Velký manuál o krádežích aut. Jaká vozidla zloději milují, průběh krádeže a jak jí zabránit – 2. díl

Pryč jsou již časy, kdy stačilo otevřít zámek auta obyčejnou vlásenkou. Časy se mění, výrobci auta upravují, abych jejich odcizení zabránili, ale učí se i zloději. Druhý díl našeho manuálu vás provede nejčastějšími způsoby, jak krádeži vozidla zabránit.

Jak zabránit krádeži vozidla

Možností, jak krádeži zabránit je mnoho, nicméně úplně bez rizika není žádná. Zkrátka, když chce nenechavec motorové vozidlo získat, často mu v tom nic nezabrání, zejména, když se jedná o profesionální gangy z ciziny. Na druhou stranu ale existuje několik způsobů, jak jim jejich snahu alespoň pořádně znepříjemnit, a některé nenechavce tím i zcela odradit.

Zámky řadících pák a volantu

Uzamčení volantu nebo řadící páky bylo zvláště dříve velmi oblíbenou metodou, jak zloději pokus o krádež znepříjemnit. V současné době toto zařízení spíše působí jako majitele vozidla, jako známka toho, že jeho ochranu něco udělal. Skutečná hodnota v boji proti zlodějům je však mizivá, neboť profík zámek vypáčí během několika sekund. V případě, že je automobil odtažen, nemusí se zabezpečením páky nebo volantu vůbec zabývat. Jedinou výhodou je pořizovací cena. Zámky se dají pořídit za pár stovek korun na téměř každé benzinové pumpě. Velmi podobnou variantou je taktéž nasazení botičky na kolo, avšak odstranit jí nebývá většinou problém.

Tajné vypínače

Další, i když méně častou variantou, je přerušení důležitých kabelů, které slouží k nastartování vozidla. Problémem je, že většina nenechavců dobře zná místa, kde byly kabely odpojeny, a proto jim netrvá příliš dlouho, než je objeví. Pakliže je motorista přeruší na opravdu nečekaném místě, lupič na ně možná nepřijde, ale zase při snaze je nalézt auto dokonale zdemoluje.

Systémy napojené na bezpečnostní agentury

Daleko spolehlivější než mechanická obrana, je zakoupení některého z alarmů, který je napojený na pult centrální ochrany. Když dojde k vloupání do vozidla, přenese se signál, který informuje bezpečnostní agenturu, která ihned – často i s Policií ČR vyrazí na místo. Mezi osvědčené společnosti, které tato zařízení nabízejí, patří například Defend nebo Sherlog. Jedinou nevýhodou pak je nutnost větší investice do těchto bezpečnostních systémů.

GSM Tracker

Velmi oblíbenou věcičkou v boji proti krádežím se v poslední době stávají různé GPS lokátory. Ty se umístí na nějaké hůře dostupné místo ve vozidle tak, aby je nenechavec snadno neodhalil. Jde o systém, který pravidelně posílá na mobilní telefon vlastníka vozidla zprávy, o tom, kde se jeho automobil právě nachází. Výhodou je, že kvalitní zařízení je často problém rozdělat nebo to zabere příliš velkou dobu, čímž však na sebe zloděj rychle upoutá pozornost. Často se také kombinují s GPS alarmy, které zase monitorují vozidlo jako celek, a pokud dojde k otevření dveří, nebo narušení skel, ihned je o tom majitel informován.

Umístění VIN kódu

Asi poslední častou metodou je pískování všech oken v daném autě. To znamená, že na všechna skla je umístěn VIN kód automobilu, čímž se sice fakticky znehodnotí, ale často to odradí potenciální zloděje. V případě, že by chtěl totiž vozidlo i nadále používat, musel by všechna skla vyměnit, což se ale z finančního hlediska nevyplatí, a tak se radši poohlídne po nějakém jiném.

Havarijní pojištění se vyplatí

Ať už majitel vozidla použije jakékoliv prostředky, aby krádeži zabránil, občas se zkrátka nepoštěstí a k odcizení nebo alespoň k poškození vozidla přeci jen dojde. Z toho důvodu se vyplatí sjednat havarijní pojištění. Mnoho majitelů aut se spoléhá na své povinné ručení, jenže to kryje jen v případě, že sami způsobí dopravní nehodu.

Zákonné pojištění vozidel však není všechno. Pokud při bouračce způsobí škodu svému vozidlu, nebo ho někdo ukradne, zákonné pojištění auta jim nijak nepomůže. Naopak havarijní pojištění bude řidiče spolehlivě krýt a v případě, že o vozidlo přijde, dostane alespoň finanční odškodnění.

Mnoho lidí tento způsob pojištění odmítá kvůli jeho ceně, nicméně v případě, že mají nové vozidlo se určitě vyplatí nad pojištěním auta zauvažovat. Taktéž mohou využít sjednání havarijního pojištění online, které je vyjde daleko levněji než v klasické pojišťovně, ušetří spousty peněz a jejich vozidlo bude spolehlivě chráněno.