SPZ na přání – cena, výroba, ověření a návrhy

V roce 2016 se v České republice povolilo registrovat vozidla pod libovolnou SPZ na přání. V tu dobu se jednalo o velmi rozšířený trend následovaný tisíci žádostí měsíčně. Z tísiců se postupem času staly stovky a dnes se na silnicích s personalizovanými SPZ setkají řidiči jen zřídka. Jak celý proces registrace SPZ na přání probíhá? Jaká je její cena?

Důvodů poklesu zájmu o SPZ na přání je více. Mnoho řidičů si stěžuje na jejich cenu i problémy s převedením, obě tyto záležitosti probíhají komplikovaněji u personalizovaných značek.

Vlastní SPZ je však nepochybně nevšedním doplňkem auta, díky kterému bude vždy k poznání.

Při nákupu nového vozidla by kromě SPZ měl majitel myslet i na sjednání povinného ručení.
Najít nejvýhodnější povinné ručení >

SPZ na přání pravidla 

Pro SPZ na přání platí stejná pravidla jako pro běžné SPZ. U osobních aut musí mít 8 znaků, u motorek stačí 7. Každá SPZ na přání musí obsahovat alespoň jednu číslici od jedné do deseti.

Značka se naopak nesmí skládat ze speciálních znaků, jako je tečka či vykřičník, nemůže ani obsahovat diakritiku. Speciálně jsou také zakázána určitá písmena, která jsou lehce zaměnitelná s jinými, konkrétně např. písmeno O se nesmí využívat, protože může vypadat jako 0. 

SPZ na přání nemohou obsahovat určitá slova, písmena či zkratky. Současně by si majitel měl také ověřit dostupnost SPZ na přání, žádné dvě nemohou být totožné.

SPZ na přání také nesmí obsahovat určitý typ slov. Jedná se hlavně o hanlivé či urážlivé pojmy, mezi nepovolené výrazy se řadí i xenofobní či rasistická slova. Zakázané jsou také zkratky veřejných orgánů.

Seznam slov, která nesmí na SPZ na přání být lze jednoduše najít na internetu. Poslední slovo mají však vždy úřady obcí, registr SPZ na přání také zaručuje, že dva majitelé nebudou sdílet stejnou SPZ.

Volné SPZ na přání

Registr vozidel dohlíží na to, že žádné dvě SPZ v zemi nebudou stejné. Kde tedy hledat volné SPZ na přání – online? Existují různé databáze, které přibližně zjistí, zda je daná SPZ volná.

Ty většinou však nepočítají s již rezervovanými značkami. Rezervaci značky lze jednoduše zařídit na požadovaný formát SPZ až na 6 měsíců. Úřad neumožňuje zarezervovat více značek.

SPZ na přání návrhy

Někteří řidiči mají jasně dáno, co si chtějí na svou SPZ na přání dát již od začátku. Pokud se ale řidič stále rozmýšlí, měl by pamatovat na to, že představivosti se meze nekladou. I přestože mají SPZ na přání nějaká pravidla, lze i díky nim vytvořit nápadité a zajímavé návrhy.

SPZ 001 1CHEBMezi oblíbené SPZ na přání návrhy patří kombinace čísel a názvů měst.
SPZ 1HY UNDAINázev SPZ na přání může být odvozen i od značky auta, některá písmena lze dokonce nahradit čísly.
SPZ JAR DA001Nejčastěji užívaný návrh SPZ na přání je využití jména řidiče spolu s čísly, která pro něj mají význam.
SPZ Z77 77777Různé číselné kombinace, které buď mají speciální význam, nebo jen dobře vypadají, jsou oblíbeným návrhem SPZ na přání.
SPZ 0LD SHARKVyužít na svou SPZ na přání lze i různé přezdívky, vtipná pojmenování či dokonce názvy firem.

SPZ na přání návrhy jsou povětšinou vtipné, či mají za cíl něco vyjádřit. Využít je však mohou i firmy k určité propagaci. Bohužel většina SPZ na přání návrhů je již využito a vždy je třeba si jejich dostupnost ověřit.

Cena SPZ na přání

SPZ na přání není zrovna levnou záležitostí, což ji však dělá unikátní. Většinou ji řidiči kupují spolu s novým autem. Cena SPZ na přání se odvíjí od vozidla, na které ji řidič chce.

Mnoho řidičů odrazuje od SPZ na přání její cena. Ta činí 5 tisíc korun za jednu tabulku, pro automobil tedy 10 tisíc korun za obě.

U SPZ na přání platí cena 5 tisíc Kč za jednu značku. Majitelé osobních automobilů tedy celkově za SPZ na přání zaplatí 10 tisíc korun. Cena SPZ na motorku na přání je 5 tisíc korun. 

TIP: Kromě SPZ na přání se určitě vyplatí připlatit za havarijní pojištění. S nalezením nejlevnějšího havarijního pojištění pomůže kalkulačka.

Registr SPZ na přání

Registrace SPZ na přání se provádí na úřadu obce s rozšířenou působností, kde je již registrované i vozidlo. Žádost o vydání SPZ na přání musí být vyplněna a podepsána. Žádost lze napsat samostatně, či si její formulář stáhnout zde.

Nejen pro případy nehod se vyplatí mít sjednané havarijní pojištění.
Získat nejvýhodnější nabídku havarijního pojištění>

Žádost nemusí majitel donést sám, postačí i poslaná poštou. Po podání žádosti výroba SPZ na přání trvá 15 pracovních dnů, ve většině případů je lhůta kratší. 

Pokud majitel SPZ na přání změní v průběhu let vozidlo, nemusí se bát, že o svou poznávací značku přijde. Ta je totiž přenositelná, a tak se může sám rozhodnout, zda si ji nechá pro své další potřeby, či ji prodá spolu s vozidlem. Samotná SPZ na přání prodat nelze, je totiž spojená s vozidlem. 

Mnoho majitelů SPZ na přání vytýká zákonu, že po jejím odcizení, je již navždy odcizena a není možné zvolit stejné znaky. Navíc za novou SPZ na přání stejný majitel zaplatí opět 10 tisíc korun.

Toto opatření má zamezit kradení SPZ, avšak mnoho řidičů také odrazuje. V případě krádeže auta se vyplatí mít sjednané pojištění vozidla.