Máte doma veterána a vyrážíte s ním pravidelně do ulic? Nezapomeňte na povinné ručení

Obliba starých vozidel neustále stoupá, a tak se na ně dá snadno narazit nejen v muzeích, ale i během každodenního provozu. Mnoho majitelů však zapomíná, že i veteráni musí mít sjednané povinné ručení. Najít to speciální však nemusí být úplně snadné.

Zákonné ručení musí mít všichni, veterán není výjimkou

Podle zákona musí mít zákonné pojištění každé vozidlo, které se pohybuje po pozemních komunikacích a má udělené registrační značky. Povinné ručení nemusí být sjednané jen pro vozidlo, které neopouští brány muzeí. Majitelé veteránů se však často dostávají do problémů, protože jejich historické automobily se pohybují po silnicích nepravidelně, a tak se jim nevyplatí plýtvat penězi za celoroční pojištění.

Problémem je malý výběr pojišťoven

Velkým problémem je ale fakt, že příliš mnoho pojišťoven v České republice zákonné pojištění pro veterány nenabízí. Navíc, pokud už takovou společnost zájemce nalezne, nemá ihned zaručeno, že opravdu levnější pojištění získá. Aby mělo starší auto na slevu nárok, musí být opravdu za veterána prohlášeno, to znamená získat průkaz historického vozidla. V opačném případě musí zaplatit pojištění odpovědnosti z provozu vozidla za stejnou cenu jako ten, kdo se se svým autem pohybuje na silnici každý den. Mezi pojišťovny, které povinné ručení pro veterány sjednávají patří zejména:

  • Česká pojišťovna
  • ČSOB pojišťovna
  • UNIQA pojišťovna

Jak získat akreditaci historického vozidla

Má-li být automobil oficiálně prohlášen za veterána, a díky tomu čerpat výhody, musí nejprve projít celým koloběhem procedur. Za prvé se musí jeho majitel stát členem některého z klubů českých veteránů, které udělí vozidlu atestaci, a to se poté může zúčastnit i krajské atestace. Taktéž musí být auto starší 30 let, musí být v bezvadném stavu, nesmí mít poškozený interiér a tak dále. V případě, že je vše v pořádku Krajská testační komise auto prohlásí za veterána.

Udělení speciální SPZ

Jakmile získá automobil atestaci, nic již nebrání úspěšné registraci a pojištění. Od příslušného úřadu pak majitel obdrží státní poznávací značky začínající písmenem „V“. Následně může být uzavřeno speciální povinné ručení veteránů. Pojišťovny před jeho sjednáním budou vyžadovat zejména:

  • SPZ veterána
  • členský průkaz klubu veteránů
  • historický průkaz vozidla

Pak již nic nebrání sjednání výhodného povinného ručení, které je výrazně levnější než to pro běžná vozidla. Nízká cena zákonného pojištění je dána hlavně tím, že veteráni se po silnici nepohybují tak často a rychle jako ostatní automobily, a díky tomu způsobují i nižší počet dopravních nehod.

Havarijní pojištění pro veterány

Před první jízdou historickým vozidlem se vyplatí zauvažovat i nad sjednáním havarijního pojištění. Povinné ručení je sice důležité, ale chrání jen v případě, že vlastník veterána sám způsobí druhému nehodu. Historicky cenná vozidla se ale často stávají sama obětmi krádeží, nebo stačí mít jen závistivého souseda, který auto naschvál poškodí. Velkou újmu ale může způsobit i špatné počasí.

Z tohoto důvodu se havarijní pojištění určitě vyplatí, neboť automobil bude spolehlivě krýt. Milovníci veteránů mohou navíc vyzkoušet také kalkulačku cen a sjednat si díky ní povinné ručení i havarijní pojištění veterána levně a během chvilky přímo z domova.