Press enter to see results or esc to cancel.

Cestovní pojištění do Běloruska

Stále dosti záhadnou východoevropskou zemi by měl navštívit každý, kdo se chce vrátit zpět v čase a zároveň si prohlédnout stát, který se obejde bez graffiti a stále uplatňuje trest smrti.

Co vědět před cestou

Podobně jako pro cestu do Ruska, potřebují čeští občané i pro pobyt v Bělorusku platné vízum. Turistická víza vydává Velvyslanectví Běloruské republiky v Praze. Podmínkou pro jejich získání je platný cestovní pas a uzavřené zdravotní cestovní pojištění, které se kontroluje při vstupu do země. Povinné očkování do Běloruské republiky není vyžadováno.

Co v Bělorusku navštívit

Většina lidí pravděpodobně zahájí návštěvu této nepříliš turisty navštěvované země v hlavní městě Minsk. Ať se to na první pohled vůbec nemusí zdát, jedná se o velmi moderní metropoli, se spoustou zajímavých míst, barů, restaurací a kaváren. Na rozdíl od hlavních měst v jiných zemích, je také v Minsku úzkostlivý pořádek, a tak zde těžko návštěvníci narazí na posprejované fasády budov či na bezdomovce obtěžující kolemjdoucí.

I přes to, že běloruské hlavní město bylo během 2. světové války silně poškozeno, najdeme zde mnoho zajímavých památek a budov. Za návštěvu určitě stojí Centrální náměstí Nezávislosti, kterému dominuje obří socha Vladimira Iljiče Lenina a novoklasicistní budova parlamentu. Nedaleko odtud se nachází chrám Panny Marie v barokním slohu a katedrála sv. Ducha.

Bělorusko nadchne především všechny, kdo chtějí relaxovat v panensky čisté a nikým nedotčené přírodě. Právě v této zemi se mohou návštěvníci procházet dlouhé hodiny nikým nedotčenými starými pralesy. V přírodním parku Bělověžský prales na polských hranicích pak mohou při troše štěstí spatřit i stáda vzácných zubrů evropských. Přesto však příroda není zdaleka vše, co Bělorusko může nabídnout.

Milovníci starých hradů a zámků by neměli minout zámecký komplex v Ňasviži, zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO či pozdně gotický hrad Mir. Místem, které by určitě nikdo vynechat neměl je Brest na řece Bug, v jehož kasematech se v roce 1941 více než týden bránili sovětští vojáci německé přesile. Dnes je tato pevnost s titulem „Hrdina“ přeměněna na zajímavé muzeum, kterému vévodí obří památník věnovaný vojákům, kteří při obraně Brestu padli.

Proč je pojištění nezbytné

V případě Běloruska vůbec nemá cenu pokládat si otázku, zda je uzavření pojištění do ciziny nezbytné, neboť bez cestovního pojištění do země nemůže návštěvník vůbec vstoupit. To ale není jediný důvod, proč by měl být cestovatel chráněn.

Lékařská péče v Běloruské republice je i ve státních nemocnicích velmi nákladná a ceny za lékařské ošetření mohou směle konkurovat těm ve Francii či v Itálii. Navíc vybavení nemocnic je často zastaralé a hůře drží krok s evropskými standardy a proto se většina zahraničních pacientů raději obrací na soukromé kliniky, které se zde taktéž nacházejí. Ceny za pobyt v těchto zařízeních se často vyšplhají velmi vysoko a proto doporučujeme sjednat vyšší pojistný limit. Taktéž se vyplatí zauvažovat nad pojištěním odpovědnosti či storno pojištění.