Příruční kufr do letadla – váha, rozměry, co si můžu vzít?

Sbalit si na dovolenou vše potřebné a na nic nezapomenou bývá někdy pořádná fuška. Nemluvě o tom, že do balení vstupují přísná pravidla aerolinek. Každý cestující leteckou dopravou by měl vědět, že jeho příruční kufr musí splňovat určité podmínky, konkrétně váhové a velikostní limity. Jaké rozměry kufr do letadla musí splňovat? A co si člověk může zabalit s sebou do příručního kufru do letadla?

Při cestování letadlem si člověk může vybírat ze dvou typů zavazadel. Má volbu mezi příručním kufrem, který sice pojme méně věcí, za to však obvykle bývá v ceně letenky. Druhou variantou je nechat si kufr odbavit a mít tak více prostoru ve svém zavazadle.

Čeká vás cesta za hranice? Vyzkoušejte srovnávač cestovního pojištění a ušetřete čas i peníze.
Mám zájem o cestovní pojištění již od 7 Kč na den >

Co je to příruční kufr do letadla?

Příruční kufr do letadla je typ zavazadla, který si cestující může vzít s sebou na palubu a během letu má k němu neomezený přístup. Jak již bylo řečeno, příruční kufr bývá zahrnutý v ceně i těch levných letenek.

Jako příruční zavazadlo lze kromě kufru využít také batoh, sportovní tašku, obal s notebookem či fotoaparátem nebo kabelku. Někteří lidé dnes cestují již pouze s příručním kufrem se všemi nezbytnostmi, což šetří čas i peníze.

Příruční kufr se po příchodu do letadla vkládá do prostoru nad hlavami cestujících, případně pod sedačku. V žádném případě, však nesmí zůstat na klíně či pod nohama, jelikož tento prostor musí zůstat při vzletu i při přistání prázdný.

Cestovní kufr do letadla – k odbavení

Příruční zavazadlo, které se někdy také nazývá kabinový kufr do letadla, není samozřejmě jedinou variantou k leteckému převozu osobních věcí. Využít lze také cestovního kufru do letadla určeného k odbavení, jedná se poté o tzv. odbavené či zapsané zavazadlo.

K odbaveným zavazadlům nemají cestující během letu přístup.

Na rozdíl od malého kufru do letadla, ke kterému má cestující během letu přístup, jsou odbavená zavazadla společně umístěna do určeného prostoru na palubě. Z toho důvodu je nutné si opatřit na kufr do letadla visačku.

Vaše zavazadla se mohou na letišti ztratit nebo být odcizena. Cestovní pojištění uhradí vzniklou škodu.
Mám zájem o pojištění zavazadel >

A jak označit kufr do letadla? Visačka na kufru musí obsahovat tyto údaje:

 • jméno a příjmení majitele
 • telefonní číslo
 • číslo letu

Doporučuje se pořídit si výrazný kufr do letadla, který člověk snadno pozná mezi ostatními. Různé štítky, stužky nebo samolepky mohou být také způsobem, jak označit kufr do letadla, aby ho majitel v záplavě zavazadel snadno rozpoznal.

Při odbavení zavazadla cestující dostane od obsluhy štítek, který ho propojí s jeho kufrem. Ten je potřeba dobře střežit, slouží například k reklamaci poškození zavazadla.

Velikost kufru do letadla

Se zavazadly se pojí mnoho pravidel, jedním z nich jsou předem dané rozměry kufru do letadla. Na velikosti zavazadla aerolinky nenacházejí shodu, a tak u každé z nich platí jiné rozměry.

Příruční kufr do letadla obvykle mívá přísné velikostní limity a ne vždy se tak do něj vejde vše, co člověk pro pobyt v zahraničí potřebuje. V případě, že by kufr určené limity hmotnosti a velikosti nesplňoval, cestující musí zaplatit pokutu.

Proto se vyplatí si předem velikost kufru do letadla změřit. Některé aerolinky sice nebývají při odbavení přísné a zavazadla kontrolují pouze od oka, jiné si naopak na striktní kontrole potrpí, a to zejména nízkonákladové společnosti typu Ryanair.

Příruční kufr do letadla – rozměry

Rozměry kufru do letadla se tak rozhodně nevyplácí podceňovat, nechce-li člověk platit pokutu. Je také potřeba mít stále na paměti, že do celkových rozměrů se počítá také konstrukce kufru včetně koleček, madla či jiných výstupků.

Obvykle se tolerance velikosti pohybuje okolo 0,5 až 1 cm. Přesahuje-li malý kufr do letadla limity jen o necelý centimetr, není třeba se obávat nespokojenosti ze strany letištní kontroly.

Jaká tedy musí být maximální velikost kufru do letadla u nejčastěji používaných aerolinek?

AerolinkaRozměry a váha
Ryanair40 x 20 x 25 cm, 10 kg
EasyJet55 x 38 x 20 cm, bez limitu
Wizz Air55 x 45 x 23 cm, 10 kg
Czech Airlines55 x 45 x 25 cm, 8 kg
Smartwings56 x 45 x 25 cm, 8 kg
Norwegian55 x 40 x 23 cm, 10 kg
Emirates55 x 38 x 30 cm, 7 kg

Jak si již pozorný čtenář mohl všimnout, v tabulce se nachází také váhové limity. Cestovní kufry do letadla se krom rozměrů posuzují také dle hmotnosti.

TIP: Ne každý ví, že jednotlivé lety mohou cestující sledovat a zjistit tak, kde se přesně nachází. Možností, jak sledovat let, je mnoho. Jednou z nich je například webová aplikace FlightRadar.

