Dle pojišťoven je každá pátá až šestá pojistná událost podvodem

V posledních letech se pravidelně daří odhalovat pojistné podvody ve finanční hodnotě vyšší než miliarda korun ročně. A konkrétní číslo neustále stoupá. Každým rokem pojišťovny hlásí vyšší počty pojistných podvodů a ani v době poznamenané pandemií koronaviru si podvodníci nedávají pokoj.

Na základě dlouhodobých statistik se odhaduje, že každá pátá až šestá ohlášená pojistná událost může být podvodná. Celková hodnota pojistných podvodů na českém trhu činí více než miliardu korun ročně, což trvá už 8 let. Odchylku nezapříčinila ani pandemie koronaviru.

Na povinném ručení se dá ušetřit i legálně, stačí si pro sebe najít to nejvhodnější a nepřeplácet.
Spočítat nejlevnější povinné ručení >

Podvodné pojistné události se nejčastěji týkají povinného ručení a havarijního pojištění, konkrétně se zpravidla jedná o fingování dopravní nehody a o úmyslné nadhodnocování vzniklých škod. Podvody s pojištěním vozidel představují tři čtvrtiny všech odhalených případů.

TIP: S online kalkulačkou povinného ručení stojí v roce 2023 nejlevnější povinné ručení pouhých 968 Kč, a to díky nejrůznějším bonusům, například za online sjednání nebo za bezškodní průběh.

Nejvíce se podvodníci zahrávají s Generali pojišťovnou

Pojistné podvody jsou velkým tématem všech českých pojišťoven. Některých se však dotýkají významněji než jiných. Své o tom ví pražská pobočka Allianz pojišťovny, která v roce 2020 stanula na úplném vrcholu. Hlavní město celkově zaznamenalo největší objem podvodů, na záda mu však dýchá Pardubický kraj. Ten se stal nešťastným skokanem roku.

Každý rok jsou v České republice odhaleny pojistné podvody za více než 1 miliardu korun.

Z pojišťoven největší podíl podvodů za rok 2020 připadá na Generali Českou pojišťovnu, a to asi polovina celkového objemu. Více než polovinu všech odhalených případů Generali pojišťovna eviduje v oblasti majetkového a odpovědnostního pojištění podnikatelů.

Společnost uvádí, že podvodníci se skrývají takřka ve všech skupinách obyvatel. Největší zastoupení mají mezi jedinci s finančními problémy, což můžou být třeba i neúspěšní podnikatelé nebo hazardní hráči. Výjimkou ale nejsou ani dosud trestně bezúhonní občané. ⁠

Kooperativa i ČPP zaznamenaly dvojnásobný narůst objemu podvodů

Vzestupnou tendenci podvodných pojistných událostí hlásí také pojišťovna Kooperativa, u níž se jejich objem v roce 2020 oproti předešlému roku zdvojnásobil. Celkem se jí podvod podařilo prokázat v 409 případech z celkem 772 podezřelých. Jak vypadá skutečné číslo zůstává otázkou.

Srovnávače havarijního pojištění lákají na ceny již od 2 153 Kč.
Přejít na kalkulačku havarijního pojištění >

Odhalené podvody dosahovaly finanční hodnoty přes 124 milionů korun, zatímco v roce 2019 toto číslo bylo „pouze“ 56 milionů. I Kooperativa potvrzuje, že se nejčastěji jednalo o smyšlené dopravní nehody, záměrné navyšování vzniklých škod a celkově o podvody v oblasti pojištění auta. Naopak téměř vymizely podezřelé případy odcizených vozidel.

Podvod není jen úmyslně způsobená pojistná událost, nýbrž také nesprávné nebo chybějící informace v pojistné smlouvě.

S podobnými čísly přichází také Česká podnikatelská pojišťovna, která minulý rok prověřovala přes 570 podezřelých případů. Během toho odhalila podvody v hodnotě asi 59 milionů korun, což je dvakrát více než v roce 2019.

Za pojistný podvod až na 10 let do vězení

Řada lidí bere pojistný podvod jako nevinné přilepšení si a snadný zisk velkého peněžního obnosu. Ve skutečnosti se však jedná o závažný trestný čin, jehož prokázání může znamenat až 10 let ve vězení. V lepších případech si pachatel odsedí pouze 2 roky, nebo mu bude udělen peněžitý trest či zákaz činnosti.

Pojistný podvod přitom není jen úmyslně vyvolaná pojistná událost, která má vést ke vzniku škody a jejímu vyplacení pojišťovnou. O trestný čin se jedná i tehdy, když jsou do pojistné smlouvy při jejím uzavírání či změně zaneseny nepravdivé informace nebo jsou některá důležitá fakta zamlčena.