Detektivové Allianz pojišťovny vloni odhalili pojistné podvody

Počty těch, kteří se snaží neoprávněně vydělat na pojistných událostech, jsou stále obrovské. Allianz pojišťovna odhalila v loňském roce pojistné podvody za více než 85 milionů korun.

Škody v řádu desítek milionů

„Nejvíce podvodů odhalili naši detektivové v souvislosti s havarijním pojištěním a povinným ručením, a to za více než 42 milionů korun,“ vysvětluje vedoucí oddělení auditu a kontroly Allianz pojišťovny Maya Mašková. „Motoristům však vloni zdatně sekundovali také podvodníci v majetkovém a odpovědnostním pojištění s fingovanými škodami za více než 34 milionů korun. Zbylá část 8 milionů korun patřila především do oblasti cestovního a životního pojištění,“ dodává Mašková.

Allianz nabízí kalkulačku životního pojištění, kde si každý může snadno nastavit parametry a podle výsledků pojištění vybrat.

Zatímco po krupobití se podvádět nedá, protože karoserie poškozených vozidel jsou jednoznačně rozpoznatelné, někteří lidé se vloni domnívali, že velké záplavy už jim vytvoří větší manévrovací prostor, a tak se snažili vydělat na neštěstí jiných. Majitelka jednoho domu v Moravskoslezském kraji například oznámila škodu po loňské jarní záplavě. Vše vypadalo velmi věrohodně, až na maličkost – její dům byl na kopci a kolem něho netekla žádná řeka, ani potok. Při rozplétání tohoto případu pomohli také svědecké výpovědi několika ukrajinských dělníků, kteří tuto nemovitost opravovali.

Podvodníci jsou stále vynalézavější

Jako v napínavém filmu si mohl připadat specialista Allianz pojišťovny, který se zabýval pojistnou událostí po úrazu. Podle lékařských zpráv se totiž zdraví zraněného muže stále nelepšilo, takže měl být omezen v jakýchkoliv fyzických aktivitách. Detektiv, který strávil několik dnů v důmyslné skrýši před jeho domem, se však nestačil divit. Chvíli ho sledoval, jak seká trávu, poté štípe dříví a nakonec zjistil, že také na černo provozuje autoservis. Doklady, které předkládal pojišťovně, byly padělané.

Podobně si počínal senior z jižních Čech, který měl velkou zálibu v cestování a padání. Předtím se však pokaždé pojistil nejméně u pěti pojišťoven a po návratu z cesty u všech deklaroval pády na chodníku. Nejčastěji padal ve Vídni, v Berlíně, v Bratislavě, ve Varšavě a v Budapešti. Za rok oznámil třeba pět podobných pojistných událostí. Jak zjistili detektivové Allianz pojišťovny, jeho dokumenty však byly falešné, neboť si je vyráběl doma na barevné kopírce.

Na pomoc přichází moderní technika

Především při motoristických pojistných podvodech pomáhá specialistům Allianz pojišťovny špičková moderní technika, včetně animačního programu Virtual Crash. Dokáže tak analyzovat průběh podezřelé havárie a odmítnout, nebo také naopak potvrdit klientovu verzi. Prostřednictvím stále se zdokonalujících softwarů odhalí detektivové souvislosti i mezi případy, které spolu na první pohled nemají nic společného. Pojistný podvod je trestný čin a hrozí za něj odnětí svobody, v nejhorším případě dokonce na 10 let.

Jak na nejlevnější povinné ručení?

Na závěr tento webový magazín přichází s tipem, jak získat nejlevnější povinné ručení 2020. S výběrem povinného ručení na míru pomůže náš ceník povinného ručení. V tomto ceníku je téměř námahy možné zjistit, jaký produkt je ideálním pro vaše vozidlo.