Váha kufru do letadla

Dalším kritériem je váha kufru do letadla. Stejně jako u velikosti zavazadla, ani v případě váhových limitů však nejsou letecké společnosti jednotné. Dá se však říct, že se limit obvykle pohybuje od 5 do 10 kg na zavazadlo.

Není nad to mít předem jistotu, proto by si vášniví cestující měli pořídit váhu na zavazadla. Nejedná se o velkou investici, ceny těchto speciálních vah začínají již na 150 Kč. Pořízení klidně i dražší váhy vyjde stále na méně peněz, než případná pokuta za překročení váhového limitu.

Kromě kufru lze jako příruční zavazadlo využít také tašku přes rameno či batoh.

Maximální rozměry a hmotnost kufru odbaveného jsou mnohem méně přísné a člověk se do nich obvykle snadno vejde. Například v případě Ryanairu nesmí standardní registrované zavazadlo přesáhnout limit 20 kg a rozměry 81 x 119 x 119 cm.

Co si můžu s sebou zabalit do kufru do letadla?

Striktním zásadám nepodléhají pouze rozměry a váha zavazadel, nýbrž také jejich obsah. Příruční kufry do letadla musí být pečlivě zkontrolovány, jelikož k nim mají cestující přístup. Kvůli bezpečnosti je zakázáno převážet určité předměty.

Za sjednání cestovního pojištění online můžete získat až 50 % slevu.
Mám zájem o cestovní pojištění se slevou >

Lidé se tak často ptají, co si mohou s sebou zabalit do kufru do letadla. Se základními předměty typu elektronika či peníze nebude problém, horší je to třeba s tekutinami či ostrými předměty.

Co si lze zabalit do příručního kufru do letadla?

 • peníze a platební karty
 • elektroniku – mobil, notebook, fotoaparát
 • cennosti
 • powerbanky a baterie
 • e-cigarety a 1 ks zapalovače
 • netekuté jídlo
 • tekutiny do 100 ml
 • kulmu, fén, žehličku na vlasy

Možná je překvapivé, že si lze vzít e-cigaretu či zapalovač. Tyto typy předmětů se mohou převážet, samozřejmě se však nesmí během letu používat.

Omezení se týká také powerbanky, do kabinového kufru do letadla mohou jen baterie s určitou kapacitou, předem je tedy nutné se s tímto limitem seznámit u konkrétní aerolinky.

Tekutiny v letadle

Tekutiny v příručním zavazadle podléhají specifickým pravidlům. Mohou být převáženy pouze v lahvičkách s objemem nižším než 100 ml. Přičemž tento limit se týká opravdu objemu lahvičky, nikoliv množství tekutiny. Zbytek šamponu se 100 ml v lahvi o 300 ml u kontroly bohužel neprojde.

Prázdné lahvičky lze běžně sehnat v obchodech, případně je možné využít také cestovní kosmetiku, kterou nabízejí drogerie a které nepřesahují limit 100 ml.

Před odjezdem na letiště by měl člověk několikrát překontrolovat, zda má potřebné dokladay.

Jednotlivé lahvičky musí být poté vloženy do průhledného uzavíratelného sáčku s rozměry 20 x 20 cm. Ten lze také sehnat v drogeriích nebo supermarketech. Využít lze sáček na mražení potravin, pokud splňuje rozměry 20 x 20 cm.

Pravidla tekutin se vztahují také na balzámy na rty nebo rtěnky. Při cestování letadlem s dětmi je ze zákazů tekutin vyjmuta kojenecká strava. Mléko pro kojence letušky rády na požádání ohřejí.

Co se týče alkoholických nápojů, cestující je může převážet pouze v odbaveném cestovním kufru do letadla, nikoliv v příručním zavazadlem. Limitem je 5 litrů 25-70% alkoholického nápoje na jednoho cestujícího.

Co nesmí do příručního cestovního kufru do letadla?

Bezpečnost na prvním místě. Právě proto nesmí do letadla předměty, které by mohly ohrožovat na životě ostatní cestující. Patří sem:

 • zbraně a podobné předměty
 • pracovní nářadí
 • paralyzéry, obušky, aj.
 • předměty s ostrou hranou či hrotem
 • sportovní náčiní – např. baseballová pálka
 • hračky vypadající jako zbraně
 • hořlavá kosmetika – laky na vlasy

Výjimku z ostrých předmětů má pilník, nůžky na nehty nebo jednorázová holítka, nepřesahuje-li jejich ostrá hrana či hrot 6 cm.

Co příruční kufry do letadla obsahovat mohou a co raději nechat doma?

Povolené předmětyZakázané předměty
elektronika a powerbankyostré a tupé nebezpečné předměty
tekutiny do 100 mltekutiny nad 100 ml
lékyhořlaviny, včetně laku na vlasy
deštníkpracovní náčiní
jídlo a kojenecká výživapletací jehlice
cennosti a penízealkohol a nealko nápoje
kulma, fén, žehlička na vlasynůžky
prázdná lahevzbraně

Před cestou se vyplatí raději dvakrát zkontrolovat, zda se žádný zakázaný předmět v zavazadle nenachází, a předejít tak nepříjemnostem při odbavení na letišti.

Cestovní pojištění online

Při každém výjezdu za hranice České republiky by cestující měli myslet na cestovní pojištění. Léčebné výlohy či škody na majetku se v cizině mohou neskutečně prodražit. Cestovní pojištění je však za poměrně nízkou cenu pokryje.

Cestovní pojištění do zahraničí již není nutné sjednávat na pobočce pojišťovny s několika denním předstihem. Stačí jen připojení k internetu a každý si dnes může sjednat jakékoliv pojištění online.

Srovnání cestovního pojištění zobrazí přehledně veškerou nabídku a uživatel si vybere to nejlevnější cestovní pojištění. Online si ho může také za pár minut sjednat a vyrazit na dovolenou bez obav.