Nejčastější kritéria pro výběr povinného ručení

Při rozhodování o výběru vhodného zákonného pojištění auta neboli povinného ručení je dobré zjistit si pět základních parametrů pojistky. Nejdůležitější pro většinu lidí je samozřejmě cena. Nezapomínejte ani na asistenční služby či různé možnosti připojištění.

Cena povinného ručení

Pro drtivou většinu motoristů je cena asi nejdůležitější parametr. Avšak pozor! Nejlevnější povinné ručení nemusí být vždy automaticky také nejvýhodnější. Některé pojišťovny totiž nabízejí také nižší cenu povinného ručení, na druhou stranu ovšem požadují vyšší spoluúčast pojistníka. Povinné ručení – spoluúčast pak může vyšplhat na tisíce korun.

Cena povinného ručení se dá tedy chápat, jako jeden z faktorů ovlivňující celkovou výhodnost pojistky. Poplatek za zákonné pojištění vozidla však dnes jde snížit, a to například využitím kalkulačky povinného ručení. Ta totiž zájemci nalezne ty nejvýhodnější nabídky v poměru cen a služeb, které požaduje.

Srovnání zákonného pojištění automobilu zpracuje také každý zkušený finanční poradce.

Asistenční služby

Asistenční služby mají smysl ve chvíli, kdy se Vám stane nějaká porucha na vozidle. A to zejména pokud jste na zahraniční cestě. Důkladně porovnejte, co je součástí uzavírané smlouvy o povinném ručení, a co již je za další příplatek.

Nejlevnější povinné ručení může nabízet také nejmenší rozsah asistenčních služeb. A to při případných problémech pak může přijít pěkně draho. Naopak některé pojišťovny Kooperativa či již nefungující AIM nabízí asistenční služby zdarma k určitým typům pojištění.

Limity krytí ze strany pojišťovny

Nebo-li pojistné limity, jsou peněžní částka,, kterou za Vás v případě nehody pojišťovna ručí. Nejnižší možná hranice je stanovena zákonem a činí 35 milionů korun. Některé pojišťovny nabízí toto krytí až do výše 100 milionů Kč (např. Hasičská vzájemná pojišťovna). Krytí vyšší částkou je samozřejmě vždy bezpečnější, ale taková pojistka je pak samozřejmě vždy o něco dražší.

Možnosti připojištění

Pojišťovny se liší také podle nabídky možností dalšího připojištění. Nejčastější připojištění se týká možnosti pojištění proti poškození čelního skla, nebo i všech skel v autě. Některé pojišťovny vyžadují spoluúčast (10 %, min. však 500 Kč u ČSOBGeneraliWüstenrotAllianzČeská podnikatelská pojišťovnaUNIQA), jiné nabízejí tuto službu již v ceně povinného ručení (Kooperativa pojišťovna, Česká pojišťovna).

Pojistné období

Platí pravidlo, že ideální je platit povinné ručení na celý rok dopředu. Za čtvrtletní nebo pololetní platby si některé pojišťovny účtují přirážky (např. 5 % u TriglavAllianz a dokonce 6 % u Česká podnikatelská pojišťovna a UNIQA). Naopak při platbě na rok dopředu nabízejí vybrané pojišťovny slevu (např. 7 % u Česká podnikatelská pojišťovna a 5 % u Kooperativa pojišťovna).