Tisíce lidí si letos musí vyměnit svůj starý řidičský průkaz za nový

Tisíce českých řidičů si musí v letošním roce vyměnit svůj řidičský průkaz. V roce 2007 jich bylo vydáno rekordní množství, ale jejich platnost po 10 letech končí. S výměnou by přitom neměl nikdo otálet. Vydání nového chvíli potrvá a bez něj hrozí pokuta.

V roce 2007 bylo vydáno rekordních 1 146 518 řidičských průkazů. Více než 300 tisíc lidí si již svůj řidičský doklad vyměnilo, ale zatím zbývá ještě velké množství motoristů, kteří by tak měli učinit. Největší fronty na úřadech se přitom očekávají především ve Středočeském a Jihomoravském kraji a v Praze, kde bylo před deseti lety vydáno asi 37 % všech řidičáků.

Řidiči by si měli s výměnou pospíšit

Přitom s výměnou řidičského průkazu by majitelé pojištěných automobilů neměli příliš otálet. Pokud se vydají na úřad již nyní, pravděpodobně se vyhnou těm největším frontám, které se očekávají zejména ve druhé polovině roku.

O nový řidičský průkaz lze požádat již tři měsíce před skončením platnosti a je zcela zdarma. Čekací lhůta na nové řidičské oprávnění je zhruba 15 – 20 dní. Při úhradě správního poplatku ve výši 500 korun je možné získat nový řidičský průkaz expresně do 5 pracovních dnů od podání žádosti.

Výměna řidičského průkazu není nic složitého

K vydání nového řidičského průkazu postačí dostavit se na příslušný odbor příslušného úřadu obce s rozšířenou působností a přinést s sebou jednu průkazovou fotografii a stávající řidičský průkaz. Kromě toho nesmí ještě majitel vozidla zapomenout na platný doklad totožnosti. Zároveň stále platí, že je nutné navštívit úřad, ke kterému motorista přísluší svým trvalým pobytem.

Určitě se nevyplácí vydat se na vozovku bez platného řidičského oprávnění. Podobně jako v případě absence zelené karty nebo povinné výbavy hrozí i v tomto případě majiteli vozidla pokuta. Ta se může přitom vyšplhat na 2 000 korun při platbě místě, ve správním řízení pokuta může vyjít až na 2 500 Kč.