Jak postupovat při nehodě na zahraniční sjezdovce? Pozor na podvodníky

Pokud se chystáte na zimní výlet do Alp, neměli byste zapomínat, že místní lyžaři jsou často zkušenější než Češi – a to nejen ve sjezdu. V poslední době se rozmáhají soudní řízení, ve kterých cizinci požadují odškodnění za zranění, ke kterému nedošlo.

Jak takové podvody podle pojišťovny Allianz probíhají? Kdo stál někdy na lyžích, ví, že z nich není těžké spadnout, natož pád zahrát. Stává se, že podvodníci si vyhlédnou skupinku zahraničních turistů a před jedním z nich simulují pád. Úraz není vážný, ale lyžaři si přesto vymění kontakty pro případ potřeby. Rozejdou se v dobrém. Podvodník nato vyrazí s drobnou pohmožděninou k lékaři, zveličí bolest a dle jeho slov lékař sepíše zprávu. Zbývá už jen, aby domluvený svědek podal výpověď o dramatické nehodě s jednoznačným zaviněním druhé strany, a přeshraniční soudní přestřelka může začít. Někdy dokonce i bez kontaktu na viníka – stačí jeho registrační číslo (SPZ).

Předcházet nepříjemným koncům těchto situací vám samozřejmě pomůže cestovní pojištění, které také zahrnuje odpovědností pojistku. Pro prevenci soudních tahanic je ale neméně důležitá pohotová reakce na místě.

Jak postupovat, zaviníte-li lyžařskou nehodu?

  • Pokud vám to zdraví dovolí, jakoukoli nehodu, kterou způsobíte v zahraničí, se pokuste co nejlépe zdokumentovat. Následky události vyfoťte.
  • Snažte se získat kontaktní údaje na svědky, v ideálním případě i jejich písemné stanovisko.
  • Lyžařskou nehodu ohlaste přímo ze sjezdovky místní policii nebo horské službě a požadujte o tomto hlášení písemné potvrzení.
  • Záznam o průběhu nehody od Vás bude chtít policie podepsat. Jestliže některým pasážím nerozumíte, připište k textu poznámku, klidně v češtině: „Textu nerozumím, podepisuji s výhradou,“ případně doplňte i váš popis situace.
  • Po příjezdu domů odevzdejte kopii hlášení asistenční službě vaší pojišťovny, včetně veškeré zdravotní dokumentace od zahraničních lékařů.

A pro případ, že se zraníte i vy sami, se raději naučte ještě jedno pravidlo navíc. Abyste zajistili, že vyplacení pojistného plnění proběhne hladce, pamatujte si, že čím dříve kontaktujete asistenční službu vaší pojišťovny, tím lépe. Doporučí vám nejbližší smluvní zdravotnické zařízení, které odvádí kvalitní služby, a v případě potřeby vás do něj i dopraví.