoho z nich si však neuvědomuje, že mohou snadno dostat pokutu či ohrozit ostatní účastníky dopravy. Před cestou se psem do zahraničí se tak vyplatí zjistit, jaké předpisy pes v autě nesmí porušovat.

Silniční zákon říká, že při přepravě psa musí řidič dodržet dvě kritéria. Za prvé musí zajistit bezpečnost přepravovaného zvířete a za druhé ho zabezpečit tak, aby neohrožovalo ostatní osoby v motorovém vozidle.

Pes v autě – co říká zákon?

Pes v autě musí být tedy dle zákona řádně zajištěn. Běžnou praxí pro přepravu psů v autě je umístit zvíře na klín, nebo pod nohy spolujezdce, což se všeobecně považuje za dostačující. Horší případ však nastane, je-li řidič se svým psím miláčkem ve vozidle sám.

Přeprava psa v autě není jen tak, je třeba dodržovat předpisy.

Při cestování se psem v autě je nutné psa důkladně zabezpečit, jinak by se dotyčný pravděpodobně pokutě nevyhnul. Přeprava psa v autě tak vyžaduje jeho bezpečné připoutání či zajištění v nákladním prostoru. Pokud řidič takto neučiní, může dostat pokutu až 2 000 Kč.

Pes v autě může být příčinou dopravní nehody. V zahraničí hrozí také poškození auta přírodními vlivy či krádež.
Mám zájem o havarijní pojištění vozidla >

Nejde však jen o peníze. Motivací, proč psa zajistit, je také bezpečnost. Volně pohybující se pes v autě, ač je normálně klidný a poslušný, může snadno způsobit dopravní nehodu. Pro případ jakékoliv nehody je třeba mít sjednané pojištění auta. Při případném nárazu pak zvíře může vylétnout předním oknem ven a přitom vážně zraní sebe i ostatní pasažéry.

Převoz psa v autě – nejčastější způsoby

Než riskovat vysoké pokuty, nebo i vážná zranění, je mnohem lepší se na přepravu psů předem připravit a v autě je zabezpečit.

Zároveň se vždy vyplatí mít sjednané pojištění vozidel a cestovní pojištění do zahraničí. Samozřejmostí pro cesty do autem po Evropě je povinné ručení.

Jak tedy přepravovat psa v autě? Vhodných a bezpečných způsobů pro převoz psa v autě existuje hned několik.

Postroj na pás

Jedním z nejčastějších způsobů, jak převážet psa v autě, je postroj na pás. Jedná se o relativně bezpečný a navíc velmi levný způsob přepravy. Výhodou také je, že na kšíry si velmi rychle zvykne i malé štěně. Kvalitní postroje se pak dají používat nejen při převozu psa v autě, ale třeba i při běžném venčení nebo při pobytu na cvičáku.

K postroji patří ještě silný pás, který se připne ke klasickému bezpečnostnímu pásu ve vozidle, čímž se zvíře zajistí. Cena je velmi nízká, a levnější postroje se dají pořídit již kolem 500 Kč.

Síť či mříž do auta

Zatímco u menších psů si majitel bohatě vystačí s postrojem nebo s dekou, větší plemena je nutné převážet jedině v zavazadlovém prostoru. Síť i mříž jsou vhodné zábrany pro přepravu psa v autě, protože nedovolí zvířeti, aby se dostalo do přední části vozidla a obtěžovalo posádku.

Na druhou stranu se však pes může volně pohybovat, což pro něj při nehodě může skončit fatálně. Podle některých zkoušek navíc síť, nemusí při nárazu těžšího psa vydržet. Pro přepravu psa v autě se tak vyplatí spíše kovová mříž, jejíž ceny se pohybují od 1000 Kč až do 20 000 Kč.

Psí autosedačka

Dalším způsobem, jak přepravovat psa v autě je psí autosedačka. Tomuto zařízení se také někdy říká ochranné lůžko, a to proto, že slouží hlavně k ochraně samotné autosedačky před ušpiněním. Pořízení taktéž nevyjde příliš draho, levnější typy se dají sehnat již za 600 Kč.

Při samotném střetu s jiným vozidlem je však její hodnota sporná, a proto se vyplatí kombinovat autosedačku s mříží nebo sítí.

Přepravní box

Elegantním a vhodným řešením pro převoz psa v autě, které pomáhá ochránit psa i majitele, je přepravní box. Pořídit se dá od 1 500 korun. Jeho výhodou je především to, že nejen, že zvířeti zabrání pohybovat se po kabině, ale navíc čtyřnohý miláček nemůže ani umazat sedadlo pod přepravkou.

Ať už pes v autě cestuje jakkoliv, vždy musí být řádně zajištěn.

Přívěsný vozík

Jednou z nejdražších variant přepravy zvířat je pořízení přívěsného vozíku. Tato varianta se používá hlavně při převozu větších plemen a vyjde také dost draze, v průměru na 100 000 Kč.

Výhodou je kromě bezpečnosti také to, že zvíře nemůže nijak poškodit interiér vozidla, případně se v něm může převážet i více psů. Motoristé by taktéž neměli zapomínat na nákup kvalitního tažného zařízení, bez kterého se v tomto případě přepravy zkrátka neobejdou.

Cestování se psem do zahraničí

Jízda autem se čtyřnohým miláček po Česku po splnění kritérií, není nic složitého. Horší je to však při cestování se psem do zahraničí. Ve většině evropských destinací, kam na dovolenou lidé míří, jsou naštěstí předpisy podobné. I tak je ale nutné, dát si pozor.

Ať již cestujete se psem či bez, nezapomínejte na cestovní pojištění.
Mám zájem o cestovní pojištění od 7 Kč na den >

Při cestování pojištěným automobilem se psem do zahraničí, by majitel neměl zapomenout na potvrzení od veterináře o tom, že je pes zdravý. Dokument nesmí být starší než tři dny. Zároveň, jak již bylo řečeno, je nutné mít psí pas v cizině neustále u sebe. Zejména při cestování se psem do Chorvatska jsou celníci při kontrolách zvířat velmi důslední.

Pozor je potřeba dát i na pravidelné přestávky, a především na teplotu ve vozidle, neboť pes může být brzy dehydratovaný. Aby celou cestu prožil klidněji, je také možné veterináře požádat o léky na uklidnění.