Česká kancelář pojistitelů se připojuje k Milostivému létu – co to znamená pro dlužníky?

Česká kancelář pojistitelů, která spravuje poplatky nepojištěných řidičů, rozhodla o odpuštění dluhů za neplacení povinného ručení. Odpuštění dluhů se týká konkrétně těch, kteří spadli do exekuce před čtyřmi a více roky.

Česká kancelář pojistitelů (ČKP) je organizací, která vymáhá poplatky od nepojištěných řidičů. Pokud řidiči neplatí zákonné pojištění vozidla a nezaplatí ani příspěvek ČKP, vzniká jim u kanceláře dluh. Díky institutu milostivého léta by se dlužníci mohli dluhů zbavit.

Milostivé léto se v případě ČKP vztahuje na řidiče, jejichž dluh pochází z úhradové povinnosti a zároveň je také exekučně vymáhán čtyři roky či déle. Jedincům se dluh za neplacení povinného ručení odpustí v případě, že zaplatí jistinu a poplatek.

Poplatek činí 907,5 Kč exekutorovi za zastavení exekuce. Možné odpuštění dluhů se v případě ČKP týká až 18 tisíc případů v objemu až 190 milionů korun.

Z jakého důvodu ČKP dluh odpustí? Původně by se Milostivé léto mělo týkat jen dluhů u veřejnoprávních institucí, jako jsou např. dopravní podniky nebo ČEZ. K institutu se však postupně připojují i další společnosti, jako jsou např. nebankovní instituce či banky.

Oproštění či úlevu od zadlužení je tak možné hledat u následujících společností:

V případě bank a nebankovních společností si milostivé léto a jeho podmínky každá instituce upravuje dle sebe. Více o úvěrech a bankách i nebankovních společnostech nabízí např. internetový portál Navigátor Úvěrů.