Chystáte se do Benátek poprvé? Vyzkoušejte našeho průvodce a objevte ta nejzajímavější místa v nejpohádkovější italské metropoli

Italské Benátky jsou jedním z nejkrásnějších měst v této úžasné zemi a slouží jako častý cíl čerstvě zamilovaných párů. Aby taky ne, vždyť co může být romantičtější než projížďka na květinami vyzdobené gondole historickým centrem Benátek.

Benátky, italsky Venezia, patří mezi nejúchvatnější města, a to nejen v Evropě, ale i po celém světě. Jejich věhlas dalece přesahuje hranice Itálie, a díky tomu, kolik krásných míst a památek mohou svým návštěvníkům nabídnout, není divu, že ročně se sem vypraví až 20 milionů lidí.

Nejvíce turistů sem míří samozřejmě brzy z jara, kdy mohou vidět slavný karneval v Benátkách. Díky svému úchvatnému provedení, stovkám masek i hojnému počtu návštěvníků se hravě vyrovná jarnímu festivalu v Riu, který ročně navštíví stovky tisíc lidí.

Benátky letecky či autobusem

Nejlevnějším, ale také nejméně pohodlným způsobem dopravy do Benátek, je dálkový autobus. Velkou nevýhodou jsou časté zácpy na dálnicích, díky nimž se často cesta protáhne až na osm hodin.

Nejrychlejší je samozřejmě letecká přeprava. Z Prahy na benátské letiště Treviso navíc let trvá jen jednu hodinu, což je ideální zejména pro rodiny s dětmi. Ceny letenek se pohybují od 1 000 do 3 500 korun, podle toho, kdy se do Benátek chystáte.

Do Benátek autem

V současné době je také velmi populární cesta do Itálie vlastním autem. Tento způsob je obvykle rychlejší než využití autobusu a pasažéři mají větší pohodlí. Cestu si lze zorganizovat přesně podle sebe a zastavovat dle vlastních potřeb.

Oproti letadlu má cestování do Benátek autem tu výhodu, že člověk není limitován množstvím zavazadel. S úsporným vozem plným například party přátel, kteří se složí na palivo, navíc vyjde velice levně.

Nicméně je při výletu do Benátek autem potřeba počítat s tím, že vůz bude muset zůstat na pevnině. Do centra města na lagunách je totiž vjezd zakázán.

Hotel vyjde draho, pojištění naopak levně

S cenami ubytování je to podobné jako s letenkami. Záleží na tom, zda do Benátek přijedete v době letní sezóny, během karnevalu nebo na podzim. Ubytování na pevnině vždy vyjde levněji, a tak je často doporučováno, na druhou stranu ale každý den dáte spousty peněz za dopravu do centra.

Proto je ideální najít hotel v historickém jádru města, kde je nejvíce památek, obchodů a dalších pěkných míst. Dáte sice více za ubytování, ale naopak můžete ušetřit na pojištění, a to pokud využijete srovnání cen cestovního pojištění.

Co vidět v Benátkách mimo sezónu

Věhlasné město na vodě je ale možné navštívit kdykoliv po celý rok. Ideální dobou pro pobyt je nicméně květen – červen, kdy je již v Benátkách velmi krásně, ale zároveň zde chybí masy návštěvníků, tak typické pro letní měsíce.

Pokud ale plánujete Benátky bez turistů, ale zároveň si chcete užít také proslulé pláže Lido di Venezia a koupání v moři, můžete se sem vydat v září. Jaderské moře je v tu dobu stále ještě teplé a zároveň největší návštěvy zahraničních návštěvníků již pominuly.

Na prohlídku byste si měli vyhradit alespoň týden, nicméně k vidění těch nejzajímavějších míst vám bude stačit i víkend v Benátkách. Ihned po příjezdu si nezapomeňte koupit permanentní jízdenku na lodě, které zde fungují jako MHD a bez kterých se zkrátka neobjedete.

Co navštívit v Benátkách

Tato italská metropole má tolik co nabídnout, že po příjezdu člověk neví, co v Benátkách navštívit jako první. Paláce, mosty, malebné ostrovy, pláže, romantické gondoly, obchody, restaurace, vyhlídky. Každý si zde zkrátka najde to svoje.

Tipy, co navštívit v Benátkách:

  • Ponte Rialto
  • Náměstí sv. Marka s Bazilikou sv. Marka.
  • Dóžecí palác
  • ostrovy Murano a Burano
  • Bazilika San Giorgio Maggiore
  • Hřbitov San Michele
  • Basilica dei Frari
  • Ostrov Lido di Venezia

Seznam zahrnuje pouze to nejnutnější, co vidět v Benátkách. Město má v zásobě nespočet dalších lákadel, a to jak centru, tak několik kilometrů vzdálených, která jsou ideální pro celodenní výlet. Člověk se zde nebude nudit ani po týdenní dovolené.

Průvodce –⁠ Benátky za jeden den

To nejdůležitější lze ovšem snadno vidět za jediný den, o čemž svědčí následující průvodce Benátkami.

Kdo je zde poprvé, může se vypravit nejdříve na Náměstí svatého Marka. Jedná se o nejdůležitější místo, co vidět v Benátkách, a o jedno z nejkrásnějších náměstí na světě. Ideální je návštěva brzy z rána, kdy zde ještě není tolik lidí a máte čas v klidu si vše prohlédnout, a opravdu je na co se dívat.

Na první pohled vás jistě zaujme 98metrová zvonice, ze které se naskýtá nádherný výhled na benátské laguny. Přímo naproti se nachází jedna z nejznámějších staveb v Itálii – Bazilika svatého Marka – s ostatky tohoto slavného evangelisty, vyzdobená mozaikami v byzantském stylu.

Hned vedle se nalézá Dóžecí palác, připomínka někdejší moci tohoto krásného města. Jedná se o jednu z nejcennějších staveb a zajímavý příklad italské gotiky. Také zde můžete spatřit největší olejomalbu na světě s názvem Ráj.

Tyto nejvýznamnější lokality se dají bez problémů stihnout za dopoledne. Odpolední plán každý může přizpůsobit vlastním přáním.

Svůj pobyt v Benátkách zakončete třeba výletem na některý z okolních ostrovů, které taktéž mají co nabídnout. Své přátele můžete například potěšit pěknou bižuterií dovezenou z ostrova Murano.

Milujete-li umění, určitě se vydejte do slavné Gallerie dell´Accademia, která uchovává nejobsáhlejší sbírku benátského malířství 14. až 18. století nebo Gallerii Franchetti s obrazy Tiziana, Tintoretta a van Dycka.

Mezi proslulé památky patří i Palazzo Dolfin Manin, kde pobýval lord Byron a Palazzo Fondaco dei Turchi postavený ve smíšeném byzantsko-benátském slohu.

Kdo si chce v Benátkách užít i trochu moře a odpočinku, může odpoledne zamířit na písčitou pláž na ostrově Lido di Venezia, kam se dostane lodí za 20 minut. Musí však počítat s tím, že obzvlášť o víkendu je to tu hlava na hlavě.

Romantické gondoly potěší zamilované

Chcete si z Benátek odnést romantický zážitek? V tom případě se vydejte k hlavní dopravní tepně – Canal de Grande – a vychutnejte si projížďku na gondle kolem starobylých paláců, kostelů a domů v různých uměleckých slozích se sklenkou vína a košíkem plným dobrot.

Svou plavbu završte u mostu Rialto. Jedná se o oblíbený cíl zamilovaných párů. Na mostě se nachází dvojitá řada obchůdků s luxusní italskou módou a suvenýry, nedaleko pak útulné restaurace a kavárny.