Chcete mít své zaměstnance pod kontrolou? Pořiďte si do firemního auta GPS lokátor!

Stále více českých firem začíná sledovat cesty svých zaměstnanců pomocí takzvaných trackerů neboli GPS lokátorů. Tato zařízení totiž nejen, že umožňují sledovat místa kde se pracovníci firemním automobilem pohybují, ale také snižují výdaje.

V dnešní době je již samozřejmostí, že stále více zaměstnanců používá firemní automobily, a to nejen ke služebním cestám, ale i k výkonu svého povolání. Ne každý se však při jízdě služebním vozem spokojí s dojezdem do cíle své cesty a pak zpět do svého zaměstnání. Množství podřízených tyto cesty využívá i ke svému vlastnímu obohacení, zejména k nákupům nebo k „rychlým“ odbočkám za přáteli a podobně.

Trackery snižují firemní náklady

Způsobů, jak těmto množícím se nešvarům zabránit, je několik. Prakticky se ale dají uplatnit pouze dva. Prvním z nich je přímo fyzická kontrola zaměstnance, což se však ne vždy dá reálně provést a navíc je to značně nákladné. Druhou a značně úspornější variantou je pořízení GPS lokátorů. Ty potom dokáží přesně určit, kde se řidič daného vozidla nachází a jakými místy projížděl.

Autonavigace není GPS lokátor

Množství zákazníků si plete lokátor s GPS navigací. Zatímco navigace je na první pohled líbivější a vybavena displejem s množstvím mapových podkladů, u lokátorů na vzhledu v žádném případě nezáleží. Naopak, jeho úkolem je být skryt pod palubní deskou nebo na kterémkoliv jiném místě v autě s nízkou možností odhalení. Hlavním rozdílem pak je, že s navigací pracuje přímo řidič, ale data odeslaná z trackeru může sledovat a vyhodnocovat člověk na druhém konci světa.

K sehnání jsou různé druhy

  • GPS loggery

Toto zařízení vypadá jako klasický přívěšek na klíče a slouží jen k zaznamenávání souřadnic. Ty se pro zobrazení následně musí stáhnout do počítače.

  • trackery

Podobné GPS loggerům, umí zaznamenávat také aktuální polohu. Ty dražší mohou kromě polohy sledovat také třeba teplotu ve vozidle, což se hodí zejména u kamionů, které přepravují zboží podléhající tepelné zkáze.

  • GPS lokátory

Jedná se o typ lokátoru, který je spolehlivější než tracker. Používá se i ke zjišťování souřadnic zemědělských nebo stavebních strojů.

Určení polohy však není jediná věc, kterou tato zařízení umí. Většinu z nich lze také přepnout do režimu odposlechu nebo oznámení o překročení rychlosti vozidla. Při celkem výhodné pořizovací ceně, ty nejlevnější se pohybují okolo dvou tisíc korun, se pořízení a vyzkoušení některého z modelů určitě vyplatí. V případě, že se řidiči o své zařízení obávají, měli by si kromě povinného ručení sjednat u svého pojistitele i havarijní pojištění. To případně kryje škody na autě a jeho zařízení způsobené například krádeží či vandalismem.