70 % řidičů přeplácí své povinné ručení – jak si sjednat to nejlevnější 2024

V roce 2020 vybraly pojišťovny na povinném ručení 141 miliard korun. Astronomická částka dává tušit, že Češi zákonné pojištění vozu dramaticky přeplácejí. Dle průzkumů to je až 7 lidí z deseti. Přičemž ročně se na povinném ručení dají ušetřit stokoruny i tisíce. Jak na to? Jak najít nejvýhodnější pojištění?

Loňská průměrná cena ročního povinného ručení byla 3 066 korun. Meziroční růst se pohybuje zhruba mezi 3 až 7 procenty. Stejně tak zdražují ceny aut a narůstají náklady na opravy škod po autonehodách. Zatímco náklady dvou posledně jmenovaných položek lze ovlivnit jen stěží, na povinném ručení je možné i ušetřit.

Slyšeli jste o pronájmu Beast? Můžete si pronajmout Teslu přímo na ulici. Neváhejte použít slevový kód RU1RW5CPUU a stáhnout aplikaci zde >

Paradoxně, značné procento řidičů nemá ponětí, že povinné ručení nadmíru přeplácejí. Buď o možnostech, jak na povinném ručení ušetřit, vůbec nevědí, nebo se o výši povinného ručení nezajímají. Případně je pro ně orientace v nekonečných nabídkách příliš složitá, a tak radši hradí to, co jim určila první pojišťovna.

Řešení je přitom snadné. K porovnání veškerých dostupných nabídek a možností slouží online kalkulačka. Jednoduchý virtuální nástroj, díky němuž není už více nutné chodit od dveří jedné pojišťovny ke dveřím druhé, ani se sáhodlouze přehrabovat tištěnými ceníky.

Co kryje povinné ručení? Povinné ručení je zákonné pojištění, jež v případě dopravní nehody pokrývá škody na majetku a zdraví třetích osob, až do výše pojistného plnění. Nehradí však škody na vozidle viníka nehody. K tomu slouží pojištění havarijní, na než se ovšem zákonná povinnost nevztahuje.
Podívat se na ceny havarijního pojištění >

Na vše se lze snadno a rychle a prakticky okamžitě podívat dejme tomu ve vlaku cestou z práce nebo při obědové pauze a slevu na povinném ručení získat během pár minut. Za letošní měsíc březen povinné ručení zlevnilo v průměru o 160 korun. Aktuální ceny pro nejlevnější povinné ručení ukazují online srovnávače.

Online kalkulačka povinného ručení nabídne odpovědi na otázku, za kolik pojistit automobil.

Srovnávač bezplatně a bez závazků nabídne pojištění auta na míru. Stačí do poliček kalkulačky zadat potřebné údaje, jako jsou značka a model vozu, rok výroby, typ motoru, věk řidiče, bydliště a v neposlední řadě také účel, k němuž bude vůz používán (vozidlo taxislužby, půjčovna automobilů). Všechny potřebné informace jsou k nalezení v technickém průkazu.

Díky online kalkulačce spočítáte ceny povinného ručení od všech důvěryhodných pojišťoven. Ceny začínají již na 968 Kč ročně.
Spočítat povinné ručení na kalkulačce >

Roli hraje také beznehodovost. Nezpůsobil-li řidič žádný dopravní kolaps, může očekávat výši povinného ručení nižší až o desítky procent ročně. Srovnávače pojištění tlačí ceny dolů, proto se pojišťovny předhánějí v nabídce přidaných služeb zdarma.

TIP: Internetový srovnávač pojištění se netýká jen povinného ručení. Existují také online kalkulačky havarijního pojištění.

Nové klienty lákají na bonusy za věrnost, za sjednání pojištění online, a do svého pojišťovacího portfolia zahrnují třeba i právní poradenství. Pokud si zákazník sjedná kromě povinného ručení i pojištění havarijní, případně další dodatečné služby, ušetří nemalou částku i na takto komplexní objednávce.

Srovnávače nabízejí rovnou možnost si vybrané pojištění sjednat online.

Jistou výhodu mají také majitelé více vozidel, na něž se vztahuje takzvané flotilové pojištění, kdy lze na ručení více aut rovněž ušetřit. Přesné částky zobrazí pomocník v podobě online srovnávací kalkulačky, neboli srovnání cen povinného ručení.

Ovšem u kalkulačky pojištění auta je potřeba mít se na pozoru a zkontrolovat si, co vše povinné ručení kryje. Jaký je rozsah pojistného plnění a výše pojistky, aby pak viník nehody pomyslně nesplakal nad výdělkem pro pár ušetřených korun za povinné ručení. Spoléhat se jen na cenu se nemusí vyplatit.

Na povinném ručení se dají ušetřit i stovky korun ročně. Online kalkulačka spočítá cenu během několika vteřin.
Srovnat ceny povinného ručení >

Aby řidič mohl vybrat povinné ručení nové, nesmí opomíjet vypovědět to původní. Výpověď povinného ručení je optimální podat před koncem pojistného období, což je nejvýhodnější a pojišťovně není třeba sdělovat důvod svého rozhodnutí.

Stejně tak lze pojistnou smlouvu ukončit do dvou měsíců od jejího uzavření nebo do tří měsíců od pojistné události s odůvodněním, že klient nebyl spokojen s plněním. Spolu s tím je nutné vrátit zelenou kartu.