Cena ojetých aut loni stoupla v průměru o 5 % na 235 000 Kč

Asociace obchodu ojetými automobily sdělila, že průměrná cena ojetých automobilů se za loňský rok na tuzemském trhu zvýšila o 5 % na necelých 235 000 Kč. Mezi nejprodávanější se řadila auta s dieslovými motory, jejichž nájezd dosahoval 162 000 kilometrů, a s průměrným stářím 9 a půl roku. Co tento růst cen způsobilo?

Na českém trhu došlo kvůli různým restrikcím a dalším opatřením k většímu poklesu prodeje ojetých vozidel. Počet prodaných ojetin se snížil odhadem o 53 000 vozidel, přičemž celkový počet prodaných kusů dosahoval 707 000 aut. Z toho až polovina představovala automobily dovezené ze zahraniční.

Před koronavirovou krizí se průměrná doba prodeje ojetiny pohybovala kolem 85 dní, avšak v důsledku platných nařízení se tato doba prodloužila celkem o 15 dní. Tato opatření zapříčinila také fakt, že Češi se naučili více nakupovat vozidla po internetu.

Změna v nákupčím chování, co se automobilů týče, nastala také v preferencích jednotlivých typů. Stále stoupá zájem o prostornější vozidla s dostatečným zavazadlovým prostorem, mezi něž se řadí čím dál oblíbenější SUV a klasické kombi.

Povinné ručení tvoří základní výbavu každého auta. Nejlepší cenu lze získat pomocí kalkulačky.
Spočítat cenu povinného ručení >

Roste zájem o hybridy

Více jak polovinu prodaných ojetin stále tvoří auta s naftovými motory, konkrétně se jedná až o 55 %. Čeští řidiči však začínají uvažovat více ekologicky a mnoho z nich tak postupuje k nákupu tzv. hybridů. Taková auta využívají při své činnosti více než jeden zdroj energie, zpravidla se jedná o spalovací motor a elektromotor.

Pravděpodobně největší značkou na tomto trhu je Toyota. Ta prostřednictvím své dealerské sítě prodala v loňském roce 1056 vozů, což stále není nikterak velké číslo, nicméně v rámci prodejů všech Toyot šlo o 40 %.

Jelikož se jedná o značně specifický typ automobilu, zájemci o koupi takové ojetiny většinou kontaktují prověřené dealery. Zde se lze s jistotou dopátrat skutečného původu vozidla, přičemž zájemci si svůj nový vůz mohou vyhledat také online, což pouze potvrzuje nárůst v oblibě nakupování aut po internetu, zejména na aukčních portálech.

Zájem o hybridní automobily neustále roste.

Aukce aut jsou zajímavou alternativou prodeje, jelikož nejsou místně omezeny. Kvůli omezení pohybu tak obliba v internetových dražbách stále roste. Přihazovat mohou zájemci z celé České republiky, čímž prodejce zvyšuje svou šanci na prodej auta. Tyto aukční portály navíc prodejci zajišťují veškerou administrativní podporu.

Za uplynulý rok se dokonce prodej aut online formou zvýšil na tisíce kusů. I ti největší prodejci v době před první vlnou pandemie prodávali nanejvýše několik kusů vozidel měsíčně.

Koupi ojetého vozu lze také financovat i přes půjčku na auto.

Přístup k nákupu ojetin se mění

Koronavirus mnoha lidem způsobil značné propady v příjmech, a tak se pochopitelně s časem mění i přístup k nákupu ojetin. Kvůli zhoršené finanční situaci přístup k nákupu vozidla změnilo až 54 % kupujících.

Zároveň roste doba, po kterou si zájemci nová auta vybírají. Určitá ekonomická krize však zapříčinila také to, že nakupující se více zajímají o původ vozu a jeho další parametry, což zajisté představuje naopak pozitivní posun. Lidé se zkrátka více bojí, že se mohou stát obětí podvodu, nicméně zvýšená opatrnost rozhodně v tomto případě není na škodu.

