Na co nezapomenout při sjednávání pojištění na hory a co si ohlídat?

Lyžařská sezóna je v plném proudu, a tak stále více Čechů míří na hory za zimními radovánkami. Mnozí si však před cestou zapomenou sjednat cestovní pojištění, na což mohou v případě nehody na horách nepříjemně doplatit.

Lékařské ošetření vyjde nepojištěného draho

Nejdůležitější věcí, na kterou je nutné vždy myslet, jsou léčebné výlohy. Ač se to na první pohled nezdá, může se účet za jedno ošetření vyšplhat až do výšky statisíců korun. Úplně stačí, když kvůli těžko přístupnému terénu musí kvůli zraněnému vzlétat záchranářský vrtulník. Především v zahraničí pak snadno cena za takový zásah přesáhne 100 tisíc korun.

Škody způsobené druhým jdou do milionů

Lyžaři i snowbordisté by taktéž neměli zapomínat, že zranění na sjezdovce nehrozí nejen jim, ale snadno mohou způsobit újmu i někomu jinému, pokud se s ním srazí. Následně hrozí soudní vymáhání způsobené škody , která se může především při pobytu na horách v cizině snadno vyšplhat až na milion korun. Pojištění odpovědnosti by proto mělo být součástí každého sjednaného pojištění cesty do zahraničí.

Další věcí, na kterou je nutné před výjezdem do zahraničí myslet, je lyžařská výbava. Například u České podnikatelské pojišťovny je možné pojistit výbavu jak proti odcizení, tak proti zničení. Zároveň pojištění od ČCP hradí i poplatky spojené s pronájmem cizího lyžařského vybavení. Většina typů pojištění extrémních sportů taktéž nabízí možnost proplacení nevyužitého skipasu, zejména pokud dojde ke zhoršení počasí, které znemožňuje pobyt na sjezdovce, nebo ke zranění pojištěnce.

Dodržovat lyžařské desatero se vyplatí

Zároveň je při sportování nezbytné dodržovat „Pravidla FIS pro chování lyžařů a snowboardistů na lyžařských tratích“ , která upravují práva všech lidí pohybujících se na sjezdovkách. Ta platí ve většině evropských zemí a v případě nehody je k nim přihlíženo. Kromě toho by se měl zájemce připravit na to, že pojistitelé budou vyžadovat potvrzení o seřízení lyží, které vydá příslušný skiservis, který vázání seřídí.

Pozor na alkohol a nepojistitelné sporty

Při pobytu na horách by si měl dát pozor i ten, kdo se na sjezdovce rád posilní svařeným vínem nebo jiným typem alkoholu. Pokud dojde k nehodě, a bude zjištěno, že účastník měl v krvi přítomen alkohol pojišťovna často odmítne škodu uhradit.

Podobný problém se může týkat také těch, kdo si rádi dopřávají lyžování či snowboarding mimo vyznačené trasy. Pokud dojde k úrazu opět nemusí pojistitel proplatit léčebné výlohy. Případní zájemci o adrenalinové lyžování by proto neměli před cestou zapomenout kromě sjednání srovnání cestovního pojištění a jeho sjednání také na tzv. připojištění nepojistitelných sportů.