Česká pojišťovna: Gentleman silnic pomohl na Šluknovsku posádce z havarované Felicie

Česká pojišťovna společně s Policií ČR udělila již 125. titul Gentleman silnic. Za svůj čin si jej odnesl David Hošek. Při vážné dopravní nehodě u Mikulášovic zachoval chladnou hlavu a neváhal poskytnout první pomoc celé posádce havarovaného vozu.

Začátkem března letošního roku se David Hošek vracel kolem 14. hodiny z práce. Na silnici 3. třídy z Mikulášovic směr Brtníky se mu za zatáčkou naskytl pohled na děsivě vyhlížející autonehodu. Škoda Felicia ležela převrácená na střeše, ihned proto zpozorněl. „Řidič, který zastavil na místě přede mnou, volal záchranku. Vzal jsem lékárničku a vyrazil na pomoc. První, co mi proběhlo hlavou, bylo, hlavně ať tam nejsou žádní mrtví,“ popisuje David Hošek své obavy.

Z havarovaného auta důsledkem kolize vypadli tři cestující. „Asi patnáctiletý chlapec ležel v příkopě, komunikoval, lehce krvácel z hlavy. Společně s další řidičkou jsme pod něj dali deku. Pak jsem spěchal k autu, kde pod vrakem zůstala zaklíněná slečna. Snažil jsem se ji vytáhnout, ale nešlo to,“ vzpomíná na osudový okamžik David Hošek. „Pokládal jsem ji za mrtvou, ve třech se nám naštěstí podařilo automobil nadzvednout, a tím se ta slečna probrala. Musel jsem ji vymotat z pásů, z úst jí tekla krev, uklidňoval jsem ji a uložil do stabilizované polohy,“ vysvětluje dramatickou situaci.

Zachránce se postaral i o další dva dospělé muže: „Dal jsem je do stabilizované polohy, všichni byli pochopitelně v šoku. Viditelná byla jen krev a pohmožděniny, co mají zraněné uvnitř, jsem samozřejmě netušil, takže toho víc dělat nešlo,“ dodává David Hošek. V rámci první pomoci s posádkou stále komunikoval a kontroloval zraněné, dokud nepřijela záchranná služba. Na místě zasahovaly také dva vrtulníky. Ty přepravily obě děti do traumacenter v Praze Motole a Ústí nad Labem.

David Hošek s odstupem času vzpomíná na nehodu s tím, že se po celou dobu snažil zachovat klid: „Jsem vyučený elektrikář, první pomoc do nás hustili od učiliště, tak jsem si něco pamatoval a nerozhodilo mě to. Všechno to na mě padlo až večer,“ dodává.

Za statečnost a obětavost si dnes David Hošek odnáší 125. titul Gentlemana silnic udělovaný Českou pojišťovnou a Policií ČR.