Chystáte se do Řecka autem? Pořiďte si navigaci a nastudujte rychlostní limity v jednotlivých zemích

Místo zrození demokracie, antických památek a krásných pláží, to vše je Řecko. Tato starobylá země okouzlí své návštěvníky také stovkami slunných písčitých pláží s palmami, pohádkovými městy a vesnicemi na pobřeží i krásnými ostrovy.

Možností, jak se do Řecka vydat, je hned několik. Mezi nejvíce využívanou variantu patří let pravidelnými či charterovými linkami s některou z českých nebo i zahraničních společností. Díky své relativně velké vzdálenosti od České republiky je tato možnost v poměru cena a čas asi nejlepší variantou. Nicméně vášniví motoristé či dobrodruzi se určitě rádi zkusí vypravit do Řecka autem.

Na co nezapomenout před cestou

Na rozdíl od cesty do blízké Itálie či Chorvatska je plánování výletu do Řecka o poznání složitější. A to minimálně díky tomu, že trasa vede i mimo území Evropské unie, konkrétně přes Srbsko a Makedonii.

Kromě typických věcí, jako jsou pasy nebo řidičský průkaz, se určitě vyplatí pořídit si GPS navigaci. Její služby jsou určitě mnohem lepší, než neustálé nahlížení do map. Před cestou je na místě i zkontrolovat stav autolékárničky a další části povinné výbavy vozidla.

Další nezbytností je ověření, jaká je cena havarijního pojištění a pro klidné cestování zvážit pořízení havarijního pojištění pro svou cestu. Zejména při průjezdu Makedonií vozidlo může utrpět menší šrámy způsobené „kvalitou“ zdejších komunikací i velmi temperamentním chováním místních řidičů. Totéž platí i o Srbsku či samotné Řecké republice. Samozřejmostí je také pamatovat na doklad o povinném ručení neboli zelenou kartu, kterou je třeba mít neustále u sebe jak u nás, tak v zahraničí.

Vedle havarijního pojištění si každý zodpovědný člověk sjedná i cestovní pojištění. Zejména pomůže v případě aktutního zdravotního problému způsobeného nenadálým úrazem nebo onemocněním. Kromě výloh v lékařském zařízení, také hradí asistenční službu a případný převoz zpět do Česka. Zrovna tak se vyplatí sednout k počítači a nastudovat povolené rychlostní limity v jednotlivých státech, které se mohou od dopravních předpisů u nás značně lišit.

Cestovní pojištění přitom dovolenou vůbec nemusí prodražit. Stačí jen využít srovnávač pojištění a získat tak nejlevnější cestovní pojištění online a za pár minut.

Pro veškeré sjednání pojištění je nutné mít na paměti, že nemusí být vždy to nejdražší, i levné pojištění vozidel či cestovní pojištění udělá stejnou službu jako to drahé. Pro nalezení nejvýhodnější nabídky na trhu lze využít srovnávač pojištění, který zpracuje ceny povinného ručení desítek českých pojišťoven.

Dálniční známky a pojištění jedině online

Cesta povede nejprve přes Slovensko a Maďarsko. Pro průjezd obou států je nutné pořídit si dálniční známku. Nejlepší variantou je nezdržovat se koupí klasické známky na benzínových pumpách na hranicích, ale ještě před jízdou si ji objednat přes internet nebo prostřednictvím SMS zprávy. Tím pak odpadne spousta starostí a zbytečného zdržování.

Dlouhé kolony a nepříjemné čekání, realita na hranicích

Na maďarsko-srbské hranici pak čeká cestovatele první zkouška odvahy a hlavně trpělivosti. Zejména v době prázdninových víkendů zde mohou čekáním strávit až čtyři hodiny. Určitě by se nemělo zapomenout ani na drobné mince nebo platební kartu, v Srbsku se totiž projíždí přes celkem čtyři mýtnice. Podobně vše funguje i v Makedonii, kde pasová kontrola na hranicích probíhá takřka stejným způsobem. Čekací lhůty ale bývají většinou mnohem kratší, a podobně jako v Srbsku, i zde se za průjezd dálnicemi platí mýtné. Z bezpečnostních důvodů je lepší Makedonií projíždět během dne a noc strávit v některém z motelů.

Po překonání asi sto šedesáti kilometrového úseku v této malebné zemi již následuje příjezd do slunného Řecka. A poté už vysněný relax na některé z mnoha pláží či toulky rozmanitou krajinou s malebnými městy a vesnicemi a s množstvím těch nejkrásnějších památek.