V prosinci a lednu se prodalo 1,35 milionu elektronických dálničních známek

Prodej elektronických dálničních známek, které nahradily tradiční nálepky, začal již loni v prosinci. Do konce ledna 2021 se prodalo celkem 1 354 393 elektronických známek za bezmála dvě miliardy korun. Nejvíce lidí si koupilo roční kupony, zájem o kupony na měsíc či na deset dní je poměrně nízký.

Platnost nalepovacích dálničních známek skončila 31. ledna 2021. Právě v tento den se prodalo nejvíce nových elektronických kuponů. Průměrné denní prodeje v prosinci byly přibližně 20 tisíc kusů, poslední lednový den však dosáhly bezmála 70 tisíc.

Sjednejte si povinné ručení online a ušetřete až 70 % oproti vyřízení v pojišťovně. Ceny začínají již na 968 Kč za rok.

Srovnat ceny povinného ručení >

Celkem se za prosinec a leden prodalo 1,35 milionu elektronických známek. Řidiči nejčastěji nakupovali online, nicméně během ledna vzrostly také prodeje na čerpacích stanicích.

Největší zájem byl o elektronické dálniční známky na rok, které u nás již od roku 2012 stojí 1 500 korun. Dostupné jsou také měsíční kupony za 440 korun a desetidenní kupony za 310 korun. Pro eko auta jsou ceny dálničních známek poloviční.

Jízda po dálnici bez dálniční známky se stejně jako jízda bez povinného ručení nevyplácí. Řidiči bez platné známky hrozí pokuta až 20 000 Kč, v případě neplatného povinného ručení je to až 40 000 Kč. Havarijní pojištění je na rozdíl od povinného ručení dobrovolné.

Stejně jako elektronickou dálniční známku lze i povinné ručení zařídit online. S vyhledáním nejlevnějšího povinného ručení pomůže bezplatná kalkulačka autopojištění, která vyhledá nabídku zákonného pojištění vozidla na míru. Ukončit povinné ručení, které je pro řidiče nevýhodné, je případně možné na konci pojistného období.

Elektronické dálniční známky – na co se připravit?

Elektronické dálniční známky je možné zakoupit v e-shopu edalnice.cz, na pobočkách České pošty, na čerpacích stanicích EuroOil nebo v samoobslužných kioscích na dálnicích.

Za jízdu bez povinného ručení hrozí pokuta až 40 000 Kč. Sjednejte si povinné ručení online ještě dnes.

Prohlédnout nabídky povinného ručení >

Díky přechodu na elektronickou verzi končí potíže při lepení nebo odstraňování známky. Řidiči se zároveň nemusí obávat ztráty kontrolního dílu, popřípadě celé, ještě nenalepené dálniční známky.

Další výhodou je, že známku si lze koupit z pohodlí domova, a to až 90 dní před začátkem platnosti. Známka se pak jednoduše aktivuje v předem určený den, konkrétně o půlnoci stanoveného dne.

Vyrazit na dálnici je možné v okamžiku, kdy řidič obdrží potvrzení o zaplacení elektronické dálniční známky.
Vyrazit na dálnici je možné v okamžiku, kdy řidič obdrží potvrzení o zaplacení elektronické dálniční známky.

Nově se známka nekupuje na kalendářní rok, nýbrž na 12 po sobě jdoucích měsíců. Řidič si ji tedy může pořídit například v červenci 2021 a jezdit po dálnicích až do konce června 2022.

Poslední den lze známku používat až do 23 hodin, 59 minut a 59 sekund. Přesné ověření platnosti dálniční známky lze rychle a jednoduše provést na webu edalnice.cz. Stačí do příslušného formuláře zadat SPZ daného vozu.

Na dálnici je možné vyrazit ihned po zaplacení elektronické dálniční známky. Po jejím nákupu řidič obdrží fyzické či e-mailové potvrzení, jehož součástí je i informace o začátku platnosti. Je nutné počítat s tím, že pokud je známka koupená v e-shopu a zaplacená převodem, může potvrzení o zaplacení dorazit až za 3 dny.

Havarijní pojištění oceníte v případě zaviněné dopravní nehody. Sjednejte si havarijní pojištění online a užijte si jízdu bez starostí.

Ukázat ceny havarijního pojištění >

S elektronickou verzí dálničních známek se však pojí i jisté nevýhody. Řidiči by se například měli připravit na to, že opravit špatně zadanou SPZ je případně možné pouze do začátku platnosti známky. Jakmile známka začne platit, již s chybou z nepozornosti nejde nic udělat.

Zároveň je elektronická dálniční známka – stejně jako například zákonné autopojištěnívázána na vozidlo, nikoliv na jeho majitele. Pokud se tedy člověk rozhodne prodat ojeté vozidlo a koupit nové, musí pořídit také novou dálniční známku.

A jak se platnost elektronických známek kontroluje? Kontrolu může provést příslušník Policie ČR nebo Celní správy ČR prostřednictvím hlídkového vozidla s kamerovým systémem pro rozpoznání registrační značky, popř. prostřednictvím vzdáleného připojení ke kontrolním branám. Jak již bylo zmíněno, za jízdu po dálnici bez platné dálniční známky řidiči hrozí pokuta až 20 000 korun.