Do konce dubna už Allianz odhalila podvody ve výši 118 milionů korun. Odkud jsou podvodníci nejčastěji?

Detektivové Allianz odhalili podvody v objemu 118 milionů korun, což je o 14 % více než za stejné období loňského roku. Podvádění je podle odborníků vrozené 25% populace, 50 % lidí pak podvádět dokáže, pokud mají příležitost.

Nejpravděpodobnější pachatel pojistného podvodu je však už několik let stejný. Jde o mladého muže z Prahy nebo středních Čech, který má nižší stupeň vzdělání a pojistný podvod páchá v pojištění motorového vozidla. Většinou nadhodnocuje škodu, ke které skutečně došlo, ale v mnohem menším rozsahu.

Někdy se však objevují i výjimky. Klientka z Moravy například nahlásila škodu z havarijního pojištění svého vozidla. „Přímo před auto mě spadl strom. Neměla jsem šanci, náraz byl neodvratný,“ popisovala, jak se všechno seběhlo. „Snažila jsem se vyhnout, ale ty větve byly strašně velké.“ Celkem obyčejný případ zanedlouho dostal trhliny. Řidička totiž opravdu do stromu narazila, ale úplně jinde a navíc cestou z hospody, ze které neodjížděla ve střízlivém stavu. A protože dobře věděla, že by jí pojišťovna kvůli alkoholu nemohla nic zaplatit, odjela nejprve domů a teprve druhý den se na místo nehody vrátila. Tam jí čekal šok. Strom, do kterého o den dříve nabourala a u kterého nyní chtěla vůz odstavit a zavolat policii, tam už nebyl. Pozorný správce komunikace jej totiž mezitím rozřezal. Vybrala si tedy jiný, jenomže kvůli svědkům nepochodila. Strom v tom byl nevinně, ale to pití…

S krádeží auta je spojen i příběh podvodníka z jihu Čech. Svůj vůz předal známému, se kterým se předtím domluvil, že jej tzv. nechá zmizet. O peníze za jeho prodej a navíc i pojistné plnění se chtěli rozdělit. Známý však auto, bez ohledu na původní plán, celý týden používal pro svoji potřebu. Zanechal tak po sobě hodně stop a sám tím přispěl k odhalení. Detektivové Allianz tento případ předali do rukou Policie.