Na důkladnější prověření historie daného vozidla se zaměřuje třetina řidičů. Podvody se stočenými tachometry nebo zatajenou havárií jsou stále běžné a mnoho nezkušených nakupujících se tak může při koupi auta spálit.

Zájemce při koupi čím dál více zajímá detailní historie vozu. Obzvlášť, pokud se jedná o vozidla dotažená ze zahraničí.

Na co si dát při koupi ojetiny pozor

Opatrnosti není nikdy nazbyt, což platí i v případě koupi ojetého vozidla. Jak již bylo řečeno výše, podvody při prodejích se stále dějí a jsou naprosto běžné. Pokud si tedy člověk nekupuje auto od prověřeného bazaru, je vhodné dodržovat několik základních kroků, aby došlo k co nejbezpečnějšímu pořízení.

Základní věci, o které by se měl člověk zajímat, jsou následující:

  • technický stav vozidla
  • technický průkaz
  • servisní knížka
  • historie vozidla
  • cena

Dále je zapotřebí dát si pozor na správně sepsanou kupní smlouvu. Na internetu existují různé užitečné vzory ke stažení, kde lze zdarma najít právě i vzor kupní smlouvy na auto. Její náležité prostudování je pak dalším klíčovým faktorem.

Sjednejte si povinné ručení až o 50 % levněji, a to díky online kalkulačce.
Propočítat cenu pojištění >

V předmětu smlouvy by neměly chybět informace jako počet ujetých kilometrů, počet klíčů, VIN kód, stav karoserie auta a podobně. Člověk by rovněž neměl zapomínat na technickou kontrolu. V roce 2021 se platnost STK aut prodlouží o 10 měsíců, nicméně absolvování technické kontroly by člověk neměl odkládat. Návod, jak se připravit na STK, provozovatele auta náležitě připraví.

Nadále je nutné provést změnu v registru vozidel, kde probíhá odhlášení vozidla či naopak přihlášení vozidla. Změna údajů o majiteli daného vozu musí proběhnout nejdéle do 10 dnů od uzavření smlouvy. Na úřad obce s rozšířenou působností se dostaví obě strany, nebo pouze jedna z nich. V takovém případě je však nutné sepsat i plnou moc k přepisu vozidla.

U přepisu auta daná osoba dokládá další požadované dokumenty, mimo jiné protokol o evidenční kontrole. V neposlední řadě je nutné uhradit poplatek ve výši 800 Kč.

Prodej auta lze učinit i s plnou mocí k přepisu vozidla.

Nezapomenout na pojištění

Ať už se jedná o vůz nový, nebo ojetý, bez pojištění vozidla se člověk zkrátka neobejde. Proto by jeho další kroky měl vést do některé z pojišťoven. V současné době je však fyzický kontakt značně omezen, avšak sjednání povinného ručení nebo havarijního pojištění lze učinit také online.

Právě online kalkulačka povinného ručení dokáže při sjednání ušetřit i několik procent z částky. Jelikož se jedná o zákonné pojištění vozidel, bez jeho sjednání řidič na pozemní komunikace nesmí. Doklad o sjednání tohoto pojištění auta se nazývá zelená karta, kterou člověk předkládá i při již zmiňovaném převodu auta.

Pokud člověk stojí na straně prodejce ojetiny, zajímat ho bude spíše výpověď povinného ručení. S prodejem automobilu musí člověk svému pojistiteli zaslat smlouvu jako důkaz. Mnoho pojišťoven na svých stránkách poskytuje vzor výpovědi pojistné smlouvy, čehož mohou prodejci využíti pro usnadnění administrativních kroků.

Kalkulačka havarijního pojištění pak slučuje pro případné zájemce nabídky většiny pojišťoven. Na českém trhu jich operuje hned několik, přičemž mezi často využívané patří například Allianz, Kooperativa, ČPP, ČSOB pojišťovna, Direct pojišťovna nebo pojišťovna PVZP.